1. 1.
  Evita Peron. Asıl adı Eva Maria Duarte. Evita, kocasının diktatörlüğü döneminde kadın hakları için çalıştı ve aktif anlamda siyasetin içinde yer almamasına karşılık, her zaman siyasetle ve halkla içiçe oldu. işçi sendikalarının örgütlenmesinde önemli rol üstlendi ve 1947 yılında kadınların oy verme hakkı elde etmesini sağladı. Fakir halka yiyecek, para ve ilaç yardımında bulundu, çocuklar için de yardım kampanyaları düzenledi.
  Evita Peron, 26 Temmuz 1952'de 33 yaşında kanserden öldü. Peron'un iktidardan düşmesinden sonra gömüldüğü yerden çıkartılan cesedi 16 yıl saklandıktan sonra önce eşinin yanına, sonra da aile mezarlığına defnedildi. Hayatını anlatan "Evita" müzikali yıllar sonra sahnelendi. Madonna daha sonra bu müzikalin beyaz perde uyarlamasında rol aldı.
  Eserin en önemli parçası "Don't Cry for me Argentina!"'dır.
  3 ... italiano
 2. 2.
  (bkz: her ülkenin bir kahramanı vardır)
  -2 ... crypto
 3. 3.
  Arjantin halkının Lady Diana sı. Başbakanın karısı.Genç yaşta vefat etmiştir.
  ... karamsar kelimeler
 4. 4.
  popülist kadın.arjantini eşiyle beraber diktatörce yöneterek talana açarken,yığınların hareketini engeleyebilmek için sağ iktidarların her zaman soyundukları işi yaparak yardımlar düzenlemiştir.bir halkı yoksullaştırıp ezip,sesini kesip ardından ''yardım''edecek kadar ruhsuzdur.peron diktarörlüğünün kadın temsilcisi yakın zamanda acıklanan devlet arşivlerinden 10,000 ilericinin katliamına onay verdiği,kendi kurdurduğu vakıf aracılığıyla istihbarat topladığı,yaklaşık 7 milyon doların iç edildiğini ögrenebiliriz.avrupa ve abd demokrasisi özellikle ön plana çıkartarak,halkalara sunar bu kadını.kendileride sömürdükleri,iç ettikleri ülkelerde aynı basit politikayı uygulayarak,önce fakirleştirir ardından yardım kampanyaları adı altında timsah gözyaşı dökerler.
  -1 ... levoka
 5. 5.
  borges'e göre adi bir orospuydu... kaynak : borges ile söyleşi,richard burgin...
  edit : kaynak yazayım eksilenmesin...
  ... demolay
 6. 6.
  (bkz: arjantin in kahramanlarinin genc yasta olmesi)
  ... exclamar
 7. 7.
  arjantin devlet başkanının eşi, yaptıklarıyla halkın yoğun sevgisini kazanmış ve 33 yaşında kanserden hayatını kaybeden "küçük eva" ya da "evita" ismiyle anılan first-lady'si...
  ... linka
 8. 8.
  (bkz: evita)
  (bkz: don t cry for me argentina)
  -1 ... cerquanne
 9. 9.
  amerikalı yönetmen oliver stone'un "fahişe ve azize karışımı" diyerek tanımladığı hatun.
  -1 ... spor tutkunu disi
 10. 10.
  kendisi gayrimesru bir iliskiden dogan bir cocuk, o donemlerde ve dogdudu yerde sikca rastlandigi gibi. kucukken sinif farkindan dolayi zor anlar yasamis, oyle ki babasinin cenazesine katilmasina izin verilmemis. zamanla ikinci sinif yapimlarda rol almaya baslamis, radio el mundo'da* yayinlanan oyunlarda. kazandigi paralarla sonradan bu radyoya ortak olmus.
  kuliste donenlere gore ; rol aldigi filmlerden birinde o donem yildizi parlak olan libertad lamarque kendisiyle yemek yememis, sinif farki oldugu icin. tabii buna kizan eva, halkinin deyimiyle evita*, first lady oldugunda intikamini almis.
  fakir kesime hitap etmesiyle unlendi, arjantin'de kocasiyla* birlikte secim kampanyasina giren ilk kadin o idi. tabii kurdugu eva peron vakfiyla da yardim ettigi insanlar ondan desteklerini asla cekmediler. kendisinin cumhurbaskanligina aday olmasini isteyen iki milyon insan yuruyus duzenledi fakat eva bunu kabul etmemisti. rahim kanseri olan bu efsanevi kadin, ayakta durmasini kurkunun altina kurdurdugu tellerden yapilmis duzenege borcluydu ve sagligi gittikce kotulesiyordu.
  oldugunde askeri yonetim kendisinin mezarini uzun zaman gizli kalicak sekilde sakladi cunku kendisi halki haklarini aramasi icin ayartmisti bir kere! iktidari askerin elinden almaya curet etmesi o zamanlar pek hos karsilanmadi askerlerce.
  ... jeallybone