bugün

burak tarık; yazdı, yönetti... izmir eşrefpaşadan yükselen harbi ve hasbi bir sedanın akislerini anlatan bir kabadayı hikayesidir... iki yılda türkiyenin tamamını ve avrupayı dolaşan bir tiyatro oyunudur... mümkünse izlenmelidir...
(bkz: burak tarık)
(bkz: 5 mart ta sinemalarda)
Replikleri iyi çalışılmış, güçlü bir senaryoya ve herkesi şaşırtacak kadar güçlü yan rollere sahip sinema filmi. izlemeye değer.
başbakan ve kurmaylarının da seyretmeye gittiği film ,izmir'in kasımpaşa'sı bir dönem fettulah gülenin de vaizlik yaptığı yer başbakan film sonunda sahneye çıkmış ve bu konulara ortamlara yabancı değilim gibisinden konuşmuştur ama bu ortamlar derken fettulah gülenin vaaz verdiği ortamlara mı yoksa eşrefpaşa gibi mahallelere mi tarafımdan anlaşılamamıştır.*
maltepe dersanesi gibi belli bir kesmin sahip olduğu kurumda afişini ve reklamını gördüğüm film.

buradan kimin yaptığı ve tahmini olarak neyi anlattığı tahmin edilebilir.
izmirli'lerin tepkisini toplayacağını düşündüğüm film...

Kasımpaşalılar ya da Fatihliler olabilirdi ismi...
"kulak kesiyorlardı, kulak kesildiler" sloganlı bir film.
eşrefpaşalılar adıyla yıllardır süren tiyatro oyununun sinemaya uyarlanmış hali. tiyatro oyunu baya kaliteliydi bakalım filmi nasıl olmuş.
gerçek eşrefpaşalıları mı? yoksa göç sonrası oluşan eşrefpaşalıları mı? konu aldığı düşündüren film.

gerçek eşrefpaşalılar racon için, göçle gelen eşrefpaşalılar gasp/tecavüz/sigara için kulak kesmekteydi.

(bkz: kulak kesiyorlardı kulak kesildiler)
tiyatrosu olan film.. tiyatrosu güzeldi, eğlenceliydi ama filmine para vermem herhalde..
nur cemaati destekli film. ve şakirtlerin gitmek için can attığı da bir film.
Tiyatro tadında bir sinema filmidir. Filme gitmeden önce şakirt falan olmadığım gibi, çıkınca da kendimi şakirtliğe adamadım. Sırf yeşillik olsun diye çamur atmamak lazım, bi(l)/(r)ader(ler)...
mükemmel bir film değil fakat sıcak, küfürsüz, samimi. sanatsal açıdan bakılmamlı-ki zaten bakmıyoruz-.
eğer maddi durumunuz müsaitse alın ailenizi gidin. kız kardeşinizden, yada annenizden yüzünüzü kaçırmadan, yüzünüz kızarmadan izleyebileceğiniz bir film.
zamanında tiyatrosunu izlemiştim ve begenmiştim.filme ise bedava bilet bulmama rağmen gidemedim.biletler bütün sakirtlere yarı fiyatına ayarlanmıstı,kapıs kapıs gitmiş denildiğine göre.sakirtler icin sinemaya servis bile ayarlanmıs,tabi toplu olunca mantıklı.

edit:o bilet bana özeldi,biri vermek iştemişti yani size yok.*
Bu sene en çok iş yapacak filmlerden bir tanesi. yan karakterler çok başarılı başrolleri zorlamışlar. Cuma namazı sahnesi sinemanın komple kopmasına vesile olmuştur.
cemaatlerle bağdaştırılmaması gereken izlenilmesi gereken film. tiyatro oyunundan çok farklıdır sineması. eşrefpaşalılar izmirli olsa da filmde olaylar istanbulda yaşanmaktadır.
cemaati tanımak için gittiğim film.sanat olarak çok şey beklemeyin ama güldürüyor, düşündürüyor özellikle cuma namazına çagırış, ezan,darwin muhabbeti ve aradaki mafya sözleri dikkat çekiyor. Sinemadakier çok eğlendi filmden, pek islami motif göremedim filmin sonuna bakılırsa ikincisi olacaktır.

not: hacı bedava bilet nerden buluruz ya parayla girdik. *
6/10
öğleden sonra saat 2 de tüm seanslarının full dolduğu,yoğun talebin olduğu film.
eşrefpaşa eskiden yani kekolar gelmeden önce daha düzgün mafyası ve yeraltısı olan sempti. çok çiyanlar çıkardı ordan .
izmir'in Eşrefpaşa semti efradına verilen isim olmakla beraber; bir muhteremin * "Eşrefpaşalı tabiri kendi özel literatürüne göre; hayatın çarkları arasında yetişmiş, feleğin çemberinden geçmiş, sonunda islâmî güzelliklerle buluşup, ter ü taze bir anlayış içinde, onur, izzet, istigna ve halk bilgeliği kazanmış kimse mânasına gelmektedir." şeklinde açıkladığı tabirdir. Oyun da , film de bu mana üzerinde gelişmiştir. Manası sağlam,hikayesi hakikat,filmi de gayet izlenesidir.
aşağıdaki sebeplerle film görülmelidir.

1)kendi ölçeklerinde aydın bir din adamı portresi çizelerek yerli sinemanın klişelerinin dışına çıkılmıştır.

2)din ile hurafe arasındaki farka film dikkat çekmiştir(abdulkadir geylaninin annesinden önce doğduğu iddiası(!),çaput bağlayarak mezardan yardım istemenin yanlışlığı gibi)

3)küfür,aşırı şiddet,kadın etinin teşhiri ve bayağılıktan uzak kendi çapında komik- düşündürücü-kabadayı dünyasını ele alıcı ve romantik bir filmdir.

4)her şeyden önce bu bir türk filmidir desteklenmelidir.
+nereye gidiyosun
-dersaneden abiler ogrencileri sinemaya goturcekmis.
+hangisine
-esrefpasalilar.

- ... esrefpasalilar gise rekoruna kosuyor-
filmdeki nusret karekteri oynayan burak tarık aynı zamanda filmin senaryosunu yazmıştır.
enteressan bir film. sinematogrofik yapısıyla değil zira izlemedim, fakat göze çaban enteressanlıkları bol miktarda. şöyleki;

başbakan bir çok bakan ve eşleriyle birlikte filmin galasına katılıyor, filmde fettullah gülenin hayatından enstantaneler

olduğu belirtiliyor, ardından sponsorlar dikkat çekiyor. bank asya zaten ilginç bile gelmiyor insan, fakat

sponsorlar bandından maltepe yayınlarını görmek, ortaöğretim ve ilköğretim öğrencilerine soru bankası hazırlayan bir yayınevinden bahsediyoruz.

nasıl bir reklamdır. nasıl bir mantık. çok üzerinde konuşmak bile gerektirmiyor esasen. o kadar absürt bi durum.

ben'den şöyle bir düşünce çıkmasına neden oldu bu sponsor bandı ilk gördüğümde,

adamlardaki dayanışmaya bak. gözü kapalı uyumlu uyumsuz manalı manasız körü körüne birbirlerinin yanındalar maddi manevi.

işte bu yüzdendir ki kazanmaktlara ve işte bunun yoksunluğundandır ki kaybeden olmaya mahkumuz.
filmde michael jackson'un yaşam öyküsü anlatılıyor olsa, kaset satışlarını artırmak için çekmişler diyebileceğim film.

lakin bir cemaat, neden lideri için bir film yapılmasını tercih eder ki? ya imaj bozuktur, o düzeltilmek istenmektedir halkla ilişkiler yöntemiyle. ya da şan ve şöhret perçinlenmek istenmektedir. her iki halde de absürd bir durum vardır.

dünyevi işlere bunca bağlılık, ekonomik ve ticari işlere bu kadar yatkınlık cemaatlerin varoluş gerekçeleri ile de gayeleri ile de pek örtüşmüyor sanırım.

cemaat, holding midir? müritler, mudi midir?

dahası kar esasına dayanan bir cemaat, dünyanın neresinde görülmüştür?

kar payı esasına demek gerekir herhalde...

hehe, evet!

edit: mesajın anlaşılamamışlığı aslında mesajın oldukça cuk oturduğunu göstermesi açısından iyi oldu iyi.