bugün

Evita Peron. Asıl adı Eva Maria Duarte. Evita, kocasının diktatörlüğü döneminde kadın hakları için çalıştı ve aktif anlamda siyasetin içinde yer almamasına karşılık, her zaman siyasetle ve halkla içiçe oldu. işçi sendikalarının örgütlenmesinde önemli rol üstlendi ve 1947 yılında kadınların oy verme hakkı elde etmesini sağladı. Fakir halka yiyecek, para ve ilaç yardımında bulundu, çocuklar için de yardım kampanyaları düzenledi.
Evita Peron, 26 Temmuz 1952'de 33 yaşında kanserden öldü. Peron'un iktidardan düşmesinden sonra gömüldüğü yerden çıkartılan cesedi 16 yıl saklandıktan sonra önce eşinin yanına, sonra da aile mezarlığına defnedildi. Hayatını anlatan "Evita" müzikali yıllar sonra sahnelendi. Madonna daha sonra bu müzikalin beyaz perde uyarlamasında rol aldı.
Eserin en önemli parçası "Don't Cry for me Argentina!"'dır.
(bkz: her ülkenin bir kahramanı vardır)
Arjantin halkının Lady Diana sı. Başbakanın karısı.Genç yaşta vefat etmiştir.
popülist kadın.arjantini eşiyle beraber diktatörce yöneterek talana açarken,yığınların hareketini engeleyebilmek için sağ iktidarların her zaman soyundukları işi yaparak yardımlar düzenlemiştir.bir halkı yoksullaştırıp ezip,sesini kesip ardından ''yardım''edecek kadar ruhsuzdur.peron diktarörlüğünün kadın temsilcisi yakın zamanda acıklanan devlet arşivlerinden 10,000 ilericinin katliamına onay verdiği,kendi kurdurduğu vakıf aracılığıyla istihbarat topladığı,yaklaşık 7 milyon doların iç edildiğini ögrenebiliriz.avrupa ve abd demokrasisi özellikle ön plana çıkartarak,halkalara sunar bu kadını.kendileride sömürdükleri,iç ettikleri ülkelerde aynı basit politikayı uygulayarak,önce fakirleştirir ardından yardım kampanyaları adı altında timsah gözyaşı dökerler.
borges'e göre adi bir orospuydu... kaynak : borges ile söyleşi,richard burgin...
edit : kaynak yazayım eksilenmesin...
(bkz: arjantin in kahramanlarinin genc yasta olmesi)
arjantin devlet başkanının eşi, yaptıklarıyla halkın yoğun sevgisini kazanmış ve 33 yaşında kanserden hayatını kaybeden "küçük eva" ya da "evita" ismiyle anılan first-lady'si...
(bkz: evita)
(bkz: don t cry for me argentina)
amerikalı yönetmen oliver stone'un "fahişe ve azize karışımı" diyerek tanımladığı hatun.
kendisi gayrimesru bir iliskiden dogan bir cocuk, o donemlerde ve dogdudu yerde sikca rastlandigi gibi. kucukken sinif farkindan dolayi zor anlar yasamis, oyle ki babasinin cenazesine katilmasina izin verilmemis. zamanla ikinci sinif yapimlarda rol almaya baslamis, radio el mundo'da* yayinlanan oyunlarda. kazandigi paralarla sonradan bu radyoya ortak olmus.
kuliste donenlere gore ; rol aldigi filmlerden birinde o donem yildizi parlak olan libertad lamarque kendisiyle yemek yememis, sinif farki oldugu icin. tabii buna kizan eva, halkinin deyimiyle evita*, first lady oldugunda intikamini almis.
fakir kesime hitap etmesiyle unlendi, arjantin'de kocasiyla* birlikte secim kampanyasina giren ilk kadin o idi. tabii kurdugu eva peron vakfiyla da yardim ettigi insanlar ondan desteklerini asla cekmediler. kendisinin cumhurbaskanligina aday olmasini isteyen iki milyon insan yuruyus duzenledi fakat eva bunu kabul etmemisti. rahim kanseri olan bu efsanevi kadin, ayakta durmasini kurkunun altina kurdurdugu tellerden yapilmis duzenege borcluydu ve sagligi gittikce kotulesiyordu.
oldugunde askeri yonetim kendisinin mezarini uzun zaman gizli kalicak sekilde sakladi cunku kendisi halki haklarini aramasi icin ayartmisti bir kere! iktidari askerin elinden almaya curet etmesi o zamanlar pek hos karsilanmadi askerlerce.
(bkz: juan peron) un karısı. asker karşısında,halk arkasındaysa mutlaka doğru şeyler yapmıştır.
halkçıdır o.
ruhun şad olsun “Don’t Cry for me Argentina!” hala süper.
laikçi kesimin doğal önderi. bunlar farkında olmasa da gerçekte sıkı birer peronist tir. halk fakirlik içinde olsa dahi daha fazla tüketmek isterler. sonunda da kalkınmakta olan bir ülkeyi tekrar üçüncü dunya ülkesi seyiyesine getirirler.
http://www.bbc.com/turkce...150710_vert_fut_eva_peron
33 yaşında kanserden ölen iron lady.
mezarı Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki La Recoleta mezarlığındadır.
evita, kocasıyla tanışmadan önce basit bir fahişeydi...evet...gerçek bir fahişeydi !!...juan peron´la tanıştıktan sonra, çok zeki ve halkçı bir kadın olduğu ortaya çıktı...bu kadın, çok önemli bir karakterdir...son derece halkçı ve son derece solcu politikalar yürüttü...bazen kocasının önüne geçti...

buanes aires´te yarım milyon insana konuşma yaptı...o yarım milyonun çoğu kadınlardı.

arjantin´deki en büyük halk kahramanı "evita" dır...o basit orospu sonradan insanların kalplerini fethetti...çok büyük bir kadındı evita...kadın haklarını arjantin´de en üst seviyede bir yerlere yerleştirdi, sağlık sistemini düzenledi, çocukların okul ve kreş problemlerini- arjantin çok büyük bir ülkedir- organize etti, insanlar çok ama pekçok sevdiler onu...

geçmişini hiçbir zaman inkar etmedi , hep "evet- ben bir orospuydum, ama şimdi bu insanların kurtuluşu için çalışacağım" dedi !!...

kocası ve arjantinin o zamanki şefi juan peron´u gölgede bıraktı !!....

çok insana göre evita - kadınların kadınıdır... çok güçlü bir karakterdir. evita 33 yaşında kanserden öldü, ölmeseydi büyük ihtimalle arjantinin başına geçecekti...milyonlarca insanın sağlığına kavuşmasına, çocukların adam gibi okullara gitmesine sebep olmuştur...

öldüğünde ülkede "milli yas" ilan edildi- aslında hiçbir resmi vasfı yoktu, ama lady diana´dan çok daha başka bir kadındı o...

evita çok daha ünlü olmalıydı...oysa sadece müzikali ünlü oldu..ancak arjantililerin "evita"sı onlar için peygamber gibi bir şeydir. ben almanya´da arjantililerin 65 yıl önce 33 yaşında ölen "evita" ları için hüngür hüngür ağladıklarına birkaç kere şahit oldum...kadına halen daha aşıklar...bi tanesi bana "o , bu sikindirik dünyanın başına gelmiş en güzel şeydi !!" demişti...

keşke 33 yaşında ölmeseydi...
bu başlık altında tüm yazılanları okudum. Herkes güzel şeyler yazmış genel olarak hakkında. peki gerçekten tasvir edildiği gibi birisi miydi?
Eva, sonradan arjantin lideri olacak general juan peron'la tanışmadan önce oyunculuk ve seks işçiliğiyle hayatını kazanmaya çalışan genç bir kadındı. son derece fakir ve resmi olarak evli olmayan beş çocuklu bir aileye mensuptu.
Kocası ile beraber uyguladıkları politika tıpkı bizde birilerinin gerçekleştirdiği "halkı yoksullaştırıp kendine muhtaç etme ve minnet ettirme" politikasıydı. Kendisi saçma sapan ekonomik hamlelerle arjantin ekonomisine balyozu vuran kişi ve yıllar sonra dahil gelen ekonomik krizlerin mimarıdır. Kocası da kendi de hırsızdır. Juan peron denen diktatör, arjantini bir yolsuzluk yuvasına çevirmişti.
Peki kim sevdi eva'yı? sosyal yardım adı altında kendilerine muhtaç edip el uzattıkları Yoksullar yani kendi içinden geldiği kesim sevdi. Her yere kendi adamlarını doluşturan Juan peron, aynı zamanda tıpla hiçbir ilgisi olmayan ve bir eğitimi de olmayan karısını sağlık bakanı olarak atayıp ölümüne dek sürdürmesini sağlayacak kadar liyakat düşmanı birisidir.
eva'nın ekmeğini fahişelikle kazandığı dönemlerde kaptığı hpv virüsü, rahim ağzı kanserine neden oldu ve tedavi imkanlarının hayli kısıtlı olduğu 1950'lerde genç yaşta bu dünyadan göçtü ardında lüks mücevherlerini, yolsuzluklarını ve kötü yönde bir ekonomik mirası bırakarak.
cenazesine 3 milyon kişi katılmıştır.