bugün

18 ekim'de amerika'da çıkacağı söylenen film. senaryosu prison break çakması gibi, kendi yaptığı hapishaneye düşüp, kaçmaya çalışan 2 kişi falan. ama stallone ve schwarzenegger oynadığı için her türlü izlenir gibi.

http://www.imdb.com/title/tt1211956/?ref_=sr_1
boş vakit varsa izlenebilecek bir film. değişik kurgulu ve biraz da burgulu...
stallone ve schwarzenegger ikilisinin iyi iş çıkarttığı film. para için hapishaneye girip güvenlik açıklarını tespit etmek -bir diğer deyişle kaçmak- gibi abuk bir işi olan stallone'u kandırıp devletin resmi kayıtlarında var olmayan bir hapishaneye koyarlar. içerde arnold abiyle tanışır ve olaylar gelişir. bence stallone'un daylight'tan bu yana en iyi filmi. şu da ufak bir spoiler: *
--spoiler--
stallone'nin kaçırıldığı yer gemi.

ve en son bi depodan kendini denize bırakıyor öyle kurtuluyor.

iki adam da kurtuluyor.

ama hapishane müdürü ölüyor.
--spoiler--

kaliteli ve kesinlikle izlenmesi gereken bir macera filmi. göz kırpmadan izletiyor kendini. acaba ne olacak diye bekliyorsunuz.
mantık boşlukları falan gırla gidiyor ama bu türün meraklısı iseniz (macera - aksiyon arasına az espri) çok beğenebilirsiniz.

arnold ve sly iyiler ama Jim Caviezel, Sam Neill ve Vincent D'Onofrio hatta vinnie jones muhteşem oyunculuklar sergilemiş filmde. daha az avantür bir yapım olaydı saydığım isimlerden ödül adayları hatta ödül kazananlar olurdu...

uyarı: kız filmi değil...
arnold ve stallone abiler oynadığı için izlenmesi şart olan bir film. izledikten sonra keşke gençlik yıllarında da aynı filmde oynasalrmış dedirtiyor insana.
oldukça güzel filmdir. nedense 90 yıllara götürmüştür. güzel senaryosu oyuncularla iyi oturmuş.
Türk düşmanı stallone ile avusturya nazisi arnold un oynadığı uyduruk film.
oldukça aksiyonu bol, macerası bol olan film.

sonuna kadar keyifle izleyebileceğiniz bir film.

bir yerinde basacaksınız kahkahayı ( gülmek garanti ).

sonu güzel, devamı belki gelebilir.

peşinen not: muhtemelen gelir.
prison break tadı verme çabasında bir film. tabii ki film kendini çetrefil plandan ziyade aksiyona verdiği için kaçış planı detayı biraz light kalıyor ve yeterince o tadı veremiyor, ama çok fazla prison break tadı beklentisine girmemek kaydıyla sly-arnie düeti açısından ve vakit geçirmek babında boş zamanda izlenebilir, illa izleyeyim derdine düşmeye çok gerek yok.
izlenilesi filmdir.

--spoiler--
filmde çok hoş bir kısım vardır.silvıstır abimiz sorgudayken " ya buradan gitmeme izin verirsiniz, ya da benim burayı yakmamı izlersiniz" tarzı bişi der ve en nihayetinde filmin sonunda...
--spoiler--
e güzel film. şaşırtmaca ve akıl dolu filmleri severim ama bir dozu olmalı. sürekli üst üste akıl oyunu oynayınca bir yerden sonra tadı kaçıyor bana göre. sindire sindire vermeleri lazım ki kolayca anlayabilelim. tekrar tekrar izlememiz gerekir diğer türlü sahneleri. e ben de bazı yerlerde öyle yaptım. bu da akıcılığını bozuyor.

--spoiler--
-allahu akbar
+evet, her neyse.
--spoiler--
eğlenmek için izlenecek film. bir de baş roller için elbet. ama kesinlikle sıkmadan izlettiriyor düşmeyen temposuyla.
vali arnold'un stallone'den bariz daha iyi oynadığı akıcı film.
Stallone ve Schwarzenegger' in hapishaneden kacış planlarını uygaladığı film.
team fortress 2 oyununda soldier karakteriyle oynayanların üçte birinin kullandığı, ismiyle müsemma kazma.

soldier'ın canı ne kadar az ise, bu silahı kullanmaya başladığınızda karakterimiz o kadar hız kazanır ki oyunun en yavaş karakteri olan soldier için sıcak bölgeden kaçmak için iyi bir fırsattır bu.

kötü yanı ise bu silahı kullandığınızda "marked for death" olmanız, yani rakibin sizi bulan her mermisinin "mini crit" olarak değer kazanmasıdır.

öte yandan taunt kill yapılabilen silahlardandır; soldier bomba ile kendini patlatır bu silah ile taunt yaptığında.

son oalrak, soldier seçenlerin diğer %66'lık kısmın yarısı market gardener(uçarken bir rakibe vurduğunda critical hit yaparsınız) isimli küreği; diğer yarısı ise disciplinary action(kırbaçladığınız takım arkadaşınız ve size kısa süreliğine hız kazandırır) isimli kırbacı kullanır.
Ray Breslin, eski bir savcı ve avukattır. Ancak mesleğini, hapishanelerin güvenlik tedbirlerini kontrol etmek amacıyla bırakır ve en önemli hapishane güvenlik uzmanlarından birisi haline gelir. Bu süre içerisinde pek çok hapishaneye tutuklu olarak girmiş ve bu hapishanelerden firar etmeyi başarmıştır. Bir güvenlik şirketi de bulunan Breslin, bu konuyla ilgili güvenlik kitabı da yazmıştır. Bu kitapta üst düzey korumalı bir hapishane sistemini tasarlamış ve açıklamıştır. Fakat başta her şeyden habersiz olan Breslin, kendi fikirlerinden yararlanılarak oluşturulmuş ve uluslararası sularda gezen bu yüzen hapishaneye konuk olur. Bu hapishane girdiği ve firar ettiği diğer hapishanelerden oldukça farklıdır. Çünkü, burada Breslin'i bir ömür boyu tutmak istemektedirler. Breslin ise daha sonra kendisini kiraladığını ve asıl adının Manheim olduğunu öğreneceği, Emil Rottmayer ile hapishanede tanışır. ikili, birlikte bu yüzen hapishaneden kurtulmak amacıyla çalışmalara başlarlar. (bkz: vikipedi)
Sinemada izlediğim halde filmle ilgili hemen hiç bir şey hatırlamıyorum. Sadece gökyüzünü inceleyerek da vinci gibi takım yıldızlarından yer tayini gibi bir sahne vardı o güzeldi.
tipik aksiyon filmi. bir tane ünlü başrol. iyi adam olacak. bir tane yan rol. iyi adama çaylaklık yapacak. bir tane de kötü adam.
bu filmin artısı, yan rolde arnold var, düşün. *
silahlı sahneler, dövüş sahneleri, helikopter, tutsaklıktan kaçış, bombacı müslümanlar, her şey bitti derken, dahiyane bir fikirler yeniden başlama vs. vs. Tüm klişeler mevcut.

dedik ya, tipik aksiyon filmi. aman aman bir kurgu beklentisine girmeden, ki bir çok yerinde eksiklikler vardı, keyifle izlenecek kaliteli bir yapım.

filmin başından, gemi sahnesine kadar, ki kabul edelim güzel terse yatırdılar, "ben bu filmi izledim" dedim sürekli. ya başka bir filmle, ya da başka bir kitapla karıştırdım ama benzer senaryoya sahip başka bir filmi hatırlayan varsa, mesaj atarsa, sevinirim.
kendisini izleten, içinde biraz gizem bol bol da aksiyon olan film.
son dönemde çekilen iyi filmlerden biri.
filmi beğenen insanların akıllarında sorun olduğunu düşündüğüm film,filmde mantık hatasının mantık hatası var.
Günümüz aksiyon sineması açısından iyi bir yapımdı; en azından "Vur kır parçala bu maçı kazan!" teması yerine düşünen ve plan yapan adamların olduğu bir aksiyon filmiydi. Stallone'a söylenecek pek laf yok, yine bildiğimiz gibiydi, bunun yanında bir kaç kez vejeteryanlığı ile dalga geçilen sahnelerin de olması hoşuma gitti (özel hayatında da vejeteryandır kendisi). Arnold 90 sinemasında ki komedi aksiyon filmleriyle sağlam bir karakter yakalamış, oyunculuk adına da çıtayı yükseltmişti. Bugün filmde yine o günlerini görür gibi oldum fazlasıyla başarılıydı.