bugün

bu oyunu oynamakla kaybedeceğim zamanı ders çalışarak harcarım daha iyi. oyun dediğin basit ve oynanabilir olmalıdır açık ve net.
age of empires ii tutkusuyla yetişmiş bir birey olarak ilk oynadığımda aklımı yitirmiştim. böyle bir şey olabilir mi diye uzaklara dalmıştım. gerçekten kral oyun.

zor olduğu konusunda şöyle söyleyeyim. ilk gün açtım oyunu, seçtim bir ülke, para hilesi yazdım ve diğer ülkelerin 10k askeri varken ben 30k ordu kurdum. güçsüz bir tanesine savaş ilan ettim ve kaybettim. bu nasıl oyun amk dedim fişi çektim. monitöre kafa attım. sonra forumlarda, sözlüklerde yorumlar okudum. uzun uzun hikayeler yazmış millet. zevkten uçmuş hepsi. eğer bunları duymamış olsaydım oyuna notum 10 üzerinden 1 olacaktı. ulan millet güzel diyor nasıl olur bu dedim, tekrar açtım ve resmen oyundan zevk almak için 3 gün uğraştım. 3 günde tüm ayrıntıları kavrayınca anladım ki oyun aşırı derecede müthiş.

kimisi haklı, bir oyunu sadece anlamak için niye kafa yorayım ki diyorlar. fakat nacizane tavsiyem yorsunlar. pişman olanı görmedim henüz.
Oyunu çözmek için 3-4 saat let's play videosu izlemiştim.
yıllar sonra gelen edit: oyunu hala çözemedim
Azmini sevdim.
Pek güzel diplomasi savaş strateji oyunu. Kavrayana kadar zor görünüyor Ama oyunu kavradıktan sonra genelde aynı şeyler. Ama zevkli. Kimisi yazıyor yok şu hanedanı kraliyet evliliğiyle düşürün yok personal union yapın 50 yıla devlet sizin olsun yok o devletle oynarken prusyayı kurmak almanyayı kurmaktan daha iyi yok şu milletin traditions daha iyi falan. Adamın birisi çıkmış harita boyama oyunu demişti. Ama güzel oyun hem ingilizcem gelişti.
meğerse kuyruklu yıldıza küfretmeye gerek olmayan durumlarda oluşabiliyormuş.

görsel
naples ile alternatif bir tarih yazdığım oyun.

şuan 1504 yılında özgürlüğümü çoktan kazanmış bulunmaktayım;
görsel

bilindiği üzere naples, aragon "personal union'ı" olarak başlıyor. dolayısıyla yapmanız gereken yegane şey ilk etapta özgürlüğünüzü kazanmak. castille bunun için inanılmaz verimli bir müttefik olabilir diye düşünmüştüm.

zaten hemen süper güçler listesinden kim benim özgürlük savaşımı destekler diye ararken bir tek castille bana arka çıktı. tam diplomatik olarak bunu isteyecektim ki bir anda aragon-castille savaşı patlak verdi. tabi arkasından bende kendimi savaşın içinde bulundum. bu savaş benim işime fazlasıyla yarayabilir diyerek başka bir müttefik aramaya başladım. fransa hiç oralı olmadı. ingiltere ile ilişkilerimi geliştirince özgürlük savaşımı desteklediler.

tam castille-aragon savaşı ortasında, ingiltere ve ben - aragon-ferrara ittifakına karşı savaştık. zaten bitkin olan aragon çözüldü. barış antlaşmasında tüm Sicilya ve baleares adasını aldım. baleares adasını aldım çünkü katalanları "release subject" yolu ile vassal haline getirip, iber yarımadasında hak iddia ettiği topraklar üzerinden aragon'u dövmeye devam edecektim.

haritada görüldüğü gibi ingiltere ve burgundy, Fransa'yı resmen delik deşik ediyorlardı.

bense Fransa'nın bu acınası halinden yararlanıp, papal-state'e savaş açtım. fransa müttefikinin savaşına girememişti. yalnız kalan papal-state den Umbria, ancona, urbino ve romagna'yı alıp italya'nın kuzeyine ilerleyişimi sürdürdüm.

bir süre sonra fas, tunus ve tlemcen ile birlikte iber yarım adasını dağıtmaya başlayınca bundan istifade edip aragon'a tekrar savaş açtım. elbette ingiltere de yanımda. katalanların hak ettiği toprakları kendilerine iade ettik ve zaragoza, soria ve cuenca'yı topraklarıma kattım. katalanları annexlemeden önce son kalan hak iddia ettikleri "alicante" toprakları üzerinden aragon ile birlikte castille'e savaş ilan etmeyi planlıyorum çünkü iberia wedding gerçekleşti.

tek sıkıntımız papal state tarafından aforoz edilmiş olmam. bu arada Floransa'yı da aforoz etti ama bende afarozlu olduğum için bu savaş sebebini Floransa'ya karşı kullanamıyorum. bir türlü de papalık başka bir ülkeye de geçmedi ki üzerimdeki "excommunicate" yaftası kalksın.

devam eden yıllarda tüm kuzeyi de alıp, italya'yı kuracağım.
değişik bir macera arayıp amerikanın yerlilerinden tarascan ile oynadığım oyun. meksika torpaklarındaki 10-15 küçük devleti yutmak pek zor olmadı ama yıl 1490 gibi ben sonuncu küçük devleti vasalım yapmış diplomasiyle yutmayı beklerken portekiz çoktan karayiplerde kolonilere başlamış ispanya yeni yeni bizim tarafa geliyordu. hiç acımadan görür görmez savaş açtılar. ispanyollar pek çatışmaya gelmedi ama portekiz getirdiği 10-20 bin kişilik ordularıyla hiç acımadan 40 bin askerimi asker değilde bok çıvalıymış gibi ezip ezip geçiyordu. kesinlikle teknolojiden kaynaklıydı. bir kaç kere tekrarladıktan sonra eeh sikerler dedim. açtım konsolu yazdım leader 24 24 24 24. teknolojileri dayadım bunlarla aynı seviyeye. ölen askerlerimin kanını yerde komadım. yıl 1780 ve güney amerikada tüm brezilya benim kolonim. kolombiyayı hatililer aldı. şu an savaştayız alacağım. kuzey amerikada doğu sahilinde usa ve florida, onların hemen üstünde canada duruyor. Canada vasalım. florida da benimle savaşta. tüm torpaklarını ele geçirdim. onun dışında tüm amerika benim toprağım. ispanyayı komple yuttum. fransanın batı sahili komple bende. britanya adalarında ingilizlerin londra ve essex ten başka torpağı kalmadı. güney afrika zaten benim.
bu oyunda ayrıca hiç karşılaşmadığım şeyler oldu. koskoca osmanlı yıkıldı aq. polonyayla litvanya bir girdiler buna. alttan da memlük girince tost ettiler. memlük sivasa kadar aldı. öbürleri yunanistanı kurdurdu. 5 yıl geçmeden bir de timur destekli kara koyunlu girdi. sinopa kadar aldı. o bıraktı yunanistan girdi istanbul hariç kocaeline kadar aldı. osmanlı son çırpınışlarını verirken memlük tekrar girdi ve vasalı yaptı.
tüm dünyaya helen bayrağını diktiğim oyundur.
warcraft modu vardır.

https://steamcommunity.co...filedetails/?id=713243950
3-5 yıldır belli aralıklarla oynuyorum. oyun tamamen zor olsun mantık olmasın sloganıyla yapılmış.

misal eskiden bina dikerken bile monark puan denen dip, mil, adm puanları da lazımdı. forumlarında bu saçmalığı söylediğimde, denge bilmem ne, diye cevap verdiler. iki yıl önceki bu olay kalkmış.

şimdi de kafayı isyan sistemiyle bozdum. aşırı mantıksız. ispanya ve italya'nın yarısını alınca neden konya'daki vatandaşlarım isyan eder? bi ülke zafer kazanınca isyan çıkması tarihsel tek bi örneği olmayan saçmalık. büyürken değil, zayıflarken çıkar iç isyan. isyan yerine sonradan eklenen yozlaşma cezası yeterli.

barış anlaşmasında diplomasi puanı vermek de genislersen bilimden geri kalırsın gibi saçma sapan bir matemetiğe sokmaya çalışmak.

kısacası sadece zor olsun, manyaklar dünyayı hemen ele geçirmesin diye değişik oligaritma kurmuşlar.

paradox oyunu istiyorsanız ck2 veya hoi4 oynayın.
yaklaşık 1250 saatimin olduğu, fakat gelen güncellemeler yüzünden hala bilmediğim şeylerin olduğu oyundur. bu arada multiplayer sistemi çok berbattır. hoi4 oynamaya başladığımdan beri gözümde çok saçma bir oyundur.
Osmanlının hakikaten op olduğu oyun. Öyle böyle değil diğer devletlerle oynarken üzerinize karabasan gibi çöküyorlar. Hele bizans falan aman diyeyim. Zaten yabancı forumlarda Otto blob diye bahsediyorlar. Hatta oyunun açılışında falan Osmanlı en iyi ülke onu seçin diyor oyun. Ne diyeyim isveçlilerin Türklere kıyağı.
iskandinav yapımı beyin gerektiren tarihi strateji oyunu. Osmanlı hakkat geleni geçeni üst üste koyup tokatlıyor. her şey iyi güzel ama Çağatay hanlığıyla oynarken dedem cengiz gibi hazar denizinden çin denizine kadar hakimiyet altına alayım diyorum. çini tek seferde yutunca tamam çinde isyan çıkar anlarımda pers topraklarında rus steplerinde benim anavatan bozkırımda ne diye isyan çıkıyor. gözümün gördüğü her yer benimdir ilkesiyle ağız tadıyla oyun oynatmıyor.
Hangi ulusu alırsan al illa ki en az bir isyan çıkarıyorlar. Sanki tarihte her halk hemen koca ordulu isyan çıkardı mk.
Beynimi yakan oyun. Ulan çok karışık.
aslında çokta zor olmayan oyun. 2 eyaletli bir saksonya devletiyle başlayıp avrupaya kök söktüren bir almanya kurmak zor değil.
edit: sayın sözlük stratejistleri gelin multiplayerda tecrübelerimizi paylaşalım. evet.
Bir hesap makinesi, yüksek iq ve deneyim gerektiren grand strategy oyunudur.

Hard zorluk seviyesinde Brandenburg-prusya-almanya çizgisini izlemek ve normal modda Bizans-Roma kurmak en büyük başarılarımdandır.

Sanılanın aksine bina-isyan-fetih üçlüsünden ibaret değildir. Venedik oynayıp birkaç şehirle ticaretin anasını ağlatabilirsiniz, Timur ile hindistana gidip mughala dönüşebilirsiniz, veya jianzhou ile Çin imparatorluğunu kurmaya çalışırken hem Ming hanedanını bölmeye hem de teknolojide geri kalmamak için götünüzü yırtabilirsiniz.
öğrenmesi zor, ancak öğrenip sevince size yüzlerce saat harcatması mümkün olan bir oyun. ingilizce ile içli dışlı olanların işi biraz daha kolay ancak yine de çok fazla terim var.

Bu sıra sınavlar nedeniyle ara vermiş olsam da halen aklıma gelip bir şeytan gibi beni yolumdan döndürmeye çalışıyor.

Öğrenirken büyük devletlerle oynadıktan sonra küçük ve zayıf devletlerle zor modda oynamak benim için keyif verir oldu. Atlı karıncadan inip rodeo yapıyor gibi hissettiriyor. Siyasette strateji kasmanız, ekonominizi tıpkı milimetrik işlem yapan bir sanatçı gibi yönetmeniz, politikalarınızı çok dikkatli belirlemeniz gerekiyor. ekonomiye dikkat etmezseniz zayıf düşer yok olursunuz, ekonomiyi süper götürüp siyasi stratejide hata yaparsanız yalnızlaşır ve yok olursunuz. kısacası sizi bir anlık afallatan olay onlarca saat harcadığınız oyunu çöp haline getirebilir.

özellikle zor modda ezici bir zafer elde edeyim diye uzattığınız savaş insan gücünüzü ve kaynaklarınızı tüketeceğinden size komşu dişli bir rakip için sizi kolay lokma haline getirebilir.

Oyunla ilgili merak ettikleri olanlar ulaşabilir, yardımcı olurum.
Çok kral bir oyun bu. Sınava hazırlandığım şu günlerde kafam bir milyon oluyor, geceleri yatmadan 1-2 saat oynuyorum ertesi gün sıfır sıkıntı.
bir türlü dünyayı fethedemediğim oyun.
1444 de başlayan oyunu 2600 lü yıllara kadar oynadım. Osmanlı ile dünyanın %75'ine anca sahip olabildim.
Bu oyunda şunu anlamiyorum tüm dünyayi falan feth edenleri. Ben oyunu bitirdiğimde osmanliyla orta avrupayi ancak oyun sonu feth edebiliyilorum normalide bu bence. bunun dışında müthiş saran bi oyun detayli bi oturuşta 6-7 saar oynatiyor kendini.
bağımlılık yapan harika bir strateji oyunudur.
Bir türlü gold rush başarımını kazanamadığım oyun. Evet. Teşekkürler.
edit: kazandım, tekniği bilmiyormuşum kolaymış aslında.