bugün

maddesel anlamda yeri doldurulabilir , ruhsal anlamda telafisi imkansız bir durumdur
maddi olarak yeterli düzeyde olmama veya herhangi bir şeyden(maddi-manevi) yoksun olma durumu,yoksulluk.
(bkz: fukaralık)
az önce bir yüze nasıl yansıdığına şahit olduğum durum.
yardım istemek için belediyeye gelen otuz beşinde bir kadının yüzünden okuduğum. onyedisinde oğlu dördüncü kez hapiste. ayrıca uyuşturucu bağımlısı. diğer oğlunu yatılı okula vermiş, ankara'nın bir ilçesinde. yanında on yaşındaki kızı kalmış sadece. kocası terkedeli zaten beş yıl olmuş. kimsesi yok, arayanı soranı yok. hiç bir şeyin sahibi değil, çocuklarının bile. on yedi yaşına geldi, daha bir kere bile yeni ayakkabı alıp giydirmedim ben çocuğuma, diyor. ağlıyor.

densizce belki şimdi hapiste olması daha iyi oğlunun diyorum. hiç olmazsa o pis çevresinden kurtulur, uyuşturucu bağımlılığını yener diyorum. yüzüme sen ne anlarsın der gibi bakıyor. utanca boğuluyorum, bu kadar düz bir mantık yürüttüğüm için. hem de bir anneye, hem de evladıyla ilgili.

işte o kadın fakirliğin ta kendisi, çocukları da öyle. o çocuklar ki daha doğdukları anda hayata birkaç sıfır yenik başlayanlardan.
etlik aşağı eğlenceden ostim' e sabah akşam bisikletle gitmenin nedeniymiş *. bir deri bir kemik bisikletin üstünde sabah 5 de işe gitmek için yola koyulmuş bir insan şeklindeydi fakirlik.
umuttur fakirin ekmeği.
allah'ın insanı onunla imtihan etmemesini dilediğimiz şey.
vitrinlere, hipermarketlere yabancı olmaktır. el bebek, gül bebek büyüyüp de, sonradan kurduğunuz hayatta fakirliğe düştüyseniz, işte, o, büyük bir şamardır. nefsiniz terbiye edilir. zaten tok gözlüyseniz, katlanırsınız. tek korkunuz, fırlayan ilaç fiyatlarıdır. vitrinlerle işiniz yoktur. hastalık ve kira derdi korkutur insanı. cebinizde para yoksa, gizli bir yasak vardır hayatınızda. her dükkana dalamazsınız. tek hakkınız bakmaktır. bakmazsınız zaten. gerek yoktur.
(bkz: bir of çeksem karşıki daglar yıkılır)
işini kaybetme korkusu,
azcık olan parasını kaybetme korkusu derken
insanı bir yerden sonra onursuzlaştırır.
kanaatin hasmı, zenginliğin ikiz kardeşidir.

kanaat arttıkça fakirlik azalır. dışarıdan bakınca zenginlikle fakirlik ikiz kardeş kadar benzer birbirine.
irksal bir durum bu herhalde, parasiz olanlariniza buradan sesleniyorum: ben zenginler tarafini kontrol ettim ozenilecek pek birsey yok orada.
asgari ücret * 638 ytl iken, açlık sınırının 726 ytl olduğu bir ülkede yaşamak değil yaşamak için cebelleşmektir.
utanılacak bir şey değildi bundan 20 sene önce. gururlu olmak önemliydi. ama artık insanlar bundan utanıyorlar. gururlu olmak ise ikinci planda.
tamamen yok edilmesi belki mümkün olmayan ama kapitalize olmuş ruhların paylaşımı öğrenebilmesiyle hafifletilecek bir durumdur.
maddi anlamda yeterli olamama. bu maddi durumdan unutulmak yoktu bir zamanlar şimdi ise para kimde liderlik onda gurur ikinci planda
(bkz: öğrenci evi)
hiç bir insanın yaşamaması gereken zorluk.
fakirlik sen adama ızdırap çektirir yapmak istediğini yaptırmaz yaşamak istediğini yaşatmazsın en güzel yaşları çalarsın senin ananı, avradı, gelmişini, geçmişini her gün birini s.kim.
büyük şehir çocukları bilmez genelde, komşular arasındaki tabak alışverişlerini.. o halde küçük şehir çocukları için gelsin:

fakirlik, validenin* komşudan gelen bi kap yemekteki etleri çocuklarına ayırmasıdır. zordur..
duygularını hatta hislerini en minumum düzeye indirmiş olma,yada indirmek zorunda bırakılma manevi açıdan.maddi olanını yazmaya gerek yok, sokağa çıkın yeter.

edit;imla hatası yüzünden değil,maddi boyutunu eklemek istedim.
''nerdeyse fakirlik küfür olacaktı''demiş hz.peygamber.

yine unuttuk sen'in değerlerini.şefaatten başka ne dilenebiliriz ki.
fakirlik, alabildiğine hiç bir şeye sahip olamamaksa eğer; siz fakir insanlar hiç bir şeylerin tanrısısınız, siz hiç bir şeylerin en zenginisiniz. gurur duyun ruhlarınızla, beden çürüyüp gidecek elbet geri kalan mal varlıklarıyla, hatılararla..

(bkz: zenginlik)
bir zamanlar karşında fakir ama onurlu birisi vardı deme fırsatını verir.
dedemin sürekli fakırlık diye telaffuz etmesinden dolayı aklıma nedensizce fifty cent'i getirir.