bugün

birşey söylemiyorum diyerek aslında olayı karşı tarafın ne anladığına bırakırsınız ki. bu bazen olumlu bazen olumsuz sonuçlar yaratabilir
(bkz: ya ben lan neyse bir sey demiyorum)
kavgaların sarı ışığıdır

*çtonak*

-öh be abicim napıyonn lann volvo lan buu
*ben mi vurdum kardeş kaydırdın arabayı
-ya ben lan neyse bir sey demiyorum
*desen ne olur lan ya.raaamm

bir *çtonak* efekti daha
(bkz: kinaye)
(bkz: ya ben lan neyse bir sey demiyorum)
sözlük içerisinde saçma sapan başlıklar ve entryleri görünce, insanın bir şeyler yazmak istemesi durumunda sarfedilen söz şeysi. "lan neyse bir şey demiyorum ortalık karışmasın şimdi" ya da "hay a.ına koyayım bu nedir ya" denilir. hatta şu saniye tam da kullanım zamanıdır.
bu başlığa da saçma bir başlık teşhisi koyulmuştur efendim.
hiç bir şey demeden bu lafi terennum ettiğiniz vakit ' o zaman niye konusmuyorsun ibibik' gibi bir lafa maruz kalmaniza sebebiyet veren söz öbeği.
tam küfür edecekken, söylenilen cümle.
sinirden küfürün ağzına gelmemesiyle beraber geçen zaman diliminden sonraki vazgeçme belirten cümle.
bulduğu sevgiliyle size nispet yapan arkadaşa karşı küfür etmemek için sarf edilen söz.
kullanım yeri çoğu zaman kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlardır. içinde istenilenin olmamamışlığını barındırır, birazda memnuniyetsizlik. mevzu istenildiği gibi sonuçlanmamıştır, kelimeler anlamsız kalmıştır. karşıdaki insanıda kırmak istenilmez işte tam o noktada bu muazzam cümle sarfedilir; ya ben lan neyse bir sey demiyorum...
bazen iyi bir kurtarıcıdır, son noktayı koymakta üstüne yoktur.
"yiyorsa de" veya "diyemiyorum de şuna" gibi lafların işitilmesine sebebiyet veren cümle.
gizem yaratmak isteyen adamın ağzından çıkacak cümledir. ucu açık cümle olduğundan her insana her durumda söylenmemelidir. aksi takdirde bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir (bkz: dayak yemek).
"kriz mriz yok" "teğet geçti" falan filan derken, sabah olur erken, bir bakmışsınız; sanki bunları dememişler gibi, pişkin pişkin; bu sene icinde yavas yavas dibe vurup yine yavas yavas yukari cikariz şeklinde bir şeyler gevelerler. ne diyeceğini bilemezsin ve bu sözler gayriihtiyarı dökülür dudaklardan. sinir iyi bir şey değildir zira, en başta da kalbi yorar.
(bkz: sözün bittiği an)
yoğun kaygı, stres ve sinir harbi içerisinde yaşanılan hissiyattır. üzerimize yönelen sorgulayıcı ve ısrarlı bakışlar, ya da şahsımıza yapılan ciddi bir hakarete karşı cevap verememe halidir. bir de bunun dedikodudan kaçma hali vardır:
- ya biliyoo musuun , bizim kenan naappmış?
+ kenan mı, bırak ya bana kenan deme!
- niye abi noolllduu ki ?
+ ya ben var ya, şimdi bir şey derdim ama neyyyse (!)
(bkz: konuşamıyorum)
kabalik ile kibarlik arasinda kalan bir insanin kararsizligini vurgulayan cumle.
Sövmekten son anda vazgeçmiş kişi söylemi.
(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
konuşmaya başlasa çok şey anlatacak hatta sınırları aşacak hakaret, küfür boyutlarında konuşmasını sonlandıracak; ama kendini kasıp karşıdaki kişiyi allah a havale etme söylemidir.
+ya ben lan neyse bir şey demiyorum
-ne var lan
+allah belanı verir elbet
muhatap olunan başlık için, onlarca satır giri girip *, kendini boşuna yoracağını bilen, kestirme yolcu sözlük yazarlarının sıklıkla kullandığı cümle.
işe yararlığı muazzam. yirmi satırda, birbirinden ağır ayarlarla verilemeyecek mesaj, bu sözlük klişesi sayesinde verilebilir.. sınırları aşmışlar için kullanılır.
öncesinde
yok artık lebron james
sonrasında
bi siktir git çay koy
klişeleri kullanılması olasılığı bir hayli fazladır..
ortalığı kasıp kavuracak o cümleyi söylemekten vazgeçen insan evladı söylemi.
(bkz: yemekteyiz kemal)
iç huzuru ve gönül rahatlığıyla sövülmesi olanak dışı olan durumlarda kullanılan söz öbeği.