bugün

entry'ler (261)

diriliş ertuğrul

şu tapınakçı emminin: "türklerle selahattin eyyubinin torunlarını birbirine düşürürsek..." diye başlayan cümlesinden hareket ile açılım sürecine selam çakan dizi. * *

354 üncü dönem kısa dönem ve yedek subay adayları

eğitim birliğim ısparta-eğirdir dağ. komd. okl. ve eğitim merkez komutanlığı. statüm yedek subay, sınıfım ise piyade. 15 gün sonra oradayım. çaya beklerim sözlük.*

sözlük yazarlarının ad soyad harfleri

s.s.k.
not olaraktan: ciddiyim.*

yurtiçi kargo

adrese teslim gönderilen kargoları, posta kutusuna ''geldik yoktunuz'' gibisinden bir kağıt parçası iliştirip açıklamasını da ''apartman zilinde numara yazmıyor'' bahanesi ile şubeye geri götüren yegane kargo şirketidir herhalde.*

sözlük yazarlarının hayat felsefeleri

yirmi beşine kadar sosyalist; yirmi beşinden sonra kapitalist.***

2014 soçi kış olimpiyatları

sürgün ve soykırımın başkentinde gerçekleştirilecek olan olimpiyatlardır.

içimden şunu söylemek geliyor: http://galeri.uludagsozlu...kış-olimpiyatları-566514/

siteyi kapatmıyoruz erişimi engelliyoruz

igdaş başkanının ''zam yok; doğal gaz faturaları hesaplanırken birim fiyat, aylık enflasyon değerlerine göre değişiyor'' demesini hatırlattı bana. vakti zamanında erdoğan bayraktar da ''deprem allahın afatıdır dünyanın her köşesinde oluyor keşke olmasa'' gibi bir açıklama yapmıştı ki bence bu daha da takdire şayandır.**

yaran başlıklar

(bkz: her ağaçtan kaval olsa eşeğin sikinden zurna olur)

bilgi içerikli entry

ağustos böceklerinin dünya üzerinde 200 farklı türü mevcutmuş ve ötüşleri 110 desibele ulaşabiliyormuş.

sözlük yazarlarının tespitleri

türkiyenin en iyi televizyon kanalı kesinlikle flash tv'dir.*

pafuli

an itibarı ile trt müzik kanalında yayınlanmakta olan programın adı.

eski sevgiliyi unutmanın yolları

bol bol müzik dinleyin. özellikle demet akalın*. giderli şarkılar, sepet vs... serdar ortaç da olur; yalnız kavram kargaşası yaşatabilir dikkatli olun.*

sıralı düşünce sistemi

tanım: herhangi bir eylemi gerçekleştirmeden yahut bir işe başlamadan önce atılması gereken adımları, izlenmesi gereken yolları enine boyuna düşünüp kategorize etme işlemidir. bir nevi harekat planı hazırlamaktır. biraz kılı kırk yarmaktır. çoğu zaman düşün düşün oktur işin durumudur.*

ölümsüzlük

yazmakla gerçekleşen durumdur.

dombra

günümüzde kazak ve nogay türklerinin milli çalgısı durumundadır. ayrıca kazak (bkz: ulytau) grubu* (bkz: akzhelken), (bkz: adai), (bkz: jumyr kylysh), (bkz: korgol) gibi şarkılarında dombrayı; keman, elektro gitar, davul gibi müzik aletleriyle harmanlayıp iyi işler sergilemişlerdir. ulytau grubunun dombracısı erjan alimbetovdur. kendisi bu aleti çalmakla kalmaz adeta konuşturur.**

hadise

ulus pavyonlarında kaşıkla göbek atan hatunlara benzettiğim şarkıcı kişi. hatta kendisini o pavyonlardan birine koysanız 1 gram dahi sırıtacağını düşünmüyorum sözlük.

konya ağzı

iki arkadaşın birbirine orttaam*, koca koca teyzelerin küçüklerine guzuum* dediği ve hemen hemen çoğu cümlenin sonunda noktalama işareti olarak (bkz: ellaam) kelimesinin kullanıldığı ağızdır.

hastası olunan sözler

insanı mükemmelliğe götüren yol sadeliktir.

makarna ve kömür karşılığı pkk yı affetmek

14 sene önce yakalandığında: benim de annem Türk; Cumhuriyete hizmet etmeye hazırım* cümlesinden bu gün: barış sürecinin çökmesi halinde savaş tekrar başlar* noktasına gelindiğine göre; bu durum bana ünlü bir Türk siyaset bilimi profesörünün şu sözünü hatırlatmıştır: ne pahasına olursa olsun yapılan barış daha büyük bir savaşın temellerini atar; versay gibi bir barış, ikinci dünya savaşına neden olmuştur...*

manası çok derin sözler

idrak-ı meali bu küçük akla gerekmez; zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.**