bugün

türkiye'nin dizi olayında diğerlerine yaklaşmaya çalışması savaşını veren enfes dizidir.
bir akşam evde sıkılan bir akdaşımın,'bilgisayarda izlenecek güzel film falan varmı'?-sorması uzerine ezel klasörünü gösterdiğim ve şimdi hatırlayamadıgım ama 20-30 bölümler arası bir bolum acıp uyudugum,sabahın 6'sında arkadaşımın 'bunun devamı nerde?'-diye,beni uyandırdıgı dizidir.

p.s 1:bölümlerin hepsi yoktu.o kadar ileriyi merak etmiş ki arkadaş önceki bölümleri izlemeye bile tenezzül etmemiş.
p.s 2:bok atanlara 1 veya 2 bölümünü,o zehir gibi beyinlerini,gizli film eleştirmeni yeteneklerini,`jabulani''de bile hata bulan mantıklarını kısa zaman zarfı için bizim gibi fanilerin düzeyinde kullanarak,önyargılardan bagımsız izlemelerini dilediğim dizidir ayrıca.
olayların çok çabuk geliştirilip bitirilmesi sonucu ana konudan sapmış olan dizi.yinede şuana kadar izlediğim en kaliteli 2-3 türk dizisinden biri.
vergilerimiz atv'ye gidiyor diyorum işte yoksa haluk bilginer behlül kenan cansu çüş deve.

edit: ne dedik lan şimdi? yani çok normal bir durum öyle mi? kenan'a 20.000 haluk bilginere 20.000 cansu dereye 20.000 kıvanç'a 20.000 e ramiz dayı da 15-20.000 alır. o cansu derenin eşi mi ne var o da bi o kadar ister hakkı. peki nasıl isterseniz. tamam çüşmeyelim hadi öle olsun.
en kısa zamanda yeni oyuncusu kıvanç tatlıtuğun başına bi iş gelip sahnelere, setlere veda etmeseni dilediğim dizi. başka türlü kurtuluş yok çünkü. kendisi ezel dizisine girdiğinden beri doğru düzgün cengiz atay izleyemez olduk. 3 saatlik dizide 3 dakkayla yetinir olduk. son 3 bölümdür cengiz atay izlemediğimizden dert ve kederle dolduk. cengizi iskele kenarlarında boş gezerken değil, kumar masalarında oyun çevirirken görmek istiyoruz. harbiden yakışıyor yane..
senaryoya sonradan ekleme davetsiz karakter olarak girmiş olan 8 karakteri, her pazartesi 3. sırayı alarak düşük reytingli ancak en kaliteli dizi olan ezel'in düşük olan reytinglerini beklenenin aksine daha çok düşürmüştür. kıvanç tatlıtuğ ismi izlenme oranlarına en ufak bir katkı yapmazken bozulan senaryo nedeniyle bir çok izleyici kaybınada yol açmıştır. kıvanç tatlıtuğ karşıtlarının bedduaları amacına ulaşmıştır.
arka sokaklar ve türk malı denen dizi müsveddelerini ezel'e tercih edenler
yani "kaliteden ödün vermeyen necip türk halkı" sayesinde reytinglerde son 7-8 haftadır ciddi oranda düşüş yaşayan dizi.
üşenmedim, medyatava sitesinin reyting barometresini bir "bilimadamı titizliğinde" inceledim. (mevzuyu kafama taktım hacım)

pazartesi akşamları birincilik için kapışan bu 3 dizinin karnesini çıkardım. buyrun.
(bu kıyaslama yapılırken, misal o akşam rakip dizi yayınlanmamışsa birinciliği kimseye yazmadım, "karşılıklı en az 2 dizinin aynı akşam yayında olması" kuralını işlettim)

* "ezel" ab gurubunda tam 28 hafta, tüm izleyici gurubunda ise 21 hafta ipi önde göğüslemiş (yakışır!)

* arka sokaklar ab gurubunda 1 hafta (kazara), tüm izleyici gurubunda ise 8 hafta birinci olmuş.

* türk malı ab gurubunda 8 hafta, tüm izleyici gurubunda da 8 hafta en çok izlenen dizi olmuş.
zavallı fanboylara sahip bir dizidir. o kadar ki ağzına kadar mantık hatası ve saçmalıklarla dolu olan ezel i izlemeyenleri aşşağılamakta sakınca görmezler.

türk malı , gayet basit bir sistem üzerine işleyen bir komedi dizisidir.izlerken mantık hatasına falan çok nadir rastlarsınız o da dizinin işleyişini bozmayacak türdendir.

ama ezel? her bölümde en az 1 saçmalık mevcuttur. ortalama bir izleyici bu hataları farkeder ve diziden soğur.
iyi dizi ile kötü dizi arasındaki farktan habersiz nanelerin ve alışılagelmiş basitlikte olmayan dizi kurgusuna kafası basmayan "zavallıların" durmadan bok attığı dizi.
hele bir de kurgusu-senaryosu über-süper ezel'de mantık hatası arayıp "saçmalık bu ya" diyen "hedeler" yok mu, gülüyoruz ağlanacak hallerine.
hülasa, ezel mevzusunda herkes doğasının gereğini yapar, "çap" meselesi...

(bkz: adam izlememekte haklı beyler)
jack mi sawyer mı derken desmond nasıl ikisini birden yerle yeksan eylediyse,
ali'nin de hem ezel'e hem behlül'e bedel olduğu dizi.
ezelin git gide emo(duygusal ibne) olduğu dizidir.
kenan birkan ezel'in ömer olduğunu nasıl öğrendi sorusu havada kalmayacak anlaşılan, şebnem hedef tahtasında.

bu arada troller için:
(bkz: mal mal yorum yazmayın da çay koyun lan)
--spoiler--
yüreğinin seçtiği aileyi bir daha kimse sökemez senden.
--spoiler--
http://www.tividizi.com/ezel-36-bolum.html
ali'nin içten pişmanlığına inat, cengiz ibnesinde o pişmanlıktan eser yok.
ulan cengiz! be mına kodumun çocuğu! ömer'e bunca kalleşlik yaptın ama hala utanmadan, şu durumda bile ezel'i görünce kin kusuyorsun, kendini affettirmek dururken.

ama ne demişler; "herkes doğasının gereğini yapar".
kötüler iflah olmaz, kötüler pişman olmaz, çünkü kötüler şeytanın avukatıdır, mazlumun savcısı kesilir o yüzden!
--spoiler--
ramiz dayının kızıyla vedalaşma sahnesi perişan etti resmen. kızım ne güzel rol yapıyorsun sen bu yaşta kahve elimde oturdum ağladım lan. baba senden nefret ediyorum, daha yeni buldum seni, yeni aldın beni yanına feryatları. offf dağıldım gece gece.
--spoiler--
--spoiler--
tefo'nun yanlışlıkla şebnem'i bıçaklaması ile beni çok üzen dizi.
--spoiler--
naptın tefo ya?!?!
--spoiler--
ahan da behlül tefo'ya ramiz dayının kızını sordu.
--spoiler--
(bkz: gol olur)
nutkumun tutulduğu bir saniyesini bile kaçırmak istemediğim için sözlüğe hakkında enty giremediğim dizidir.

uzun soluklu yorumum diziden sonradır. ancak tefo ve şebo çok kötü durumdalar. tefo herkesin yapacağı şeyi yaptı. kızmamak gerek.

edit: bu arada 8 in bu yaptığı hiç mertçe değil. hiiç.
dayının kızıyla vedalaşma sahnesinde burçin terzioğlu, karşısındaki "yaşayan efsaneye yaraşır" bir oyunculuk sergileyerek akşam akşam "baba-kız sevgisi nedir", nasıl olur cümle aleme göstermiştir.
bu kızda oyunculuk hamuru var arkadaş!
sekiz denen komando tefo'yu hacamat etti, içim acıdı lan!
tefo sokakta karşıma çıkma.
(bkz: kaldımı dohuz)
--spoiler--
ulan tefo, bu kadar çok yanlışlıkla adam öldüren başka karakter yok film tarihinde. ayrıca sattın çırpı gibi hatuna dayıyı mayıyı.
--spoiler--
--spoiler--
dayı'nın yaz hanesinde de tek bir adam yokmuş lan. hani ramizin genç delikanlıları insan korur orayı amuğa goyim.
--spoiler--
an itibariyle nihayet kerpeten alimiz yeniden şova başlamıştır.