bugün

Amerikan filmlerinde sık kullanılan hitap şeklidir.
bir müslüm gürses şarkısıdır.
dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı.
bir karıncayı bile incitme sakın evlat, insan ol evlat.
"içerde kanını yer, dışarda canını yer, ölürsen de malını yer."
geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa
unutma ki hepsinin bir sahibi var evlat
kul kaderini yaşar bahtında ne çıkarsa
düşmez kalkmaz bir allah
unutma sakın evlat.
hem bunalip kurtulmak istersin,hem de (uyuyup-oynayip-baskasina birakip) kurtuldugunda hep onu anar,ozlersin.
Müslüm gürses vefat ettiğinde cumhurbaşkanı erdoğan ın müslüm babayı andığı şarkı.
"Abi bu çocuklar canımı alacak. Dünyamı cehenneme çevirdiler" diyen birine aynen böyle dedi:
"Oysa ben bu dünyada evladım için yaşıyorum"
bugüne kadar ne boş bir hayat geçirmişim diye düşündürür, hayatı hayatın, hayatın hayatı olur, ondan öncesi nasıldı hatırlamazsın bile, senin için milad isa ile ilgili değil tamamen onun doğduğu günle alakalıdır. bir sarılmaya, bir bakışına ömrünü verebildiğindir.
Kısmet olursa 7 ay sonra tanışacağız kendisiyle.
Anne ve babanın sevgili ile oluşturdukları vazgeçilmez olan meyvesidir.
bakkala gönderilendir.

kaç yaşına gelmiş olursa olsun. kaç zamandır evden uzakta olursa olsun, hatta sadece iki günlüğüne eve uğrayabilmiş bile olsa onca zamandan sonra; yine de o uğradığı günlerden birinde, tam da çarşıdan eve yürüye yürüye gelmişken, kapıda karşılanır ve "hadi iki de ekmek alıver gel ama yakındakinin değil de iki üst sokaktakinin ekmeği güzel oluyo oradan al gel" denendir.
Bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar
Her gecenin sonunda bir sabah vardır evlat
Sakla umutlarını yıkılıp kalma sakın
Ümitsiz ve gayesiz yaşamak zordur evlat

Sev bütün insanları say bütün insanları
Kin gütme unut gitsin geçmişte olanları
Dürüst ol insancıl ol düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa
Unutma ki hepsinin bir sahibi var evlat
Kul kaderini yaşar bahtında ne çıkarsa
Düşmez kalkmaz bir allah
Unutma sakın evlat
--spoiler-- rahmetli Müslüm gürsesin seslendirdiği Tesadüfen dinlediğim içinde güzel sözler barındıran arabesk şarkı
--spoiler--
Şuan da yanımda uyuyor.

Akşama kadar o enerjiyi nerden buluyor anlamıyorum
(bkz: ciğerpare)
evlat nedir deseniz...

'tıpa' derim... tıpadır evlat... dertleriniz derya olmuş, dolmuş sular seller olmuş... akıp gidemezsiniz... tıpadır evlat...

'pamuk ipliği' derim evlat nedir deseler... sizi o hayata zamk sürülmüş gibi bağlı tutan pamuk ipliği, ama ne iplik...

'sırık' derim... kalmamış mecaliniz, gücünüz... devrilecek yer ararsınız ama ne mümkün, dimdik durursunuz yine o sırığa sarılı...

'can' derim... gözünüzün feri gitmiş, hevesiniz/hırsınız kalmamış hiçbir şeye ama o nakavt olan bedeninize can gelir...
Florian Zeller'in yazdığı tiyatro oyunu. Hira Tekindor'un çevirisi ibrahim Çiçek'in yönetmenliğinde sergileniyor. Oyunda sahnede Onur Saylak, Cem Yiğit Üzümoğlu, Sezin Akbaşoğuları, Esra Bağışgil, Şükran Ovalı ve Burakcan Doğan yer alıyor.

Oyunda ebeveyn evlat ilişkisi ve gençlik sancıları işleniyor.
(img:#2132870)
Arabaya üç kişi binmenin en keyifli halidir evlat. Nice kucaklarda ne şaklabanlıklara ağlayıp, senin rahatsız kucağında rahat edendir evlat. Vitrindeki en güzel kıyafeti hayalinde hep yakıştırdığın, en güzeli en mükemmeli denince aklıma gelendir evlat. Tüm güçlükleri, tüm uykusuzluk ve yorgunlukları bir gülümseme ile silendir evlat. Gördüğün en güzel manzara, yaşadığın en güzel andır hep. Dünyandır sonra. En muhteşem doğa olayları da ondadır. En korkunç afetler de onda. Ağlasın da gör sarsılmayı. Gözünden akan bir damlada boğulmamak için çırpındırandır evlat. Kitap okumayı da bıraktırandır, tv izlemeyi de bıraktırandır. Akşam dışarı çıkmak için değil, işten eve koşarak gelmene sebeptir evlat. Kaç yıllık bıyığını o pamuk tenine değince acaba acıtır mı diye kestirendir evlat. Kucağında yatarken sana dünyayı kucaklatan da o dur, seni Allah a inandıran da. Kız erkek farketmez diye saçma bulduğun lafın aslında ne kadar içtenlikle söylendiğini söyletendir evlat. Hastalanma düşüncesinde bile tansiyon yükseltendir evlat. Kısacası evlat 5 harften ibaret değildir. Dünya gibi. ikisi de 5 harf, sayısız mucize içerir. Olmayana da olması için dua ettirendir evlat.
Oğlum yatakta babasıyla güreş yapıyor her gün. Yenilirken "annemin yanağına dokunup güç almam lazım" diyor ve yanağıma dokunup babasının üstüne atlıyor. Şu yaptığı şeyin bile bana verdiği hissi dilerim hepiniz yaşayabilirsiniz. Kendimi o kadar mutlu hissediyorum ki.
Hatalı şekilde bize geçmiş kelimedir kesinlikle şüphesiz. Evlat veled yani çocuğun çoğul halidir oysa. aynı erzak (rzık) ve evrak (varak) gibi.. v-l-d köklerinden gelir ve mevlid ve valide kelimesiylede bağlantısı vardır..
güncel Önemli Başlıklar