bugün

selma öldü. kenan birkan'ın bu kadar gözü döneceğine ihtimal vermiyordum. bade ölür diyordum.

--spoiler--
ağlıyorum
--spoiler--
ramzi dayı biraz geç kalmadın mı?
selma nın ölmesiyle ve ramiz in yapmadıklarıyla üzen dizidir.
ilerleyen bölümlerde ya eyşan ölecek yada intikam başka alınamaz. kenan birkan'ın sevdiği tek kişi eyşan.
--spoiler--
koskoca dayı var ulan orda, selma var. ayrıca sizin onlarca hatta yüzlerce düşmanınız var kapıya bir tane koruma koymaz mısınız arkadaş siz?
neyse selma hünel öldü sonunda. fettan karı çok çektirdi bunlara..
ama kenan, ulan kenan neyse sana bir şey demiyorum.
--spoiler--
dizide heyecan arayanlara; heyecanınıza sokiyim lan üst düzey oyunculuk neyinize yetmiyor.
o değilde azad'ın gelinliğine bayıldım ya hu. ben normalde gelinliklerden nefret eden bir insanım. her ne kadar kadınların hayalini süslese de benim pek hoşuma gitmez gelinlik. lakin azad'ın gelinliği bambaşkaymış. evleneceğim kadını bu gelinliğin içinde görmek isterim.

aaah aahh... *
harbiden ama biraz zorlama oldu kanka. adamlar 45 senedir birbirlerinin "en sevdiklerine" sıkıyo. biri de cinnet geçirip öbürüne sıkmadı. hep mi ince görür dayı adam. 45 sene dayı. biri de öbürüne sıkar be. bak ibo ya bile sıktılar aq.
belinde tabancayla halay çekeceğine, 3-5 koruma daha tut. hadi diğerleri neyse de; ah dayı ah senden beklemezdim bu stratejik zaafı.
bu haftaki bölümüyle bir an küçük sırlar izliyormuş gibi hissettirdi. son dakikaları hariç dizinin tamamı kadın-erkek ilişkileri ekseninde döndü durdu. ama fena değildi, oyunculuklar yeter.

bu arada berrak tüzünataç'a aşık oluyorum sanırım. şaka maka da değil lan bu söylediğim. o narinlik, titreyen dudaklar, buğulu gözler, yavaşça akan gözyaşları... bana bir haller oluyor.
--spoiler--
Gerçeği öğrenmek için kimi kendini ortaya atar kimide başkasını ateşe atar ama çaresizce aradığın şey gerçek değil aslında sen bir kuytuda bırakıp gittiğin kendini arıyorsun aslında.
(bkz: Ramiz Karaeski)
--spoiler--
--spoiler--

dayıyla kenan kan dökmeme anlaşması yapmamış mıydı? neden kapıda 1 tane bile koruma yoktu? galiba kim ne yapacak diye boş bıraktılar. o değil de cengiz'e hakkını vermek gerek; adam çizgisini koruyor. kötüydü kötü devam ediyor.

temmuz'un, adamlara 'buna dokunmayın' dediği kişiyi çok merak ettim. başta selma gibi gelmişti ama baskında temmuz'un gözleri çok net birisini aradı ve direk sıktı. burda da anlık ali'yi vurduk sandık ama selma imiş.

kenan yapma bunu, yapma kenan... meğersem kenan zorla selma'yı...öhm.. çoğu kişi bu zamana kadar kenan'ın tarafındaydı; yani onun daha haklı olduğunu düşünüyordu. sanırım malum olaydan sonra dayıya hak vermemek elde değil.

ezel eyşan'a gösterdi ama vermedi.* ama ben dizinin sonunda tekrar beraber olacaklarını düşünüyorum.*

dayıya ve azad'a yazık oldu. kızın evlendiği gün annesi öldü..

selma yerine bade öleydi iyiydi; olmadı.

bol heyecanlı ve aksiyonlu bölümler bizi bekler.

--spoiler--
dayı gibi bir adamın kızının düğünü olacak, mekanın kapısı yol geçen hanı olcak, sonra herkes tarancak ya bi git olmamış. ölen bade olsa diye beklemedim desem yalan, tamam güzel kız falan ama harbi saftirik ya, olmicak şeyi söler, böyle eblek eblek bakar falan. zaten adam gibi ezelin bir zeybek oynayışını da izleyemedik, hakbuki toplanmıştı ev ahalisi deli yürekteki gibi karizma bir zeybek performansı görcez diye ama yok hevesimiz kursağımızda kaldı. ali'ye de en başından beri 'odun' diyodum ama adam nikah masasındaki konuşmasıyla noktayı koydu be, demek ki aşık olabilmeyi becerince her şey olabiliyormuş. selma'nın ölümünden sonra artık aksiyonlu, planlı ve intikamlı bölümlerin bizi bekleyeceğine inanıyorum, yoksa fena halde baymaya başlamıştı.
--spoiler--
selma hanımın cesedi yerde yatarken sevgili masum kızımız bade'nin sanki morgda çalışıyormuş her gün ölü görüyormuşçasına rahat olması şaşırtmıştır. 40 yılın kabadayısı ramiz dayı daha çok sarsıldı.
--spoiler--
--spoiler--

nikah masasında ali'den azad'a geliyor

"seninle müzeye bile gelirim"

--spoiler--
Dayıdaki hafif meşrepliliğe hayran kaldığım dizidir. Arkadaş herif senin 3 çocuğunu öldürüyor, kızını öldürüyordu zor toparladın, yıllarca hapiste yatırdı, torununu aldı, seni bıçaklattı, sonra da öldürttü, en son selma'yı da aldı, daha ne yapsın, alemin içinde seni domaltıp neyse...

(bkz: Çok sinirliyim sözlük)
(bkz: Çabuk kalktı dikkat edersen)
(bkz: Polat Alemdar gelsin Dayıyı da kurtarsın)
kanımca fotoğraf selmaya aitti var bunda bir iş.
bir ara intikam konusunda hak verdiğim kenan dan nefret etmemi sağlayan bölümdür. hem selma ya tecavüz ediyor hem de ağlıyor. kenan ın duyguları aşk değil bir takıntıdır bir kadına kendini zorla sevdirme sevdan nedir be.

ayrıca selma nın öldürülmesinin ardından dayıdan atak bekliyoruz.

cansu dere bu bölümde harika bir oyunculuk çıkarmıştır. dizinin başında ki eyşan ile şimdiki eyşan arasında çok büyük ve güzel bir fark var tabi.

kenan imirzalıoğlu nun zeybek oynamaya başlamasıyla ekrana daha bir sarılsakta hevesimiz kursağımızda kaldı o ayrı konu. biraz izletseydiniz bari lan.

son olarak bade artık fazlalık gibi geliyor diziye o ölsün diye çok bekledim ama olmadı işte.
bütün bölümlerini tam izlemediğimden olsa gerek anlamadığım bir nokta var. bu ramiz ve kenan'ın geçmişi 70 li yıllar, olsa olsa 80 lerde geçmiyor mu? sanki kenan'la selma'nın çocuğu azad çıkacak gibi ama yaş tutmuyor. ramiz'in azad'ın yaşında torunu olduğunu gördük bir kere. e karısından olan çocuklarından hiçbiri o kadar büyük değil. yani azad olsa olsa ramizin son çocuğu olabilir. kenan ve selma'nın çocukları da doğduysa eğer 30- 40 yaşları arasında olmalı. ben bade'den hep bir pislik bekliyordum, kenan'la bir bağlantısı olduğunu düşünüyordum ama öyle çıkmayacak sanırım. eğer kenan'ın kızı azad çıkarsa ve kenan kendi kızının çocuğunu düşürtme, düğününü basma emri verdiyse temmuz'a yuh artık diyeceğim.

o değil de gidip onca para verip mekan tutmuşsunuz, hadi siz korumalara izin verdiniz bir geceliğine diyelim de o mekanın hiç güvenliği, park görevlisi falan da mı yok? özel bir davete elini kolunu sallayan girebiliyor mu öyle? olmamış... ayrıca selma'nın öleceği öylesine belliydi ki, dizinin başından başladım kadın için üzülmeye. demek selma dayıyla dalga geçince dayı hırs yapıp girişmiş kitaplara. bu arada azad ali'yi küçümsüyor da bazen, kendisini de kitap okurken görmüyoruz hiç. yoksa ben mi rastlamadım, bilemiyorum şimdi. ne zaman baksam bu ali'yle babasının peşinde dolanıp duruyor. temmuzla karşı karşıya gelince kanama geçirmişti bu kız şimdi düğünü tarandı, annesi öldü ama sağlam gördüğüm kadarıyla. şu bebeğin doğduğunu bir görsek bari.

şu aşk meşk olaylarını da bıraksalar artık çok güzel olacak. özellikle kenan ve eyşan'ın sahneleri çok salakça. bütün yaz kenan birkan bekledik, adam don juan çıktı. ona buna aşık olmaktan başka bir numarası yok. büzük dudağın elinde oyuncak oldu resmen adam. ne kadar romantik kabadayı la bunlar; biri ağlayıp durur, biri tango yapar, öbürü uzaktan uzağa sevdiceğini izler. yalnız bu sıfatı en çok hakeden bu bölümdeki 'ağlayarak tecavüz' sahnesiyle kenan birkan tabiki. böylece bir yerli film klasiği olarak bir kere sevişmeyle hamile kalan kızlar kervanına selma hünel'in de katıldığını görüyoruz. söylemeden geçemeyeceğim, pavyonda şarkıcılık yapan ve ilişkinin geleceğini düşünmeden evli bir adamla birlikte olan bir kadın hamile kaldı diye sevmediği adamla evlenir mi?(yanlış anlamayın, küçümseme manasında değil. yalnızca hesap vereceği kimse yok kızcağızın) bence evlenmez. çocuğuna kendi kendine bakabilir. yani biz eski yerli filmlerden öyle gördük... bir önceki bakirelik temalı bölüme göre güzel bir bölüm olsa da ters köşesi bol bölümleri özlediğimizi belirtir senaristlerin gözlerinden öperim.

son olarak; tefo senin sevincini yirim...
artık eskisi gibi sarmayan dizidir. önceleri daha basitti ezelimiz intikam alacaktı, hepsinin canı okunacaktı ama şimdi kimin ne bok olduğu belli olmayan bir dizi haline geldi. ama yinede türk dizileri içinde bir fenomen olmuş tv dizisidir.
Yok abi kalmadı o eski heycanı tadı, bitse de kurtulsak deditiyo artık bu aralar.
selma'nın öleceğini alnına yazsalardı ya da kafasının üstüne yanıp sönen bir ok yerleştirselerdi daha farklı olmazdı. bu dizi farklı, şaşırtıyor iyi dedik, o da insanın gözüne gözüne sokmaya başladı. peki o ezel'in aciz halleri neydi? yalvarıyorum bade, eyşan'ı unutmama yardım et bıdı bıdı. ramiz, kenan, selma üçlüsünün hikayeleri daha çok sarmaya başladı.
flashback içinde flashback veren güzel dizidir.

selma olayını geçersek bu bölümün en büyük olayı benim gibi dayının '' ilk kanı ben döktüm,kanın yönüne sen karar vereceksin.'' sözüne katılan, kenan haklı beyler diyenleri mort etmektir.

kısa da olsa ezel'in zeybeği miroğlu günlerini anımsatmıştır.
--spoiler--

-bölümün en önemli sahneleri muhakkak ki selmanın ölümü ve uğradığı tecavüzdü. hem de ağlamalı tecavüz. değişik bir fantazi.

-millet üzülmüş selma öldü diye ama ben hiç üzülmedim. çünkü herkesin malumu kötülüklerin anasıydı kendisi. iki kişi'ye sürekli olarak kuyruk sallaması sonucu (kaşarlığı sonucu) bir sürü insanın telef omasına, hayatının kaymasına neden oldu. tecavüzüne üzüldüm tabi ama ölmeyi haketmişti. keşke şu haziran mıdır temmuz mudur bu kaşarın yanısıra bade'yi de aradan çıkartsaydı.

-eyşana o kadar kızdık. "her gelen gideni aratır" lafını doğrular şekilde bade hanım eyşanı aratıyor. bade'nin olduğu sahneleri direkt ileri sarıyorum zaten. başka çözüm yolu bulamadım ama cengiz bulur muhakkak. geberttirir şu bade'yi. o ne öyle ya? "mıy mıy mıy" "zıy zıy zıy"."ilk geceğ, ilk geceğ"...

-şu güvenlik rezaletini herkes söylemiş zaten. ben de değinmiyim. zaten ikinci sezon mantık konusunda iyice saçmalamıştır bu dizi. daha özensiz yapıyorlar artık. ya da bana öyle geliyor.

-kenan "haklı" olmayı çok uzun zaman önce masumları öldürerek kaybetmişti zaten. bu ağlamalı tecavüzle değil. bu da tuz biber oldu gerçi.

-ayrıca bu ağlamalı tecavüz olayı bana bir zamanlar amerika adlı filmde robert de niro abimizin sevdiği kıza araba'da ettiği tecavüzü hatırlattı. hatta araba'nın şoförü (emrinden çıkamıyor tabi) robert'in vermek istediği parayı almamıştı tecavüz sonrası. ama robert abimiz tecavüz ederken ağlamamıştı sanırım. etkilenmiştim (tabi filmden ve o muhteşem müziğinden de) o sahne'Den.

-cengiz sen tam bir .......

-bence selma'nın ölüm emrini kenan vermedi. hatta hiç "baskın" emri vermemiş de olabilir. hatırladığım kadarıyla "kan dökülmeyecek" anlaşması yapılmıştı zaten. anlaşmanın bozulduğu ve benim kaçırdığım bir sahne varsa hatırlatınız! gerçekten bozulduysa bu anlaşma dayı kenan'ı sikertecektir. yok cengizin oyunuysa ikisi beraberce cengizi domaltacaktır.

-artık edebi eser alıntılarını, ramiz dayı'nın felsefik ve duygulu konuşmalarını, akıllara zarar akıl oyunlarını özlüyorum ve geri istiyorum. hani aşk dizisi istesem açarım aşkı memnu'yu, (izlemedim) onu izlerim.

--spoiler--
yediği önünde, yemediği arkasında olan karakter.

- seni seviyorum bade. ama eyşanı'da unutamıyorum. eyşan unutamıyorum seni, ama bade'yi bi kere öpsem olmaz mı. bade çok istiyorum seninle olmayı ama eyşan'da çok güzel mantı yapıyo. hep beraber yaşasak olmamı.