1. 1.
  erik gerets e mektup

  budur;

  sayın gerets; 2005-2006 yılında galatasaray'ı georghe hagi'den devraldınız. o dönemlerde sizi çok eleştirenler, yerden yere vuranlar oldu. devre arasına bile kalmadan gideceğinizi söylediler. siz ise, bu söylenenlere aldırış eteden kısa sürede takımı toparladınız. çekirdek kadroyu bozmadan, gençlere şans vererek takımı yüksek seviyelere taşıdınız. şans verdiğiniz gençlerin, takımı 2005-2006 yılı şampiyonluğuna götüren, kritik, taktir edilmesi gereken katkıları oldu. size 2005-2006 sezonundaki galatasaray için ne kadar teşekkür etsek azdır. fakat;

  bu sene neredeyse hem siz, hem galatasaray, tamamen değiştiniz. galatasaray son yılardaki en kötü maçlarını oynamaya başladı. bizim için kritik bir bordeaux mücadelesinde, 4 maçta gol atamamış, 1 puan-ki onu da bizden- toplamış bir bordeaux maçındaki oyununuzu ve galatasaray'ı değerlendirmek isterim;

  öncelikle sezon başında, galatasaray'ın bütçesi göz önüne alındığında, başarılı sayılabilecek transferler yapıldı. kimdi bunlar;

  Okan Buruk
  Mehmet Topal
  Marcelo Adrian Carrusca
  Emre Aşık*
  Junichi Inamoto
  Tolga Seyhan

  bordeaux maçını ele alayım. amç kadrosu şöyle;

  Mondragon, Song, Tolga Seyhan, Cihan, Hasan Şaş, Inamoto, Sabri, iliç, Ayhan, Arda, Hakan Şükür

  tolga seyhan: hazırlık maçlarında bile oynamamış bir futbolcu. doğrudan şampiyonlar ligi maçına alınıyor. maçta topa vuramaması ve rakibe kazandırması ile, bir gole mal oluyor. kendisi ile aynı mevkide oynayan emre aşık da kendisiyle aynı kaderi paylaşıyor. o da neredeyse hiç oynatılmadı.

  cihan haspolatlı: fatih terim döneminde, defansif orta saha cihan, sağ bek yapılırken, bu kez, bu maçta da sol bek oynatılıyor. maçta ise, sürekli adam kaçırıyor, dönemiyor, müdahale edemiyor. sol bekte oynayan diğer futbolcular; orhan ak ve ferhan öztorun.

  sabri: galatasaray'da kaç senedir topa vurmayı, orta açmayın öğrenemeyen tek futbolcu varsa o da sabri'dir. topa abanmaktan başka bildiği bir şey yok. tamam koşuyor. ama koşunca da ne top çalabiliyor ne orta açabiliyor.

  inamoto: takıma ısınamamış, defansif orta sahaya da yakışmayan bir futbolcu. aynı mevkide okan buruk yedek bekliyor. top yapabilen bir takımmışız gibi defansif orta sahada ayhan'la beraber o mevkide iki kişi oynuyorlar. ikisi de, günümüz defansif orta sahasına uygun, appiah'ın bir örnek oluşturabileceği, top çalan, hızlı, ofansa da katkıları olan oyuncular değiller.

  arda: genç olmasından dolayı, 90 dakikalık maç temposunu kaldıramıyor. fakat; buna çözüm olarak aynı mevkide oynadığı carrusca ile değişmeli oynatılabilecekken, carrusca hiç oynatılmayıp, arda'ya aşırı maç temposu yükleniyor.

  ve hakan şükür: 35 yaşındaki, bir zamanların efsanevi oyuncusu, ersun yanal'ı haklı çıkartmak istercesine oynuyor. sanki havadan orta yapılabiliyormuş gibi, kendisine gelen 2-3 ortayı da, maç boyunca harcıyor. pres, koşmak, rakibe basmak gibi kavramları bitmiş. toptan kaçıyor. gözümüzün önünde günden güne çürüyor. ve sadece kafa toplarında kullanılabilecek, çift forvette düşünülebilecek bu adam, tek forvet oynuyor. yedekleri, necati formsuz, ümit karan ve hasan kabze ise oynatılmıyor.

  değişiklikler de şöyle yapılıyor;

  iliç-Ümit Karan: oyuna ümit karan alınarak forvetteki açık kapatılmak istenirken, orta yapamayan orta saha, iliç'in çıkmasıyla daha da çöküyor.

  Hakan Şükür-Mehmet Topal: bu kez, orta sahada oluşan açık kapatılmak isteniyor. fakat; bu kez de forvet hattı bozuluyor. gol gereken maçta, golcü oyundan alınıyor.

  Hasan Şaş-ergün: maçın belki de en komik değişikliği. maçın en iyi oyuncularından hasan şaş oyundan çıkarılıyor ve yerine kondisyonu kalmamış, haftalardır, hatta aylardır oynamamış ergün alınıyor. orta saha çıkarılıp yine orta saha alınıyor.

  peki şunlara bir göz atalım;

  Mehmet Güven
  Ferhat Öztorun
  Aydın Yılmaz
  Özgürcan Özcan
  Oğuz Sabankay

  aralarında, geçen sezon zaferin mimarı olmuş, ferhat, aydın gibi oyuncular bulunan, paf takımda fırtınalar estiren bu gençler, değil ligde, türkiye kupasında bile oynatılmıyor.

  biz ne senden, ne futbolculardan çok şey istemiyoruz sayın gerets. sen bu takımı geçen seneki gibi yönet, futbolcular da geçen seneki gibi oynasınlar yeter. biz nasıl, bu takımı 3-0 yenik iken, galibiyet umudu ile izleyebiliyorsak, uefa kupasını hatırladığımızda hala gözlerimiz doluyorsa, siz de o kadrolar, o galatasaray için oynayın. siz galasaray gibi oynayın yeter ki; 5-0 yenilsek de, hakem taraflı da yönetse, alnımız açık, gururla gezelim. yeter ki siz; galatasaray gibi oynayın.
  5 ... thedewil
 2. 2.
  +emre aşık ve okanı 3-4 yıl önce gönderdik şimdi geliştiler de mi yeniden takımdalar ikiside 30+
  +hakan ne yazık ki artık yaşı ilerlemiş bir futbolcu olarak daha doğru şekilde oyuna sürülmeli it gibi koşturulmamalı
  +arda şımarıyor ribery olcak dikkat et
  +inamoto oynayamıyor verdiğin şans yeter gençleri koy
  +carusca delgado kadar iyi ama şans bulamıyor
  +kabze nerde?
  +tek forvetle nereye kadar?
  diye özetlenebilinecek metinsi
  1 ... venividivici
 3. 3.
  her satırına katılınacak mektuptur.
  1 -1 ... legend of the stranger
 4. 4.
  sevgili eric * * * *

  öncelikle takımı bu hallere düşürdüğün için sana yazıklar olsun diyorum.

  seni galatasaray'ın başına ilk geldigin gün tutmamıştım, izlediğim bazı hazırlık maçlarıyla bu tezimi kanıtladın.
  öncelikle hocalıkla bir alakan yok teknisim traktörmüsün anlamadım futbolculuk kariyerine bisey diyemem, çünkü yaşım geregi seni izleyemedim. geçen sezon takım şampiyom olduysa bu takımı şampiyon yapan sen değil hakan şükür (kral) hasan şaş mondragon ve song dur bu futbolculrin hırsları takımı bu duruma getirip şampiyon yapmıştır. hakan şükür'ün son maçta aglaması bunun en büyük kanıtıdır.

  geçen sezon şampiyon olan takımı bazı maçlarda korkak oynatarak takımı rezil rüsva ettin, geçen sezon ikinci yarı başladığından beri dökülem necati ateş ve ümit karan'a bütün maçlarda tahammül ettin, hasan kabze'yi bu sezon yaptığım gibi yedek külübesinde çürüttün ümit karan fenebahçe maçında sakatlanmasaydı hala tahammül edecektir.

  elinde türkiye'nin en kaliteli dünyanın sayılı gölcülerinden biri olan hakan şükür'ü yedek bırakma gibi bir gaflette bulundun, bütün dünya takımları pivot santraforla oynarken sen silahını yedek biraktın ama o görevini yaptı ve şampiyonlukta ayak parmağı kırık olduğu halde oynadı gol attı attırdı ve şampiyonlukta büyük pay sahibi oldu cihan haspolatlı gibi bir futbolcuya hala tahammül etmene bir anlam veremiyorum.

  yazılacak çok şey var ama sayfalar yetmez son digecegim kaliteli bir adamsan kendin istifa edersin bu takımım önünü tıkamazsın.
  -1 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 5. 5.
  içine şarbon konulması ihtimali yüksek olan mektuptur.
  1 ... balsikeste baysungur
 6. 6.
  (bkz: hatırlarmısın geçen sene 3 forvet oynardık)
  1 ... venividivici
 7. 7.
  cihan haspolatlı'nın seksi pozlarının olduğu fotoğraflarla bezenirse daha bi dikkate alınacak mektuptur. baldır, göt, göğüs, tahrik edici herşey olabilir.
  1 -1 ... arjen robben
 8. 8.
  sevgili * * * gerets,
  -aylardır 18'e bile almadığın ergün penbe'yi, bordeaux gibi önemli bir maçta kurtarıcı olarak oyuna alıyorsun, madem ergün'ü oynatacaksın cihan haspolatlı sol bekte ne arıyor.
  -hasan kabze'ye mutsuz olduğunu açıklamasıyla, uzun bir aradan sonra forma şansı veriyorsun adam çıkıp iki gol atıyor, bir sonraki maçta sağ kanada çekip kötü oynamasını sağlıyorsun ve bordeaux maçında hiç şans vermiyorsun.
  -hakan şükür'ün bırakın gol atmayı asist bile yapamadığı pres olayını tamamen bıraktığı bir dönemde fırsatını bulduğun anda hakan şükür'ü oynatıyorsun. istatistiklere bakıldığı zaman forvet hattında en çok süre alan oyuncu hakan'dır.
  -junichi inamoto'nun haftalardır sahada ruh gibi dolaşmasına seyirci kalıyorsun, oyundan bile çıkaramıyorsun.
  -sasa iliç takımın en etkin oyuncularından biriyken, hiç bir maçın 90 dakikasını tamamlatmıyorsun. adam artık ne zaman oyundan alınacak onu düşünüyor.
  -ferhat öztorun'u 3 maç üst üste onbirde sahaya çıkarıyorsun, yaptığı bir hatadan sonra 18 kişilik kadroya bile haftalardır almıyorsun. genç bir oyuncu nasıl harcanılır bunu öğretiyorsun.
  -aydın yılmaz diye bir oyuncunun varlığını unuttuğumuz anda bir anda ilk onbire koyuyorsun. sonra onu da silip harcama işlerine devam ediyorsun.
  -mehmet topal diye bir oyuncu transfer ediliyor. imzayı attıktan iki gün sonra ilk onbire alıyorsun ona rağmen bu genç oyuncu iyi de oynuyor. sonra haftalarca forma şansı vermeyip liverpool gibi bir deplasmanda ilk onbire koyup onu da bitiriyorsun.
  -hazırlık maçlarında en çok dikkat çeken oyunculardan biri olan özgürcan özcan'ı neredeyse ilk yarı bitecekken; ligin ilk maçından sonra bir tek resmi maçta 5 dakika bile oynama şansı vermiyorsun.
  -bütün hücum yükünü arda turan'ın omuzlarına yükleyip her maçta 90 dakika oynatıyorsun. hem fizik olarak hem mental olarak bu genç futbolcuyu da bitirmekte gecikmiyorsun.
  -stjepan tomas'ın kırmızı kart cezalısı olduğunu bildiğin halde bir önceki lig maçı olan antalyaspor maçında, neden tolga seyhan veya emre aşık'ı denemiyorsun?
  -geçen sezon zaman zaman çok önemli katkılar yapan uğur uçar'ı kayserispor'a kiralık olarak gönderip kendini sabri sarıoğlu'na mecbur bırakıyorsun.

  sözün özü; gitmek mi istiyorsun, hiç durma. çünkü biz artık seni istemiyoruz.
  1 ... fowler
 9. 9.
  eric gerets' in okuduktan sonra yerini abdullah avcı' ya bırakması gereken mektuptur.
  1 ... legend of the stranger
 10. 10.
  tavşan ve dağ arasındaki husumeti konu alan mektuptur. ***
  1 -1 ... dalgali kur