1. 1.
  Bağırsakta yaşayan ve zararlı türleri özellikle kirli sularda bulunan gram(-) bir bakteri türüdür. Laboratuar suşları moleküler biyoloji araştırmalarında en önemli taşıyıcı organizmaların başında gelir.
  8 ... cassandra
 2. 2.
  e.coli olarak kısaltımı kullanılır genelde. e.coli genetik mühendisliği nde kullanılan organizmadır.
  3 ... kacak kelebek
 3. 3.
  fırsatçı bir bakteri türüdür.insan vücudunda bağırsaklarda yaşarken hiç zarar vermezken dışkıdan başka maddelere (gıda gibi)bulaştığında hastalık yapıcı olabilen bir tür bakteridir.
  4 ... aysefatmahayriye
 4. 4.
  gıdalarda fekal kontaminasyonu tespit etmek için indikator mikroorganizma olarak kullanılır.
  4 ... shunketsu
 5. 5.
  alman bakteriyolog theodor escherich tarafından keşfedilmiş tek hücrelidir. memelilerde bağırsakta sıkça ikamet eder, sıcak su kaynaklarını mesken tutar, bitkilerde de sıkça karşılaşılır. yoğun miktarlarda hasta edicidir. e.coli olarak da bilinir.
  3 ... massattack
 6. 6.
  Besin zehirlenmesinin en bilinen nedeni olan bu bakteri bağırsak enfeksiyonuna neden olur ve Enterobacteriaceae ailesindendir. Normalde bağırsaklarda yaşar;Ancak sayıları arttığında enfeksiyon oluşur ve ishal başlar. Antibiyotikle tedavi edilir. Çubuk şeklindedir. Gram negatiftir. Seçici olarak oksijenli ya da oksijensiz solunum yapabilir,hareketsizdir,spor üretmez.
  3 ... rick blaine
 7. 7.
  genelde kısaltması olan e. coli diyerek bahsedilir ama sınavlarda e. nin acılımını yazmanız istenir ve o çok karışık harf kombinasyonlarını yazmak insana e. coli den ishal olmuş kadar acı verir.
  3 ... eritrol
 8. 8.
  Fekal koliformdur, fekal kontaminasyonun varlığını gösterir, HACCP uygulamsının illaki olmasını veya olanın yetersizliğini destekler, sınavlarda tam açılımlı yazıp, bide altının çizilmesi gerekir yoksa puan alamazsınız..
  3 ... kasarlitost
 9. 9.
  lab.larda bi fareler b, kurbağalar bi de bu bakteriler çok çeker bizlerden..mutasyonik yapmak mı istersiniz, şekerli agara koymak mı istersiniz hepsine maruz kalırlar..
  2 ... hefeweizen
 10. 10.
  theodor escherich tarafından bulunmuştur.
  2 ... elf prensesi