bugün

bir yığın absürdlükle dolu kubrick yapıtıdır. bir kapitalistle bir komünistin aynı koltukta bu filmi izlemesiyle özellikle de paranoya konusunda birbirlerine ne kadar benzediklerini görecekleri filmdir ayrıca.
(bkz: precious bodily fluids)
görsel

--spoiler--
mein führer, i can walk!
--spoiler--

bazı şeylerin insanoğlu için dünyanın sonundan dahi önemli olduğunu hatırlatan bir stanley kubrick filmi.
Stanley Kubrick in Amerika Rusya soğuk savaşını ve savaş paranoyasını usta bir kara mizahla anlatan muhteşem filmi. Peter sellers ın aşmış oyunculuğuyla, manyak komik diyaloglarıyla tekrar tekrar ve tekrar izlenesi.

--spoiler--

Gentlemen this is the war room you cant fight in here!

--spoiler--
arkadaşla izleyip bi bok anlamadığımız film. Çok cahiliz keşke ölsek.
stanley kubrick'in savaşla ilgili müthiş dokundurmalarda bulunduğu harika film. gayet açık ve net veriyor mesajını bu filmden de bir şey anlamayan suya atsın kendisini.

soğuk savaş dönemi paranoyaları, amerika ve sovyet rusya arasındaki sidik savaşı harika eleştirilmiştir.

sadece "peace is our profession" tabelası altında çatışan, hem de sadece komutanın sovyetler aramıza sızdı paranoyasıyla kendi askeriyle çatışan amerikan askerleri bile başlı başına sağlam bir eleştiridir.

abd başkanıyla rus başbakanı arasında geçen konuşmalar da ayrı yarmıştır.
her şeyi geçtim sadece şu sahne bile tek başına çok şey anlatmaktadır:

--spoiler--
abd başkanı merkin muffley ile sovyet başbakanı dmitri telefonda konuşurken muffley dmitri'ye çok üzgün olduğunu söyler. tabi dmitri'yi duymuyoruz, muffley'i duyuyoruz sadece. daha sonra dmitri ve muffley kim daha üzgün yarışına başlıyorlar.
--spoiler--

bu kısacık sahne bile soğuk savaş dönemini ve dünyanın zıt kutuptaki iki egemen gücünün arasındaki silahlanma daha sonra uzaya gitme yarışını bence çok güzel özetlemekte.
Şahane komedi filmidir.
spoiler:
peter sellers in ankesörlü telefondan başkanla görüşmeye çalışması inanılmaz komiktir.

slim pickens ( pilot rolü ): gerçek hayatta rodeocu olup bombaya atladığı sahneyi gerçekten rodeoya bindiğini zannederek çektiği için ayrı komiktir.

spoiler.
Güzel bir kubrick yapıtı. net mesajlar, iyi göndermeler, sağlam ironiler, kaliteli sahneler, usta oyunculuklar ve kaçınılmaz başarı. aslında filme sadece komedi gözüyle bakmak kanımca yanlış olur. oldukça kaliteli film. izlenilmeli.
izlediğim en iyi filmlerden biridir diyebilirim. kubrick yine yapmış yapacağını dedirtir. ancak ne kadar iyi olsa da bu filmle de oscar alamamıştır. ödül ailece izlemeye daha uygun olan my fair lady'e gitmiştir. zaten akademi sıradışılığa hiç bir zaman prim vermemiştir.
Dunyanin bir ucundan diğer ucuna cekilecek olan beyazperdede aylarca izletilmesi gereken film.
her sözün her görüntünün ardında kaybolan mizahın eseri olan film.
ayrıca bir Blonde Redhead parçasıdır.
zamanlama manidar.
Hakkında basit bir ingilizceyle oluşturulmuş kısa bir belgesel. izleyin, izlettirin. Soğuk savaşa dair absürtlüklerin en güzel işlendiği iş.

https://www.youtube.com/w...NScZ98E8Cizf2HCBwQnPi7fsw

Ünlü coca cola sahnesi

https://www.youtube.com/watch?v=f8lVXQfPXRw
1964 yapımı Stanley kubrick imzalı klasik film.
Yapım Birkaç mekanla sınırlı tutulmasına karşın gerilim duygusunun kamçıladığı merak unsurundan yararlanarak bu sayede kendini akıcı bir şekilde izlettirebiliyor.
Konu olarak iki kutuplu bir dünyada hassas dengeler üzerine kurulmuş bir diplomasiyi konu alıyor.
ironilere de çokça yer verilmiş film sanırım yersiz ve olumsuz eleştiriye meydan vermemek için ana türünü fantastik olarak belirlemiş.
Ayrıca Amerikalıların "taşaklı erkek" deyimini kanıtlamak istercesine gizli bir misyonu da bünyesinde barındırıyor.
Kişisel bir görüş olarak: başyapıt niteliği taşımıyor.
dr strangelov türkiyeye garip doktor olarak çevrilen 1964 yapımı siyah beyaz bir stanley kubrick filmi..
filmin müziği efsanedir film senaryosu film müziğinin kalitesi yanında samanlıkta iğne gibidir o derece!
ingilizcesini geliştirmek isteyenler için uzun süren konuşma diyalogları mevcuttur..
paths of glory'den sonra, kubrick'ten yine bir savaş karşıtı yapım daha! ama aşırı sıkıcı bir film..
zar zor üç güne yayarak izlediğim bu film her izlediğimde sıkıcığından olsa gerek uykumu getiriyordu
1,5 saatlik film 7 saat gibi geldi bana. fazlasıyla sıkıldım
yer yer komik sahneler olsa da çok ta komik değillerdi
stanley kubrik'ten çok daha kaliteli bir yapım beklerdim açıkçası
filmin beni şaşırtan tek noktası peter seller'in filmde üç farklı karakterde oynaması!
imdb'de bulunduğu konumu haketmiyor bence.
imdb tarafından tüm zamanların en iyi komedisi seçilen film
imdb 250'de 8.4 ile 59. sırada ben ise 2 puan verdim ve bu puan en düşük imdb puanım rekorunu kırdı.
izlediğim site: https://www.altyazilifilm.../dr-strangelove-izle.html
izleyin izlettirin türünden.
saçmalığın nirvanası. sanırım o yüzden bu kadar ünlü ve imdb top 250 de en başlarda.

edit: saçmalığın nirvanası derken filmi övmek istemiştim. filmi anladım beyler sakin olun çok güzel film bende beğendim.