bugün

görsel
görsel
ilk aklıma gelen,
-Napıp durun?
Annemle konuştukça özlediğimi fark ettiğim, ister istemez küçük özelliklerine sahip olduğum ağızdır. Çok sempatiktir, duydukça tebessüm ettirir.
bizim ağızla aynıdır. aynı paralel üzerindeyiz.
Severim. Emme abartmayın. Taklit yeteneginiz yoksa yapmayın. Karadeniz agzini ise sakin yapmayın.

Cideyrim ne da?

Dogu karadeniz ile batı karadenizi karıştırmayın, patlar matlar.
Diziler sağolsun boku çıkmıştır.
görsel
yeşil deniz dizisindeki sevimli konuşmalardır.
Dizilere göre yorumlanması gerekir. Dizilerdeki çok yapmacık. Bir Egeli olarak söyleyebilirimki gercek ege ağzını dondurmam gaymak gibi, kendi yerlilerinin oynadığı Ege filmlerinde görebilirsiniz. Ki o da çok samimi ve sıcacıktır.
görsel
Gidip durumun? *
Anne tarafından yarı egeli olarak sık sık maruz kaldığım sevimli ağız. Bir de hızlı hızlı pıtı pıtı konuşmuyorlar mı, yerim ^^
Nörüyonuz gari. Hadi bakem gidiven .

Gibi gibi.
egeli gızlar eglesin

not:egeli
Dinlemesi, eğlenceli ve sempatik gelir.
Lakin bazı yöreler de, öyle ağırlaşır ve anlaşılmaz olur ki, ebleh ebleh bakıverirsiniz.
Tekrarlar anlamazsınız, tekrarlar gene anlamazsınız.
Başlar bilal' e anlatır gibi tek tek hecelemeye ya da turiste anlatır gibi bas bas bağırmaya.
Ne acıdır ki, yine de anlamazsınız.
Eee git bee sennen mi uğreşcen deyip yılar.
Fazla maruz kalınmaması gereken yöresel bir ağırdır.
ilginç bir şekilde teke yöresi ile aynı olan ağızdır. arada kızıma söylerim. şehir çocuğu olarak yüzüme hintçe konuşmuşum gibi bakar.
tüngüü tüngüüvesene!
"atlayıversene" meali.

karamanoğullarından kalan harbi, katıksız türkçedir. keşir (havuç), peşkir (havlu), yağlık(mendil), badılcan(domates) gibi kelimeleri vardır.
bir bölgeye ait konuşma biçimidir.

buraya ağız fotoğrafı atmadığınız için teşekkür ediyorum.
ege insanının içine samimiyetini ve sıcaklığını da kattığı , ülkemizin en güzel ağzıdır. nedip durun gız ?
televizyonda denk gelince anında kanalı değiştirmeme neden olan şeydir açık ve net.
muğla'dan selamlar *
En güzeli ve orjinal kalmış olanı Muğla menteşe taraflarında konuşulandır.
endeee mutfağa git de bana bir su alıver gel gari.

hindi seninle gonuşacaklarımı dinlevee bakem biyon.

içim yanıpduru içim..
Kolarakladim balkonlari cikma biraz.
Cay demledim gevrek getir de yiyem.
Cekirdek meyvede olur cigdem bu gizim.
Su kativerde icelim icim yanip duru.