bugün

izmir'in en eski türk mahallelerinden biri.
çoğu evinin denizi gördüğü, zamanla eski yaşayanlarını kaybettiği, kadifekale nin altındaki yokuş semti.
izmir'in en mutena semtlerinden olan, kadifekale ve hatay arasına sıkışmış, yazlık sinemalarının otopark haline dönüştürüldüğü, yılların yıprattığı binaları, seyyar satıcıları ve dilencileriyle bir köykenti andırır...
sezen aksu'nun doğum yeridir.
vildan ataseverin başrolünde oynadığı keder filminin geçtiği izmir semti.
bir zamanlar kabadayılarıyla meşhur olmuş izmir semti.
üçyol'un üstü, kadifekale'nin altıdır.
eski zamanlarda kabadayı'ları ile nam salmış izmir semtidir. bu bakımdan istanbul'un kasımpaşa'sına benzetilebilir. hatta rivayetlere göre bu iki semt kabadayıları arasında tatlı bir rekabet te olurmuş.
kabadayı dendiyse bugünkü haraç alan mafya ile karıştırılmamalıdır; o zamanlardaki mağduru koruyan, kötüye direnen mert adamlardır bu kabadayılar. başı sıkışan, ezilen bu adamlara başvururmuş, dayı lafı da burdan gelirmiş. bir jargonları ve üslüpları, onurları vardır.
eşrefpaşalı eli maşalı, annemde eşrefpaşalıdır annemden bilirim yani.
izmir ayaklarınıza gelir bu semtte.
kadınları eli maşalıdır.
cemaatin filmini cektigi izmir semti.
şuanda içinde, pantolon-mont-atkı vb. kışlık giysi giyen kadınlara bile laf atabilecek kadar hanzolaşmış *erkekleri içinde barındıran, eski hali özlenen semt.

şuanki durum:
-ağzında cak cak çiğnediği sakızla ve ellerinde sigaralarıyla "ben buranın efendisiyim" ayağında sokaklarda dolaşan kızlar.
-her parkta ellerinde baliler, esrarlar ve içkilerle bekleyen, kavga çıkarmak için neden arayan tazecik çocuklar.
-ufak bir bakış atsan "ne baktın yarraaaam" tepkisini veren gençler.
-biraz güzel giyinsen, hafif de bir makyaj yapsan seni resmen gözüyle soyan baban yaşındaki adamlar.*
-dizin, çok değil, birazcık üzerinde etek giysen, yanından geçerken "cık cık cık" sesini duyabileceğin teyzeler.
-yaşın kaç olursa olsun, topuklu ayakkabı giydiğinde büyük-küçük, kadın-erkek fark etmeksizin seni küçümser bir edayla baştan aşağı süzen insanlar.

nereden mi biliyorum? 5 yıldır orada yaşıyorum.
aynı adı taşıyan eşrefpaşa lisesini içinde barındırmayan izmir semti.
lüks restaurantlarıyla ünlü, eşsiz manzarası ile izmir sosyetesinin uğrak mekanı olan semt.
bir yerli filme de adını vermiş izmir semti.

(bkz: eşrefpaşalılar)
bir arkadaşım vardı, oralı. iki lafının üçüncüsü eşrefpaşaydı, anlata anlata bitiremezdi. daha göremedim ama hep gitmek istemişimdir.
bundan 50, 60 yıl ve ondan önce olan yıllarda, gerçek erkek, delikanlı yuvasıydı.

şimdi, şerefsiz, pislik, it, kopuk, berduş, hapçılarla dolmuş olan semt.

bu arada, annemim, babamın, ve benim doğup büyüdüğü yerdir.
http://www.youtube.com/watch?v=rNuzWkjqmts

şöyle belgesel tadında kısa bir video hazırlanmış. merak edenler izleyebilir.
Kadifekale ve ballıkuyu Çimentepeden geliyorlar oraya yerli eşrefpaşalı değil hiÇbiri.
Eşrefpaşa caddesi, 1970.

görsel
2000 den günümüze leş bir semte dönüştü iyice.
(bkz: Yadigar)