bugün

europa universalis 4

değişik bir macera arayıp amerikanın yerlilerinden tarascan ile oynadığım oyun. meksika torpaklarındaki 10-15 küçük devleti yutmak pek zor olmadı ama yıl 1490 gibi ben sonuncu küçük devleti vasalım yapmış diplomasiyle yutmayı beklerken portekiz çoktan karayiplerde kolonilere başlamış ispanya yeni yeni bizim tarafa geliyordu. hiç acımadan görür görmez savaş açtılar. ispanyollar pek çatışmaya gelmedi ama portekiz getirdiği 10-20 bin kişilik ordularıyla hiç acımadan 40 bin askerimi asker değilde bok çıvalıymış gibi ezip ezip geçiyordu. kesinlikle teknolojiden kaynaklıydı. bir kaç kere tekrarladıktan sonra eeh sikerler dedim. açtım konsolu yazdım leader 24 24 24 24. teknolojileri dayadım bunlarla aynı seviyeye. ölen askerlerimin kanını yerde komadım. yıl 1780 ve güney amerikada tüm brezilya benim kolonim. kolombiyayı hatililer aldı. şu an savaştayız alacağım. kuzey amerikada doğu sahilinde usa ve florida, onların hemen üstünde canada duruyor. Canada vasalım. florida da benimle savaşta. tüm torpaklarını ele geçirdim. onun dışında tüm amerika benim toprağım. ispanyayı komple yuttum. fransanın batı sahili komple bende. britanya adalarında ingilizlerin londra ve essex ten başka torpağı kalmadı. güney afrika zaten benim.
bu oyunda ayrıca hiç karşılaşmadığım şeyler oldu. koskoca osmanlı yıkıldı aq. polonyayla litvanya bir girdiler buna. alttan da memlük girince tost ettiler. memlük sivasa kadar aldı. öbürleri yunanistanı kurdurdu. 5 yıl geçmeden bir de timur destekli kara koyunlu girdi. sinopa kadar aldı. o bıraktı yunanistan girdi istanbul hariç kocaeline kadar aldı. osmanlı son çırpınışlarını verirken memlük tekrar girdi ve vasalı yaptı.