bugün

ispatlanamayan teorinin hipoteze geri döneceğini iddia edenlerce çürütülür. teori dediğin şey sadece kontrollü deney ile ispatlanmıştır. teorinin ise tekrar ispatlanıp kanun haline gelmesine gerek yoktur. örnek verecek olursak genel görelelik ve quantum farklı deneylerle desteklenen teorilerdir ve kanun olmak gibi bir amaçları yoktur. diğer yandan yerçekimi kanunu birçok aksaklıkları olmasına rağmen genel adlandırma nedeniyle kanun olarak adlandırılmıştır.

bilim dünyasında tartışılan - özellikle evrim biyologları tarafından - asla evrimin olup olmaması değildir. evrimin hangi mekanizma ile gerçekleştiği asıl tartışma konusudur. evrim teorisini çürüttüğünü iddia eden ülkemizdeki insanların ise evrim konusunu bırakın biyoloji alanında bile yeterli bir eğitim almamış olması tartışma konusudur. bir konuda fikir beyan etmek için elbette o konuda eğitim almaya gerek yoktur ancak beyan edilen fikirleri geçerli olması için sağlam bir dayanak elbette gereklidir. bu koşulu sağlamayan her kim olursa olsun yaptıkları şarlatanlıktan öteye gitmeyecektir.
(bkz: insan evrimi)
http://www.youtube.com/watch?v=mcAq9bmCeR0
birinci nesil yazarlar ile son nesil yazarlar arasında gözlenebilecek kalite ve aktiflik farkı evrimdir işte. insanlarında ilk nesilleri maymundan farksız, aynı türdü. zamanla bu tür farklı kollara şubelere bölümlere ayrılıp günümüz türlerini ve insanı ortaya çıkardı.
insanın oluşumunu şu şekilde özetler,

http://media.collegepubli...r1077/stills/rrnql63f.jpg

ortak ata kavramının kladogram'da ki ifadesi budur işte.
bizlere geçmişimizi, atalarımızı en objektif biçimde anlatmaktadır. nereden geldik nereye gidiyoruz! teoriden öteye geçip gerçekliği artık tüm dünyaca kabul edilmelidir diye bekliyoruz. henüz çok geç değil.
beni bulmaya çalışan insanların şaçmaladıkları teori.
Öncelikle kanun ile teori arasındaki farkı kısaca açıklayayım. Google da kanun diye arattığımda karşıma şu cümle çıktı: Gözlem ve deneylerle iyi desteklenip kanıtlanmış genel prensiptir. Bir de teori nedir, ona bakalım: Sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünüdür. Yukarıdaki iki tanımlamaya Bu ne biçim tanım lan, götünden sallama! diyen var mı? Sanıyorum yok. O halde devam ediyorum yavaş yavaş açmaya
Yukarıdaki tanımları, kafamızın bir kenarına kazıdıktan sonra, evrimin neden kanunlaşamayacağını ya da kanunlaşsa dahi, bunun neden çok zor olduğunu size kısaca açıklayayım. Herkesin anlayabileceği bir dilden ifade edeceğim, hala anlayamayacaksanız, hiç kasmayın çünkü siz bir gerizekalısınız.

Evrim teorisi, nasıl evrim kanunu halini alabilir? Bunun gerçekleşebilmesi için evrimin kontrollü deneylerle ispatlanması gerekir. Yani herkesin önünde, bir canlının evrimleşmesi kanıtlanabilmelidir. Evrim, süren bir gerçekliktir. Zaten evrimin kendisi değişkenlik manasına gelir. Ancak bu değişim o kadar uzun zaman dilimlerini kapsar ki; bu süregeleni deneylerle ispatlamak şu an çok zordur. Gerek bilimsel, gerekse teknolojik imkanlarımız, evrimi deneylerle ispatlamamız konusunda halihazırda yetersizdir. Demem o ki; milyonlarca yıllık evrimi, insan ömrüne sığdırmak, Al bak Hilmi Abi, evrim geçiriyor şu an bu inek demek çok zordur. Yani kısacası, evrimin hala teori olarak adlandırılmasının sebebi tamamiyle teknik bir konudur. Yoksa bilim çevreleri Hala ispatlanamamış ki bu, o zaman kabullenmeyelim demiyorlar. Bunun bahsi bile geçmiyor. Hem düşünsenize Evrim yoktur, bizi tanrı yarattı. diyen bir bilim yayını olabilir mi? Komik olur. Belki vardır gerçi bizim ülkemizde. Ya da dünyada çok ciddiyetsiz yayınlar da bu şekilde başlık atabilir. Ama ne kadar ciddiyetsiz olsa da zor yani

Bilim, canlıların ortaya çıkmasını ve gelişimini, evrim ile açıklıyor. Zaten bunun aksi de şu anda olamaz. Bilim, hurafeleri dikkate almaz. Bilimin kendi yöntemleri vardır. Bilimin yöntemleri dışında anlatılagelen hikayeler ise sadece hikayedir. Anlatabiliyor muyum? Sadece hikayedir.

Geri kalmış bir toplumuz. Televizyonlarda evrimin tartışılması, bizim geri kalmışlığımızın en büyük ispatı. Koca koca profesörlerin çıkıp E hala teori, banane banane kabul etmiyoz biz demeleri, cahilliğin dik alası. ileri diye nitelendirdiğimiz ülkeler, evrimi tartışmıyorlar. Zaten evrimi tartışsalar ilerilik sıfatından taviz vermiş olurlar.

Kısacası evrim, bir gerçekliktir. Evrimi tartışmak, bilimi rota alanların işidir. Bilimden sapanların evrimi tartışması, ne onların hadlerinedir, ne de onların kapasitelerine uygundur.

Ve tekrar diyorum evrimin hala teori olarak adlandırılması, tamamiyle teknik bir konudur. Hem de çok basit bir konudur. Eğer bir gerizekalı değilseniz, 4. paragrafta yazdıklarımı okuyarak evrimin neden hala teori olarak adlandırıldığını pekala anlayabilirsiniz. Bunu bilimadamları dert etmiyor bile.
(bkz: #11078458)

nolu entryde çürütüldüğüne dair verilen örneğin tamamını okuudm ve insan ve şempanze dnasındaki benzerliklerden yola çıkarak insan evriminin bir haritasını çıkarmak istedikleri bir araştırm yapılmış,

sonuç kısmında açıkça da belitiliyor zaten insan evriminin genetic bir resmini çıkardık diye, buyrun;

--spoiler--

conclusion
this study shows a chromosome-wide comparison between human and chimpanzee based on high-quality sequences, and provides the first integrated picture
of genetic changes during human evolution. the data presented here suggest that the biological consequences due to the genetic differences are much more complicated than previously speculated. we hope that our work offers a framework for the design of future studies to examine differences between the two species.

--spoiler--

bu araştırma da sonuçların beklenildiğinden daha karmaşık olduğu ortaya çıkmış.

hayır yani ingilizce link verince nasılsa kimse anlamaz diye mi düşünüyorlar nedir bilmiyorum. ama ısrarla ve ısrarla belirtmek istiyorum;

çeviri yanlıştır. evrim teorisi değil, evrimin teorisidir asıl isim. böyle denildiğinde de doğru olacaktır. evrim var mı yok mu kimse araştırmıyor sormuyor. var olan her yerde gözlemlenebilen evrimin nasıl olduğu araştırılıyor ve buna da evrimin teorisi deniliyor.
bir de şu aratür meselesi var. evrim mantığına göre hepimiz aratürüz zaten. böyle gelişmek üzere iken yarım kalmış tam gelişememiş bir şey bekliyorsan, yok. geri kalan her tür evrilerek bugünlere gelen ve evrilmeye devam eden türler. ille de aratür istiyorsan aynaya bakacaksın.
yanlışlanmadığı gibi doğrulanmamış, bazı kesimler için bu haliyle bile zafer kaynağı teoridir.
"bir yaratıcı" düşüncesinden kaçışının çağımızdaki en önemli dayanağı. onun için dört elle sarılıyor, hem komünistler, hem amerikalılar...

ama şunu da kabul etmek lazım: onlar da "tanrı"larından çok çektiler!

amaaan..

(bkz: yaratıcı tekamül)
http://www.youtube.com/watch?v=_DaQuqrDYM0&feature=related

tüm zıtlık bu adnan oktar denen şempanze yüzünden çıkıyor ya, kesin doğrudur lan ! *
bir insan nasıl olurda koskoca bır teorye samalıktır der.

o zaman pisagora da inanmayalım. o da teoridir sonuçta.
bilenin de bilmeyenin de , bilimle ilgisi olanın da olmayanın da konuşup tartıştığı teori. Teori ulan bu, bilgin yoksa ispat etmeye de çürütmeye de çalışma kendince... Niye bu kadar kasıldı millet anlamadım ben. Izafiyet de teori, bu da teori. Teori dediğin şey de inançla çürüyecek; yada inançsızlıkla kanunlaşacak bir şey değil rahat olun yani.
tüm dinlerden çok daha mantıklı olmasına karşın, yetersizdir.
yıllar önce okuduğum bir dergide evrimci kendisine bilim adamı deniliyor bence pek sayılmaz neyse diyor ki;"uzun süredir ara geçiş formlarıyla ilgili fosil kazıları yapıyoruz ve şu ana kadar kayda değer hiçbir şey bulamadık eğer teorimizi destekler nitelikte bir fosil bulamazsak teorimizi kanıtlayamayız ve artık ben bu teoriye olan inancımı yitirmeye başladım. eğer bilim tanrıyı bulursa ileri ki nesilde torunlarımız bu teoriye inandığımız için bize gülecekler."

bir bilim dergisiydi kocaeliden istanbula dönerken otobüste bulmuştum dergiyi.
dinin, maneviyat(metafizik)boyutu ile ele aldığı süreç.
darwin ve lamarck tarafindan ortaya atilmis, insanin evreden evreye gectigini savunan, materyalizme dayali teori.
deneylerle ispatlanmış olduğundan teori olandır hipotez ya da sav değil. evrim teorisi bilimsel bir gerçekliktir bizim bazı çok zeki türk din adamlarımızın lafları sadece kuru gürültüdür biyolojide evrim sorgulanmaz bir gerçekliktir.
yalandır! palavradır!

o değil de bir muz olsa da yesek...
hadi evrim teorisi var diyelim:
hadi bizim atalarımız maymundu;
1-bunlar hiç mi eser bırakmadı, tarihi kalıntı filan,
2-neden hala maymunlar var.
.....
(bkz: insanın bile ara form olduğunu düşünen evrimci)
o değil asıl mesele.
birilerinin, allah'ı inkar etmek için evrime sarılmalarıdır asıl komik olan.
evrim diye birşey yok, velev ki var olsa dahi; o evrim bile, bir yaratıcının * iradesi ile olmuştur. hiçbirşey kendi kendine evrilmez, çevrilmez ve hakeza.

herşeyi eviren çeviren bir kudret sahibi vardır ki, o da allah'dır. *
bilimsel bir teoridir, kanıtlanmasına falan gerek yoktur zira evrimin gerçekliliği kanıtlanmıştır.

(bkz: bilimsel teori)

buna inanmayanlar insanın çamurdan yoğurulup içine üflenerek oluştuğuna inanıyorlar, bir de ortalığa çıkıp akıldan-izandan bahsediyorlar. mallıkta sınır yok belli ki...