bugün

türk milli takımının yeni jenerasyonla gideceği turnuvadır.
takım sayısı 24'e çıkartılan şampiyonadır.

ayrıca, italya veya slovenya'dan birisi ev sahipliği yapacaktır. bugün, yarın belli olur.

`http://www.eurobasket.com...ketball.asp?NewsID=202581`

`http://www.tbf.org.tr/tbf...77340053A3D6?OpenDocument`
italya'nın adaylıktan çekilmesinden sonra tek aday olarak kalan slovenya'nın evsahipliğinde düzenlenecek olan turnuva.
Sabırsızlıkla beklediğim turnuvadır.
türkiye'mizin kazanacağı turnuva olacaktır.
enes kanter, doğuş balbay gibi oyuncuların olacağı hidayet'in mehmet okur'un -büyük ihtimalle- bulunmayacağı turnuva olacaktır.
eleme turunda; F Grubunda italya, Portekiz, Belarus ve Çek Cumhuriyeti ile eşleştiğimiz turnuva.
enes kanter, semih erden, ömer aşık, ender arslan, ömer onan, doğuş balbay, ersan...

şimdiden heyecanlandırmıştır.
elemelerinde güzel bir gruba denk geldiğimiz turvadır. ilk iki sıra zaten sırasıyla türkiye ve italya olacak gibi. bir sıkıntı olmazsa namağlup gideriz slovenya'ya.
elemelerde gruplar şu şekilde oluştu.

a grubu: sırbistan, israil, karadağ, estonya, slovakya, izlanda
b grubu: almanya, bulgaristan, isveç, azerbaycan, lüksemburg.
c grubu: hırvatistan, ukrayna, macaristan, avusturya, kıbrıs rum
kesimi.
d grubu: gürcistan, bosna-hersek, letonya, hollanda, romanya.
e grubu: finlandiya, polonya, belçika, isviçre, arnavutluk,

f grubu: TURKIYE, italya, portekiz, çek cumhuriyeti, belarus
açık ara en zor grupta yer aldığımız turnuva. ayrıca birisi allah aşkına neden 5. torbadan kuraya girdiğimizi izah etsin bana.
milli takımın çetin ceviz grubuna düştüğü avrupa basketbol şampiyonası'nda ilk 3'e girmek zorunda olduğu turnuva.

maçları koper kentinde oynayacağız.
rusya'nın başantrenörü olmadan çıkacağı turnuva.
david blatt gittikten sonra hala bir çalıştırıcıları olmaması rakiplere avantaj olabilir.
milli takımın d grubundan rusya ve yunanistan ile beraber çıkacağı turnuva.
milli takımın garip bir uygulamayla 4.torbadan kuralara katılma sonrası çok zor gruba düştüğümüz şampiyona. bu sınıflandırmayı yapanlara inat inşallah başarılı oluruz.
gruptan isveç ve finlandiya yı yenip 4.çıkarız. diğer tarafta iyice ezildikten sonra geleneksel milli takımı eleştirme günleri başlar.
ve bu eleştiriler kesinlikle haklı olacaktır.
tanjevic gidecek ve belki de 1 sene sonra gene takımın başına geçecektir.
en çok hidayet in kulakları çınlayacaktır.
Bir sürü eksiğin olduğu sıkıcı turnuva.Hevesim kaçtı resmen.Fransa kazanır,litvanya ve yunanistan da plase.

Turnuvaya katılmayacak oyuncular:

-Koufos
-Nick Calathes

-Juan Carlos Navarro
-Pau Gasol
-Sergei ibaka
-Mirotic
-Reyes

-Kevin Seraphin
-Joakim Noah
-Ronny Turiaf

-Erazem Lorbek
-Sasha Vujacic

-Popovic
-Zoran Planinic

-Erceg
-Macvan
-Savanovic
-Büyük ihtimalle milos teodosic

-Pekovic

-Cenk akyol * (:

-Hackett

-Khryapa
-Mozgov
-Kirilenko
-Kaun

-Chris kaman
-Dirk Nowitzki

-Deng
-Freeland

e litvanya,yunanistan,fransa ve ispanya kalıyor geriye izleyecek.Ayrıca duruma bakılacak olursa Türkiye'nin süpriz yapma şansı var.
çok fazla bir beklentimin olmadığı bir turnuva. olan olaylara bakarsak son dönemde her yerde çöküşteyiz.
türkiye'den şamoiyonluk beklenen turnuva. inşallah bunu yapacaklar. evet.
Fransa,yunanistan,litvanya ve ispanya varken türkiyenin şampiyon olamayacağı turnuva,maalesef.Sinan can't gülerle enderle ergen semihle olmaz bu işler.geçiniz.
oyun kurucusu sinan güler olan milli takım'ın gruplardan çıkmasının imkansız olduğu turnuva.
hazırlık maçına giderek desteklediğim Türk milli takımının katıldıği turnuva. gruptan cikamiycaz *
Tamamen özel sebeplerden dolayı hayatımda ilk defa izlemediğim bir avrupa basketbol şampiyonası...sanırım ilk 1993 yılında 7 yaşında izlemiştim * ....hatta maçları sanal olarak kışlık halıların yuvarlak kısmını pota yaparak kendi kendime oynuyordum * ) O yıllarda takımı sırtlayan ibrahim kutluay harun erdenay orhun ene ....çok güzel şampiyonalar geçirdik bugüne kadar...en etkileyi olanı tabiki 2006....nba yıldızlarının çeşitli bahanelerle milli takıma gelmemeleri sonucu geneli yaşıtım olan cenk akyol ömer aşık ersan oğuz gibi deneyimsiz oyuncularla çıkıp çeyrek final yaptığımız bir şampiyonaydı....sonra 2001 ve 2010daki finaller var tabi...ama hiç biri 2006 gibi değildi...o zamanki takım ruhu tarif edilemez...dev nba oyuncularına karşı kendi takımında bile ilk 5 çıkmayan 19 20 yaşındaki oyuncularımızla büyük işler yapmıştık...hatta slovenya maçına yetişmek için ehliyet sınavında arabayı çok hızlı sürdüğümü hatırlıyorum..ha bi de otobüsten inince eve doğru koşmuştum...2 2003te yeni bir eve taşınmıştık...anten sorunlu çekiyordu o muhitte...kaşıkla çatalla ayar vererek izleşmiştim bi kaç maçı...2009 şampiyonasında da askerdeydim...akşam içtimalarından sonra genelde gizlice kantine gider gerim gerim oturan nöbetçilerden habersiz cezayı göze alarak izlemiştim maçları...hatta bir keresinde komutana yakalanmak üzereyken penceren atlayıp sıvadığımı hatırlıyorum.....

Bazen diyorum keşke kulübü sokakta top oynamaya tercih etmeseydim ::::) içimdeki sokak basketbolcusu hala yaşıyor....

Not: yunanistana fark yiyip gruptan çıkma şansımızı kaybetmişiz....ibrahim kutluay rezalet bir milli takım diyor....Belki de izlememem iyi olmuş....

Not:2 Neeeee finladinyaya da yenilmişiz.....Yok yok iyi ki izlememişim...
inanılmaz zevkli geçen turnuvadır efendim, favori yok bir kere, avrupanın en büyüğü ispanya'Nın çıkıp çıkamayacağı belli değil, ev sahibi slovenya çok iyi gidiyor, türkiye'nin olmaması her ne kadar üzücü olsa da o halde gelseydik buralara* bizi darma duman ederlerdi her maçta, her takım inanılmaz hırsı ve mücadeleci.
goran dragic gibi bir guarda sahip olsaydık rahatlıkla madalya alabileceğimiz turnuvadır.