bugün

ezginin günlüğü nün mükemmel bir albümü
ankaradan yayın yapan aşk fm in ebru ismindeki vc inin programı. damar müzikler içerir.
içinde aşk bitti ve yastıklı şarkı gibi çok güzel şarkılar barındıran ama yine emin igüslü dönemlere özlemi dindirmeyen ezginün günlüğü albümü.
insanın ruhunu okşayan bir ses ve sözler birleşince ortaya çıkan şarkıdır.
ufak bir çocukken izlediğim klibinde şapkalı küçük kızın fazlaca dikkatimi çektiği, şapkasına hayran olmama sebebiyet vermiş ezginin günlüğü şarkısı. yaş ilerleyince şarkıyı da sevdik tabii.
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde yaşar günaçgün tarafından yorumlanmıştır.
melodisi muhteşem olan bir ezginin günlüğü şarkısı. Yaşar tarafından söylenen versiyonu da çok güzeldir.
''yalanımı sevsinler aşksız dönmüyor dünya'' diye söylendiğinde daha da keyif verir.
dogrusu "biraz gercek biraz hulya"dir!!!! bu sarkinin sozlerini yanlis soyleyenleri siddetle kiniyoruz*.
sevsemde bazı kısımlarını anlamakta güçlük çektiğim şarkı.
hep birlikte inceliyoruz:

uyanır gece yarisi
yoktan sevda yaparim

( gecenin bir vakti uyanıp sevda yaratan bir adam. aşkı arayan biri heralde vs. tamam burası)

adamım, bu kücük islere ben bakarım, yanarım

( adamım derken? yabancı filmnlerdeki gibi mi acep? hey adamım ! ) kime niye selenir burda hüsnü abimiz? )

dilsizler bana danısır ( yani ben sözlerle onların tercümanıyım..mı??? )
kelebeklerin aklı benim ( tek günlük ömürleri olduğundan mı, kelebek etkisi mi? ne ne ne ? )

gemilerle her gece ben
cok uzaklardan donerim ( soyut bir uzaklaşma mı anlatılan ? )

cagırırlar kucuk adımı
karafakiden ben akarım ( rakı sürahisinden akmak ? bir nevi rakı şişesinde balık olmak ha..hoş olmuş bu )

adamım, bu kücük islere ben bakarım, yanarım ( tamam )

benim adım ebruli, biraz gercek ruya ( ebruli, üzerinde "değişik renkler bulunan" demek. o halde ben değişken bir ruh haline sahibim, ne gerçek gibiyim ne de rüya mı kastediliyor? )

yalanını sevsinler yalansız donmuyor dunya ( burada kendisine " yalanını yiyim, yeme bizi hüsnü " mü demeye .alışıyor ? )

kalbim sevda kuyusu
hergun yoldan cıkarım ( kuyu, su kuyusu gibi bir şey mi? sevda kuyusu, kalbimden sevdalar fışkırır gibi bir anlam çıkıyor olsa gerek. yoldan çıkmak hangi manada peki? yanlış yola sapmak anlamında mı? )

sen unut gecmisini
ben aklımda tutarım (burası biraz daha manidar. onun geçmişini her daim hatırlamanız olasıdır, demek isteniyor olsa gerek.)

- bu yazıda kendimce saçmaladığımın farkındayım, üstüme gelmeyin.
benim adım ebruli biraz gerçek biraz rüyaa yalanını sevsinler aşksız dönmüyor dünya.
bir de yaşar dan dinlenmesi gereken şarkı:

http://www.youtube.com/watch?v=ObDX229yn2M&feature=related
sur-real bir sarki. meladisi guzeldir ama ne anlatmak istedigi biraz muammadir. en azindan ben salakim ben anlamadim diyeyim. bir de matrix filmini anlamamistim.
seyduna türküleri'nde yer alan güzel parça.

Ebruli

Ebrular acar apansız
Yüreğimin kuytusunda
Hasretin Kirili kalır
Gözlerimin buğusunda

Ellerimden günler geçer
Kanatsız kuşlarım uçar
Bir an soludum kesilir
Ayrılık hasreti içer

Uçurumlar habersiz sessiz
Açılırken soluğumda
Sensizlik asılı kalır
Anlımın çizgilerinde
Sensizlik asılı kalır
Gözlerimin çizgilerinde

Söz - Müzik: Tunay Bozyiğit
Solist: Yasemin Göksu
yasar'in cok hos bir klip cektigi sarki. *
ileride nick olabileceğini düşündüğüm isim.
Bir çekene sordum
Dedimki aşk rengini söyle
Dediki alacalı bazen de ebruli
Bir içime sordum dedimki doğruyu söyle
Dedi ki rengi gece bu sevda ebruli

gibisinden sözlere sahip gülben ergen şarkısında geçen sözcük..
adamım bu küçük işlere ben bakarım şeklinde nakaratı olan ve anlamını hala çıkaramadığım karafaki sözcüğünün geçtiği parça.
murdar edilen parça.
ezgi'nin günlüğünden dinlediğimiz daha sonra da yaşar'ın yapılandırıp söylediği şarkıdır. dinlenilesidir. insanı güzel yerlere götürür.
--spoiler--
yalanımı sevsinler, aşksız dönmüyor dünya
--spoiler--

illaki Ezginin günlüğünden dinlenilmesi gereken, harika bir parça.
son olarak yaşar tarafından yorumlanan, eğlenceli insanın içini güzelleştiren bir şarkıdır. *
ebru sanatı
kitre ile yapılır ,kitre bir bitkinin öz sıvısıdır.bazıları havyan öd suyu ilede yapar.
ezginin günlüğü dinleyen herkesin ismi; şöyle ki "benim adım ebruli"
her dinlediğimde beni benden alan şarkıda geçen gemilerle beni dünyadan uzaklaştıran muhteşem bir şarkı. bu şarkıyı bana sevdiren sevdirten ismi bende saklı şarkının büyüsüne teşekkürü bir borç bilirim.
(bkz: fevkaladenin fevkinde)