bugün

Dereotlu, havuçlu, iç bakla ile pek güzel olan sebze. Ayrıca efsane bir repliğe konu olmuştur.

"Oysa ki Siz bayım bir sebze bile olamazsınız, çünkü enginarın bile bir kalbi vardır."
Doğada güzeldir. Koparıp yemeyin. Zira tadı da insana bu mesajı veriyor.
Efendim bu öyle bir nimettir ki. Ancak biraz mürekkep yalamışlar anlayabilir faydalarını burda biraz anlatmaya çalışacağım öncelikle karaciğerin bir numaralı kurtarıcı meleğidir ( kıbrısta lüks otellerde içkilerin yanında meze olarak verilir içkinin karaciğerde zehir etkisini yaptığı tahribatı bu enginar suyu veya sirkesi ile iyileştirme dengeleme amaçlıdır) Atatürk bile son olarak enginar istemiştir ama ne yazık ki Yiyemeden hakkı rahmetine kavuşmuştur marilyn monnre de1948 yılında enginar güzeli seçilmiştir tüm dünyada karaciğer ve beyin ilaçlarında kullanılan hammadde olmuştur aç da bak enginarın faydalarına burda yaz yaz bitiremem
Mevsimi gelse de yesek..

görsel
güzel tariflere açık olduğum sebze.
lütfen yeşillendiriniz.
En baba sebzelerden birisi. Ispanak ve Kereviz kadar olmasa da müthiştir.
Kılçıklı olduğu zaman yemek işkenceye dönüşüyor. Alırken dikkatli olmak lazım.
bol zeytinyağ ile yapıldığı zaman, yemeyi sevdiğim sebze.
Karaciğer dostu sebze.
En sağlıklı sebzelerden biri. Ara ara yemeye çalışırım.
kuruduğu zaman çiçek oluyo. bayılırım.
görsel
Çok sevdiğim bir sebze. Faydalarını say say bitmez.
En sevdiğim sebzeler listesinde ilk üçe koyarım bunu. Geçen ay enginar yemekten helak oldum hâlâ bıkmış değilim.
hakiki bir ege bölgesi nimeti. en sevdiğim ve besin değeri en yüksek, en şifalı sebzeler arasındadır ve bu yüzdendir ki parasal olarak da değerlidir.
soğuk-meze şeklinde yapılanını pek o kadar sevmiyorum. ben et ya da tavuklu tercih edenlerdenim. içine bezelye de yakışır.
egeli değilim ama bu ege sebze ve meyvelerine bitiyorum. incir, börülce, enginar.
dedem aydında çalıştığı için iç kesimlerde yaşayan pek çok insanın enginarı bilmediği bir dönemde, yemeğini yapabiliyormuş.
bu arada isminin nereden geldiğini merak etmiş bulunuyorum. iyi bir isim soyad kombinasyonu ahaah. *
önünde önümüzü ilikleriz.
Dereotlu ve bol ekşili pilavı mükemmel olan sebze.
Çok önemli bir antioksidan özelliği olan bir sebzedir. Kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor bakımından zengin içeriklerikleri içerisinde barındırmaktadır. Hatta bir tanıdığım enginar macunu adlı bir gıda takviyesi ürünü kullanıor. Karaciğeri temizleme özelliğine sahip olduğunu vs söyledi ve oldukça da memnun.
meze gibi susuz olanını pek sevmem ama sulu yemeğini severim, içinde de zeytinyağı ve kuşbaşı et ya da tavuk olmalı.
yüksek besin değeri ve sayısız faydasıyla kesinlikle şifa kaynağı bir sebze, tek kötü yanı kısa bir dönem çıkıp kaybolması.
sağlık deposu.
Göremeyeceğin En sağlıklı besin. *
Bir süredir fırında yaptığım pratik bir tarifi paylaşmak istiyorum.

Enginarları fırın kağıdının üzerine diziyoruz.
Üzerine zeytinyağı geziyoruz.
Enginarların içine tepeleme mantar kesip koyuyoruz. (bunu soğanla soteleyip koyan var ama ben daha hafif olsun diye çiğ mantar koyuyorum sadece)
Üzerine tekrar zeytinyağı ve tuz koyup fırına atıyoruz.
Mantarlar pişince üzerine kaşar koyup kaşarlar kızarınca fırından alıyoruz.

görsel
Aromatize tadi ile akillari bastan cikaran bir sebze. Boyle bir tat yok. Sonra kardesi kereviz gelir. Icimi gidiklar
Bir kereviz değildir.
izmir'de olsa köşe başı fıçılarda soyan satan amcalar olurdu. istanbul'da tazesini anca organik pazarlarda bulursun.
Baharın gelişini müjdeler.
Karaciğeri tertemiz yapan çok lezzetli bir sebzedir.
Yaprağını hafif haşlayıp, yoğurt sosla cips niyetine yiyebilirsiniz.
En sevdiğim sebze yemeği olabilir, food orgasm yaşatması olasıdır.
Herkes mi hasta arkadaş bu enginara? Odun ateşinde kuzu çevrilmiş gibi anlatmış her gelen.

Kereviz ve enginar yiyen insanlara çok özeniyorum. Çünkü bağırıyor bu ikisi;

Tadımız tuzumuz yok ama biz çok sağlıklıyız diye.

Damak meselesi saygı duyuyorum. Üstünde çalışıyorum. 2 senedir brokoli yemeye başladım. Böylr zeytinyağı limon sarımsak falan güzel oluyor. Aferin lan insan olmaya başlıyorsun diyorum. Sonra bu 3ünü benim koluma döksen kolum da lezzetli olur deyip hayvanlığa geri dönüyorum.