bugün

dünyanın yaklaşık %71 ini oluşturan sıvı kütle.okyanustan daha küçüktür.
hem bayan hem de erkek ismi. (bkz: unisex isimler)
insanın ruhunu temizleyen , hep kötülükleri alıp götürdüğüne inanmak istediğim , her gün görmezsem rahat edemediğim kutsal su.
Türkiye'ninde üç tarafını cevreleyen,tuzlu su kütlesi.içinde karadakinden daha cok canlı ceşidi vardır.
Birçok şeyi ifade eder.. Özellikle benim için..
Bir de güzel sunay akın şiiridir hemen sözlerini de yazayım..

Yaşlı bir devrimci
düşürmez hiç ağzından
özgürlük kelimesini
ve yatmadan önce
bir bardak su yerine
denize bırakır
takma dişlerini
Hayatım boyunca kıyısından ayrılamadığım büyük su birikintisi. Ne zaman sinirli olsam veya sevgilim ne zaman sinirli olsa bizi sinirlerimizden arındıran bir çeşit dezenfektan.
(bkz: deniz yılmaz)
Durgun bir sudur aslında DENiZ, ki çocukların acemi oltalarını denedikleri iskelenin altına yazdığım aşk şiirini okudukça dalgalanır.
Türkiy'e kendini ülkeyi kurtaracak devrimci sananların bebelerine koydukları isim.

(bkz: Deniz gezmiş)
kızların ve erkeklerin kullanabilecegi isim.
erkeklerde pek hoş olmuyor, dalga gecebiliyorlar... böyle isim mi olur kız ismi bu diyerekten...
bir akdenizli için hayat...
mare nostrum
derin manalar içeren hem erkek hem kız için kullanılabilen isim
bir orhan veli şiiri. şöyledir:

deniz

Ben deniz kenarındaki odamda,
Pencereye hiç bakmadan,
Dışarda geçen kayıkların
Karpuz yüklü olduğunu bilirim.

Deniz, benim eskiden yaptığım gibi,
Aynasını odamın tavanında
Dolaştırıp beni kızdırmaktan
Hoşlanır.

Yosun kokusu
Ve sahile çekilmiş dalyan direkleri
Sahilde yaşayan çocuklara
Hiçbir şey hatırlatmaz.
(bkz: hoşçakal kardeşim deniz)
her insan bir deniz gibidir. bazen taşmak,coşmak ister; bazen de sessizliğe bürünür denizin durgunlaşması gibi.
bir ananın oğlunu içinde boğulmasından dolayı kaybetmesinden sonra "deniz deniz, ben seni çok severdim deniz, sen benim en sevdiğimi benden aldın deniz, söyle ben seni artık nasıl seveyim deniz" diye ağıt yakmasına sebep olan büyük su kütlesi, derin ve ucu bucağı görünmeyen su birikintisi.
(bkz: la mer)
ankara'da olmayan izmir'de olan büyük mavi sıvı.
izmirliler için hayatın anlamı. akşamları kordonda yürümek, rügarı hissetmek, pasaport ta oturup çay içmek...
kendimi bildiğim günden beri onu görüyodum.. denizi.. küçükken herkezin evi denizi görür zannederdim.. biraz büyüyünce ilkokulumun ordaki evlerin denizi görmediğini farkettim..peki onlar sessizce neyi seyredip dalabilerlerdi?.. öyle sessizki bütün seslerden daha güzel bi ses..

dedim ya küçüktüm.. deniz yoksa neye dalıp bakardı bu denizsiz insanlar?..

dedim ya küçüktüm.. ve.. büyüdüm..

buldum sorumun cevabını..

insan bi denize bakıp böyle dalar.. bir de sevdiğinin yüzüne..
(bkz: deniz arcak)
yalnız deniz, bilir denizlerin derinliğini.(hint atasözü)
sonsuzluktur deniz..nefestir..öyle ki denizin havası ciğerlere çekildiğinde, denizin sonsuz mavisi ve gökyüzünün alabildiğine uzanan mavisi doyasıya izlendiğinde insanın içi ısınır, denizin sesini duyan insan aşık olur o sese..üzerine şiir yazası gelir, ruhunu katar denize, ruhuna katar denizi..ve en önemlisi de insan denizden çok şey öğrenir..denizin kokusunu içine çeken insan içinde kirli birşey barındırmaz, çünkü deniz bütün pislikleri atar içinden..hırçın olmayı öğrenir sarp kayalarla karşılaştığında ve dingin olmayı öğrenir gün batımında. hayatı öğretir insanlara bi nebze de olsa..aslında kendisi de hayattır..hayatın ta kendisidir. ve bir kez daha çekebilmek için o havayı ciğerlere yaşama sebebidir deniz..
korkunçtur deniz, uçsuz bucaksız densede her ucunda kara vardır, insan vardır. saklanmak için canlılardan; yüzeye çıkmak, saklanmak için hayattan; derine dalmak gerekir. herşeyden kaçmak için gidilir denize oysa herşey ordadır. sormuştu, tanrısın, en çok neyi yarattığına memnunsun diye, joan baez demişti biri, deniz demişti diğeri, ama senin bildiğin değil.