bugün

uluslararası ilişkiler bilimi açısından devletler arasındaki güç mücadelelerinin önünde sonunda belli bir dengeye oturacağını anlatan kavram. güç dengesi kuramı olarak da bilinir.
izlenmesi gereken güzel film.
fu fu ses efektlerine gülmekten izleyemediğim film.
--spoiler--
tabancanın arkasıyla slow motion adam dövme sahnesi iyidir.
--spoiler--
ingilizce denge demektir.
silahsız versiyonu the giver olan film.
Akıllara 1984 ve dövüş sahnelerıyle matrix i getıren film. ama tüm bunlardan çok öte, ana malzemesi christian bale olan film.
--spoiler--
hayır christian bale oynamıs ve nasıl izlememişim diyerek açtığım, başlangııcyla aa 1984 ün film hali dediğim fakat 1984 ün son kısmını 1 hafta aklımdan atamamış insanoğluna dair tüm umutlarımı yitirmişken, bu film sonu mutlu biterek insanlara o umudun hala var oldugunu aşılamıştır. her ne kadar tüm savaşların sebebi ıhtıraslarımız, kibirimiz, aç gözlülüğümüzde olsa duygularımız olmadan bir hiçiz temalı olmuş.
ayrıca christian bale in su sogukkanlı ama bır o kadar da naif, yürekli halleri dünya üzerinde başka hangı oyuncuya bu kadar yakısır bılemıyorum.
--spoiler--
the economy.
2002 yapımı 107 dakikalık aksiyon/dram/bilim-kurgu kategorili kurt wimmer filmi, 7.5 imdb puanına sahip görsel
--spoiler--
izlemekten sıkılmadığım, arşivimin harika parçalarından, türünün en iyi örneklerinden biridir. Özellikle ateşli silahla yakın dövüş sahneleri muazzam görsel
görsel
christian bale çok estetik dövüşmüş görsel
Hele o tatlı köpekle ilk karşılaşma sahnesi yok mu.. görsel
duygu geçişleri, gözlerinin dolması çok güzeldi görsel

Filmin en muhteşem sahnelerinden biri, preston'un beethoven'in 9'cu senfonisini duyduğu an bakışlarındaki değişimi, oturup ağlaması enfesti. beethoven hayranı olduğum için, bir tek bu sahne bile filmi gözümde çok değerli kılıyor. Ayrıca her hangi bi filmde beethoven'in ismine/bestelerine veya onunla ilgili en küçük bir ayrıntıya dahi rastlasam mutlu oluyorum. Bahsettiğim sahne şu https://youtu.be/_b3_-pPzDVk

Filmle ilgili tek bir eleştirim olacak. Malum prozium yüzünden insanlar duygusuzdu, gülmüyor/ağlamıyor kısaca tüm duygulardan arınmıştı. Fakat kasklı askerler saldırmadan önce saklanıyor, bu korkudur! Bunun dışında preston'un yeni partneri sürekli mimik sergiliyor. Kıskanıyor, gülüyor, öfkeleniyor, mimikleri ile imada bulunuyor. Güya duygusuz robot gibiler ama Saldırganlık/öfke/hırs vs diz boyu..
--spoiler--
görsel
her "film öner" diyene önerdiğim film. yaklaşık 10 kere izlemişimdir.
görsel
3. Dünya Savaşı çıkmış ve birçok insan hayatını kaybetmiştir. Hayatta kalan insanlar ise dünyanın bir büyük savaşa daha dayanamayacağını düşünerek buna bir çözüm bulmak istemişlerdir. Insanların hislerini azaltan bir serum icat ederler ve insanların aşk,nefret,kin gibi duyguları hissetmezlerse birbirleriyle alıp veremedikleri bir şeylerin kalmayacağı için savaşların sona ereceğini düşünürler.

Konu ilgi çekici,oyuncular da yeterli özellikle christian bale her zamanki gibi mükemmel oynamış fakat film yeteri kadar iyi değil.Eğer daha güzel işlenebilseydi bir başyapıt olabileceğini düşünüyorum.Konu ilginizi çektiyse izleyin ama fazla bir şey de beklemeyin. Filme oyum ise 10 üzerinden 6.5
Matematikte eşitlikleri birleştirmek anlamına gelir. Yani 5a + 4b = 0 ve 3a + 2b - 4 = 0 ise bu sıfıra eşit olan iki denklemi birbirine eşitleyip çözmek. En azından ben öyle anladım, Türkçe karşılığına da gerek yok, karşıma çıkınca ne yapmam gerektiğini biliyorum.

Edit: özetle denge demek, ivmesi ve hareketi sıfır olan, uzayda bulunan, iki tarafında da farklı mesafelerde farklı kütlelerle yükler bulunan bir kaldıraç sistemdeki kuvvetler dengesi gibi.