bugün

türkiye'nin her anlamda avrupai yüzüdür. ayrıca pirincin en iyisini, ki türkiye üretiminin yüzde otuzundan fazlasına tekabül eder rekoltesi, yetiştirdiği halde * * * reklamını yap(a)mayan şehirdir.
suların buluştuğu serhat şehrimizdir.
osmanlı zamanında balkan topraklarının guvenlıgı ve balkanlara acılmak uzere onemlı bir yer tutan şehir.
içinden geçen meriç nehrinin suyu balçık şeklinde olduğundan, bu şehirde en çok tüketilen sıvıdan * sonra o nehire yaklaşmamak gerekiyor.
dogup buyudugum ve kanimca turkiye'nin izmir ile beraber en medeni sehri. Sadece cografi anlamda degil medeniyet duzeyi olarak da Avrupa'da olan sehir. insani egitimli olmasina ragmen bir turlu gelisememesinin sebebi ise istanbullu bir arkadasimin gunubirlik edirne gezisinde yasadigi su siestavari diyalog ile daha iyi anlasilabilir.

- abi ne kadar bu ayna
+ 70 ytl
- cok soyledin be abi 50 ye birak alayim
+ orta kapinin girisindeki dukkanda 50 ye satiyolar git ordan al
- ?!?!?
aradığını anında bulamadığın, çoğu zaman gidecem bu şehirden dediğim ama uzaklaşınca aşırı derecede özlediğim 22 plakalı şehrimizdir. ilçesi olan keşan türkiyede kişi başına en çok meyhane düşen ilçedir. h harfi gerçektende kullanılmaz *. kızları açısından trakyanın 2. sırasında gelir, birincisi ise (bkz: tekirdağ)dır. tava ciğerine doyum olmaz. keçecizade'lerden badem ezmesi alınıp yenilesidir.
komşuları; çanakkale, tekirdağ, kırklareli, bulgaristan ve yunanistan'dır.
fenerbahçe'nin bir türlü geçemediği il.
sınırlarını tabi...
Gidildiği zaman tava ciğerinin yenmesi,meriç nehrine karşı oturulması,Selimiye camisininde dolaşılmasını tavsiye ettiğim ildir.Ayrıca Trakya genelinde geneleviyle ün yapmıştır.
insanının maneviyatı biraz zayıfça olan, ki o da kötü niyetten ziyade 'farkındalık' eksikliğindendir, lakin, medenilik hususunda türkiye'nin bir numarası olan güzel şehrim, memleketim.
acayip acı yiyen insanların oldugu yer. cografi olarak avrupa kentlerine benziyor,yeşil, sakin... insanları acaip yakin ve sevecen. köfte, ciger cacik, meyva şeklindeki muhteşem kokulu sabunları harika.mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk onda yer almalı.
(bkz: kırkpınar)
(bkz: yağlı güreş)
(bkz: pehlivan)
Elveda Edirne'm

Elveda küskün sevdalar,elveda Edirne'm,
Her dem gidiyorum bu diyardan bir savaşa...
Bir eski karakol binası ve şahanem,
Siz söyleyin nasıl geldim,hızlıdan yavaşa...

Ve sen söyle Meriç Köprüsü,haykır yüzüme,
Bir paket taşların anlatsın masallarımı...
O gün anlattığım anılar gitmesin güme,
Sen sakla mahallem,mazide tasalarımı...

Özlem duysam ışıklı yollarına bir gece,
Edirnem sen düşünme,atlar gelirim hemen...
Bu yolcuyu vefasız mı sandın sen kendince,
Birinci Murat seslenir,sessizce her yerden...

Göbeğinde dimdik,cumalarına ben hayran,
Tarih kokan sevgilim,şahidim Selimiye...
Ve iki liraya şükrettiğimiz bir devran,
Sende şahidim ol,adı güzel Muradiye...

Elveda desem de bakma sendeyim ben hala,
Belki yol gözüktü,helallik senden...
Bekle geleceğim gerçeklere çeyrek kala,
Edirnem ekmeğini yedim hayat kesenden...

Ve masam ve odam,hiç kırılmasın kalbiniz,
Çok ağrı çektiniz,ağır şiir defterimden...
Kalem ve kağıt,siz de benle geleceksiniz,
Siz de helallik isteyin,güzel Edirnem'den...

Hazır mısın ızdırap?Taşınma vakti geldi,
Seni beklerim haydi vur üstüme semeri,
Bilirsin Edirnem,her zerren bana özeldi,
Yoğurduğun bu hamur,toprağının zaferi...

Cüneyt Behlül Uz
Yaşanılası şehir...insanları çok medenidir.Gece 3.5 da dışarı bir şeyler yemek ya da sarhoş kafayla çorba içmek için çıkarsınız,sizden daha sarhoş olduğu belli olan bir amca yaklaşır ve en az yarım saat muhabbet edersiniz.

Alkol tüketimi çok fazladır ama alkol yüzünden hiç olay çıkmaz...
22 temmuz 2007 genel seçimleri sonucu chp'nin birinci olabildiği nadir kentlerimizden biri.
(bkz: adrian)

(bkz: cem adrian)
göç almadığı için pislikten uzak tertemiz bir şehir olduğu görülmüştür.
akıllı ve medeni insanların yaşadığı,toprakları kaliteli ve hemen heryerde içki içebileceğiniz güzide şehrimiz.
EDIRNE
Selimiye Camii, Rustempasa Kervansarayi, Kirkpinar
Yagli Guresleri, Aycicegi-Pirinc ve Beyaz Peynir
Uretimi, Uzunkopru ile meşhurdur.
haberlerde izlediğim kadarı ile karadeniz teknik üniversitesinden bir doçentin bitirme tezini yazmak için yangın tatbikatı yaptığı şehir. işin ilginç yanı yangın tatbikatı açık alanda yapılır ama bu pek akıllı adam tatbikatı ormanın içinde yapmaya çalışmıştır. sonuç mu? yanan 50 hektar ormanlık arazi...

(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
bu gün saat 17 de teröre lanet için tüm halkın toplanacağı şehir.

sayamayacağım kadar çok anons oldu, şöyle.

"bu gün saat 17 de kadını, erkeği, genci, yaşlısı, köylüsü, emeklisi, memuru olmak üzere tüm edirne halkını teröre tepki için belediye başkanlığı önüne bekliyoruz. "

(bkz: gideceğiz)
türkiye'nin en hakikatli, en bilinçli, en aydın, en doğru insanlarının yaşadığı kent olduğunu genel seçimler sonrası referandumda da ispatlayıp, insanda oraya taşınma isteği uyandırmıştır.
Bulgarca adı odrin olan ilimiz.
(bkz: edirne lisesi)
asla değişmeyecek şehir... istanbul genişleyip şehri içine alsa da selimiye dendiğinde ilk akla gelecek, yine edirne olacaktır...
güncel Önemli Başlıklar