bugün

sempatiktir, insanı gülümsetme özelliği olan bir ağızdır.

not: şive, ağız kargaşasında ise durum şöyledir. lehçe>şive>ağız. ege ağzı söylemi doğrudur. şive daha geniş bir alan için kullanılır. azeri şivesi gibi. lehçe de * sadece iki tane vardı. yakut ve çuvaş lehçeleri; ama farklı görüşlere göre halaç lehçesi de bunların arasındadır.
ege bölgesi içinde yörelere göre farklılık gösterir. ancak standart her yörede bulunan kelime gari gelimesidir. bir de en dikkat çeken şey kelimelerin içinde harflerin yutulmasıdır. Kuzey Ege'den bi örnek verecek olursak;

"enkini götüme ko!"

enki: şu bu yerine geçer işaret zamiri veya sıfatı olarak kullanılır.

götüme: götürme anlamaındadır

ko : koy kelimesi oluyor. orda bırak anlamında kullanılıyor.

Not: manisa/soma taraflarından bi örnektir.
sanıldığının aksine gari kelimesi o kadar da sık kullanılmaz bu ağızda. tv dizilerinde ve filmlerde "bu ege ağzıdır" diye belli etmek için çok sık kullanılır gari kelimesi. ege ağzını sağlam konuşacak kişi yoktur çünkü. ancak bir egeli %100 imite edebilir. muğla yöresinin ağzı en bilindik ege ağızlarından biridir dondurmam gaymak filminden ve akabinde o filimde dondurmacının eşini oynayan şirin teyzemizin diğer dizi deneyimlerinden dolayı.

ağız özelliğine bir örnek daha verelim. aydın yöresinde şimdiki zaman kullanımından girelim:

-Ne yapıyorsun? cümlesi, aydın, izmir ve muğla yöresinden bir egelinin ağzında
-Ne yapıp durun? şeklinde söylenir. hatta konuşma hızlandıkça
-Ne yapık durun? şekline bile gelebilir.

bu ağızda küfreden bir egeliyi dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. gülmekten öldürür.
GiDiVERiYOM , GELiVERiYOM, DE (YA DA Di) BAKAM, NE YAPIP DURU(YO)N VS VS.
ilginç bir şivedir. ''gotuveyiyosan gotuve, gotuvemiysan gotu vecekle va'' diye diye iletişme geçen birisine rastlamıştım.
(bkz: Artık sevmeycen gari).
açık e çokluk ifade eder. galiba, yamulmuyorsam, öyle bir şey var.
çokluk değil de çokluk şahıs. herhalde. belki.
Babaya buba denmesi gibi tatlı ve sempatik bir ağızdır .
naptin gari nettin gari lo.
Geliverem gidiverdim geliverdim kısacası -verem -verdim ekleriyle sağlanır. Sonuna genellikle gari getirilir. Kadar yerine gada derler. Kısacası saf bir egeli hızlı konuşursa alışkın değilseniz bön bön bakarsınız.
En guzeli moğlada gonuşulupduru.
dizilerde yapılamayandır. evet.
Yaz aylarında tv dizilerinde sıkça rastlanan şive değildir. Biz öyle çocuk gibi bebek gibi her dakika komik şaklaban gibi konuşmuyozki arkadaş. Akideş demiyoz mesela.
gerçekteki sevimlidir.
filmlerdeki ise sevimsizdir.
Merkezde duyamazsiniz ilcelere koylere falan gitmeniz gerek. Ayrica guzeldir ben severim.
diyip duru.
anlaşılması biraz zor ama komik ve sevimli bir şive. adana şivesine göre daha sempatik. mesela adana'da amünüüm, anlün mü, allah'ını ekmeğini silkerim gibi kalıplar varken ege'de böyle kalıplar çok azdır...
ülkemizin en güzel şivelerindendir.
Vatanını seven, iki bölge dışında tamamen üretime yönelmiş, her şeyi devletten beklemeyen, paylaşmasını bilen, okur yazar oranının yüksek olduğu yine aynı şekilde iki bölge dışında, yurttaşların konuştuğu güzel ağız.
Ne deyip duru bu eşşek enciği. Ege azını laf dimek size mi galdı gari.

Şu şekil bir ağızdır.
aslında güzel ama fazla doz alırsanız başınız ağrıyor.
Çok tatlıdır biraz küfürde barındırır ama batmaz.
bazen anlaşılması çok zor olabilir. (bkz: hele önkünü veri ver baken)
Kolarakladim balkonlari cikma biraz.
Cay demledim gevrek getir de yiyem.
Cekirdek meyvede olur cigdem bu gizim.
Su kativerde icelim icim yanip duru.
endeee mutfağa git de bana bir su alıver gel gari.

hindi seninle gonuşacaklarımı dinlevee bakem biyon.

içim yanıpduru içim..