bugün

ezel adlı diziden bir karakter. yiğit özşener oynuyor.
sevdiği kadın için en yakın arkadaşını öldüren* karakter.
Ezel dizisinin oyunculuk bakımından en güzide karakterlerinden biridir kendisi.

(bkz: Hadi be)
(bkz: hadi be)
ezel adlı dizinin überclass karakteri. senaristler işi oluruna bıraksa şu cengiz filmin al pacinosu olur. o derece seviyoruz, hastasıyız, kız olsak veririz hatta..
--spoiler--
[görsel hadi be!!]
--spoiler--
--spoiler--
simit ister misin abi?
--spoiler--
yiğit özşener'in kendine has yorumuyla hayat verdiği, oyunculuk harikalığı ile süslenmiş karakter.
--spoiler--
eyşan'ın kocası. ezel'e kurulan tuzağın ikinci ayağı. hayattan istediklerini almak için her türlü hainliği denemeyi göze almış bir adam. hırsı, zekası ve şeytan tüyü ilk bakışta göze çarpıyor. cengiz ne yapıp edip, istediğine ulaşıyor. onun için etrafındaki dünyanın bir tane anlamı var: her şey oyun.
--spoiler--
(bkz: godoş)
yılbaşı geceleri tombala oynarken yaptığı hilekarlıklardan dolayı bu duruma gelmiş, ailesi tarafından da dış kapının mandalı muamelesi görmüştür. bu yüzden de böyle düzenbaz bir adam olmuştur. yoksa iyidir, hoştur.
dizinin ilk bölümünden son bölümüne kadar yavşaklığından hiç bir şey kaybetmeyen karakter. son bölümlere doğru kancıklık konusunda formunun zirvesine ulaşmıştır.
cengiz'in neden böyle olduğuna dair çözümlemenin ezel'in son bölümünde * gösterilmesiyle sağlam bir kötü karakterdir. yiğit özşener çatır çatır oynamıştır.
Daha da cok aci cekerek olseydi, iskenceler yapilsaydi keske diye diye izledigimiz, kendisinden bu kadar cok nefret etmemize sebep olan yiğit özşener'in muhteseeeeem oyunuyla can verdigi karakter.

Akillarda cengiz olarak kalmis ve bu rolden sonra citayi cok yukseltmistir yigit ozsener.
bir değişik bi adamdı cengiz.

hırslı kıskanç aşık yakışıklı zeki korkak bir adamdı.bir centilmendi cengiz elinde viskisi kumarhanede takılır fessefe yapmadan pratikte iş bitirirdi.kimse onu anlamadı değişemeyeceğine inandılar daha çok dışladır kısa vadede ömer uzun vadede cengizdir kaybeden.
ne dayı gibi racon kesmeyi ne ezel gibi insan okumayı ne kenan gibi uzun vadeli planlar yapardı cengiz ne mi yapardı cengiz bir şekilde kazanırdı.

eyşana olan aşkı ezelin aşkından daha büyüktü.ezel arada bahar sonra adını hatırlayamadığım bir barmen kız derken tekrar sevdi birilerini ama cengiz öyle değildi cengiz takıntılıydı aşıktı ve sadece eyşandı.kötü gözüktüğüne bakmayın ömerin çocuğuna çok iyi bir baba olan da bu adamdır.

dizinin en iyi kumarbazı kısa vade pratik zeka sahibi hırslı deli dolu bir adamdı cengiz.ne ali gibi ömer yalakası oldu sonradan ne de eyşan gibi vicdan azabı çeker gibi yaptı ömeri gerçekten seven tek kişiydi belki arkadaşları içinde ama kıskançlığı ağır bastı aşkı ağır bastı.

cengiz atay o mahalleden fukaralıktan fakirlikten kaçtı ve bir daha geri dönmedi sonunda ölümü eyşana olan aşkından oldu iki arkadaşı tarafından öldürüldü.

ezel ali bıraktılar cengizi uçuruma ama cengiz yapmazdı cengiz isteseydi öldüremez miydi ezeli aliyi ama öldürmemişti ve ölmüştü.

türk dizi tarihinin en içerikli kötü karakteridir.
türk sinema ve dizi tarihinin gelmiş geçmiş, gelecek ve geçecek en kral en piskopat en zeki en kurnaz en sempatik en şeytan tüylü karakteridir. asil bir kumarbaz, ölümüne aşık bir adam. akrep gibi kötü huylu, herkesi harcar kimsenin gözünün yaşına bakmaz. aynı zamanda, geçmişi elinden alınan bir çocuktu cengo.

ömerin mezarı başında söyledilkeri, aşkı ve kötülüğü kısaca cengizi anlatıyor

--spoiler--
merhaba. ben cengiz atay, mahllenizin kara kedisi, kötü tohumu. kötü şeyler yaptım hayatta, evet. ama bana kötü diyen adam hiç sevmemiş demektir. çünkü siz kimi kandırıyorsunuz? birini sevmek, başka her şeyi daha az sevmek değil mi? birini seçmek, başka her şeyi ateşe atmak demek. biriyle gitmek, biriyle gerçekten çekip dibine kadar gitmek arkandaki herkesi öldürmek demek. aşk her türlü boku yiyip, yine onun kapısının önünde mi bulmak kendini? ah be ömer, doğruyu söyle hadi. biz mi kandırdık aslında seni? yoksa sen mi bir oyun oynuyorsun bize? bu hikayenin kötü adamı benim, iyisi de sensin öyle mi? hazır ordayken bir sorsana, o kadar basit mi sahiden? bence öyle değil kanka, bence sen kolayı seçtin hile yaptın. çünkü öldürmek ölmekten zor, çünkü gitmek kalmaktan zor be ömer. çünkü bence, iyi kötü hikaye. hayatta bir gidenler var, bir de kalanlar. bir de ikisini de yapamayıp, tam ortada duranlar ..
--spoiler--

cengiz ve ramiz dayının, 20 bölümdeki kumarhane sahnesi var. yiğit özşenerin oyunculuk zirvesi, dibine kadar oyunculuk bu dedirtiyor

--spoiler--
ramiz dayı : bak elinde iki asın var, benden iyi. ama aklını oyuna veremiyorsun kardeş, kendine güvenmiyorsun çünkü. bu yüzden kaybediceksin, çünkü hep ama hep kazanmak istiyorsun sen.
cengiz : umrumda değil. sizin efsaneniz, sizin cesaretiniz, gücünüz, aklınız hiç biri hiç biri umrumda değil ramiz bey. ben herkesi yenerim bu oyunda, neden söyliyim mi? çünkü umrumda değil. bana ömeri hatırlatıyorsun, umrumda değil. bana aşık olduğum kadından bahs ediyorsun, umrumda değil. beni çözdüğünü zannediyorsun, umrumda değil. ben ali değilim, ben ezel değilim, ben ömer değilim. ben her seferinde yenerim seni bu oyunda, çünkü umrumda değil. ama senin umrunda.
--spoiler--

cengiz ve ezelin pavyon sahnesi var 8 ci bölümde, işte oscarlık bir oyunculuk ve cengiz bakışları ile döktürüyor

--spoiler--
cengiz : ben kimseyi istemiyorum, yalnızca onu istiyorum ama bi sorun var.
ezel : sorun ne?
cengiz : beni değil başkasını seviyor.
ezel : bunu kendisi mi söyledi?
cengiz : söylemesine gerek yok, bazen öyle bir bakıyor ki bana, sanki onun en değerli şeyini ondan alıp saklamışım yerini söylemiyormuşum gibi.
ezel : cengiz o zaman niye evlendi seninle? niye hala senle beraber?
cengiz : (yanındaki şarkıcıya dönerek) bakma kızım, bakma artık oraya. çok geç yaktık artık bütün köprüleri, dönüş yok. oraya dönersen yanarsın. söylicen şarkıyı çaresi yok, niye mi? çünkü öyle bir halt ettik ki beraber, artık gidecek başka yerin yok. burdan anca benle çıkarsın, elin mecbur artık bana.
sonra döner ezele, ne sormuştun der. bakışlarıyla, "şimdi anladın mı amk" der gibi bakar yüzüne.
--spoiler--

bu sahneler cengiz ataydan inciler di. üniversitelerde oyunculuk budur, böyle yapılır diye gösterilmelidir.
(bkz: yiğit özşener)in en iyi oynadığı rol.
fransa 2. liginin metz takımında oynayan ortasaha oyuncusu.
"merhaba. ben cengiz atay. mahallenizin kara kedisi. kötü tohumu. kötü şeyler yaptım hayatta, evet. ama bana kötü diyen adam hiç sevmemiş demektir. çünkü siz kimi kandırıyorsunuz? birini sevmek başka her şeyi daha az sevmek değil mi? birini seçmek başka her şeyi ateşe atmak demek. biriyle gitmek, biriyle gerçekten çekip dibine kadar gitmek, arkandaki herkesi öldürmek demek. aşk, her türlü boku yiyip yine onun kapısının önünde mi bulmak kendini? ''

(bkz: ezel) cengiz atay
Eşkıya filminde Şener Şen'i satan arkadaşının reenkarnasyonu olan karakter.
cengiz'Le serdar kumarhanede vip bölümünde oturuyorlardır.ali içeri girer.

''ha ali gel gel...ama nolur kimseyi vurma, burada çok yankı yapıyor''

türk dizi tarihinin en bir manyak kötüsü.
(bkz: Mahallenin kara kedisi)

O değil de, efsane bir karakterdi kendisi.
cengiz atay çocukluktan beri kardeşim dediği adamı Ömer'i ölümüne kıskanmış sevgilisine de en sonunda
göz koymuş ihanet ederek Eyşan isimli Fahişeyi kazanmış kız ezel'i tekrar seçince mutlu olmasınlar diye bu sefer kızı öldürmüştür. ölümüne hain ölümüne kıskanç ölümüne kötüdür.yiğit özşener'in epik oyunculuğuyla efsane bir karakter olmuştur.
(bkz: umrumda değil)

not : karakter hayatı boyunca ömer'i kıskandı fakat onunla oynadığı kumarları hiç kazanamadı.
(bkz: hadi be!) repliğiyle hafızılara kazınmıştır kendisi. kurnazların en kurnazı, ama bir o kadar da saf aşık.
Hadi be ve umrumda değil demesi ile tanınan Ömeri gerçekten seven fakat para ve aşk zaafına yenik düşerek onu satan efsane karakter.
Orospu eyşan'In elinde oynattığı, ezel dizisinin en iyi karakterlerinden birisi.