bugün

1920 senesinde Arjantinli Veteriner Doktor kendisini köpeklere adamış ve onlar için herşeyi yapabilecek kadar seven nerdeyse bütün gününü köpeklerle ve doğada geçiren Antonio MARTiNES yeni bir cins köpek yaratmayı aklına koymuştu. Bu cins bütün Amerika ve Amazon Ormanlarında yaşayan vahşi ve tehlikeli av hayvanları (puma,panter,jaguar ve yaban domuzu v.b.) gibi tehlikeli hayvanlarla uğraşabilecek güçte, kuvvetli, dayanıklı, mücadeleci ve diğer hayvanlardan gözle görülebilir renk ve irilikte olacaktı. 1920-1928 yılları arasında Arjantin Dogo oluştu ve bütün testlerden son derece rahat geçti. Çağdaş Arjantin Dogo 11 cinsin birleşmesiyle ortaya çıktı. içgüdüsel becerileri,iyi huyları ve en önemlisi aileye karşı hiçbir şekilde agresif ve sinirli değildi. Çocukları çok seviyor ve onları koruyor olması bu hayvanın en güzel yanlarından birisi.Diğer güzel huylarından bir taneside üçüncü şahıslara güvenmemesi. Şöyleki köpek sahibi kim severse sevsin kim yemek verirse versin sahibine veya aile fertlerinden birisine art niyetli olunduğunu hissettiği zaman onu düşman gibi görüyor(zaten tehlike dışardan değil içten gelir diyor- doktor). Güzel bir tarafıda hemen saldırıp parçalamıyor.Önce uyarıcı hareketini yapıyor.Sahibi yanında ise komutunu bekliyor. Arjantin Dogo diğer köpekler gibi zor eğitim gerektirmiyor. Çünkü çok çabuk verilen eğitimi alıyor ve asla unutmuyor. Arjantin Dogo'nun becerileri çok mükemmel badyguard, polis, cankurtaran, çocuk bakıcılığı, avcılık gibi içgüdüleri olan eğitim için zorlanılmayan beyaz melek kör ve sakatlar içinde çok iyibir hayvan.Bazı köpek sahipleri Arjanti'nin döğüş özelliklerinden faydalanmak istiyor.Ama maalesef böyle iyi huylu bir hayvanı bu amaç için kullanmak yazık olur. Arjantin Dogo'nun diğer hayvanlar gibi boş yere havlaması yoktur. Özellikle zamanımızda apartman ortamı için idealdir. Köpek uzmanlarının açıkladığına göre bu köpeğin en kötü eksiği sahibine aşırı şekilde bağlı olup aşık olması. Arjantin Dogo'nuz varsa karınız ve çocuklarınızla geceyarısı karanlık sokaklarda bile korkmadan yürüyün. Çünkü yanınızda tankla korunuyormuşcasına güvendesiniz. Dogonun ısırma huyu yoktur. Aileye zarar verileceğini hissettiği zaman 18 atmosfer çene basıncıyla kişiyi zararsız hale getirebiliyor..
daha detaylı bilgi için
http://www.dogbreedinfo.com/dogo.htm
http://www.juen.com.tr/ir...tay.aspx?PTT=3&ID=221
çok soylu bir görünüme sahip harika köpek. parlak beyaz renklileri çok güzel oluyor.
görüntüsü, gücü, fiziğiyle hastası olduğum sadık köpek.
aslanla kapışıp aslanın eline veren tek köpek cinsi olduğu rivayet edilir.
ilk bakışta pitbull u andıran bu köpekçiğimiz genelde beyaz tenlidir.
diğer türkçe karşılığı ''arjantin dogu'' olup sondaki u iyelik ekidir.

tam bir combo köpektir, avcı, bekçi, döğüş *, arama - kurtarma..
yaban domuzu avında kullanılan bir köpek türüdür.

bir hoş anı olaraktan, 2 ağızdan;

bir arkadaşıma vermek zorundaydım.* apartmanımda bakamazdım. neyse verdiğim arkadaşım köpeğe , köpek de ona alışmıştı *. yeni 1 yaşına giren kardeşi geceleyin ateşler içerisindeymiş. köpeğin çocuğun anne ve babasının odasına girerek onları çocugun rahatsız olduğunu sezdirtecek kadar harika bir köpekti. şerefsiz vermiyo da şimdi köpeği geri.

teşekkürler fatih
dünyanın en zeki ve sahibine sadık köpek cinslerinden biri. insan bazen karsisindakinin köpek oldugunu unutup derin bir muhabbete dalabiliyor o derece.
Mükemmel bir bekçi köpeğidir.Çok zeki, cesur,korkusuz ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülüp kucaklanmak ister.Çocuklarla çok iyi anlaşır. Kendisini rahatsız eden yetişkin yabancılara karşı saldırgan olabilir. Başka köpeklerle ve hayvanlarla pek anlaşamaz. Polis ve askerlere yardımcı olur, arama-kurtarma, koruma gibi işleri iyi yapar.ilk kez 1920 yılında Arjantin'de bekçilik görevi için yetiştirilmiştir.
asil, sadık, duygusal, gururlu köpektir.Köpek yarışmalarında mutlaka rastlayabileceğiniz bir cins olup bir çok ödül almıştır.Bu köpekle ilgili bir film olan El (Bombòn) Perro(Bombon Köpek) her şeyi ortaya koymaktadır.
Arjantinlilerin beyaz ölüm dediği köpek cinsi. Ev halkına karşı uysal yabancılara karşı acımasızdır. çevrenizdeki diğer petlerlede iyi anlaşan köpek türü. Kediler uzak dursun yalnızca bu hayvana güvercin ve papağanlarla iyi dost oluyor.
http://www.dogoclubtr.com
laboratuvar köpeği olduğu için sıcak bakılmayan bir cins köpek. tüm laboratuvar köpekleri gibi ekstra özellikleri vardır. doğal olmadığı için çomar'ın yerini tutamayacak köpektir.
insan korkusu olmayan, presa, pitbull, tosa inu, cane corso gibi köpeklerle aynı kefede değerlendirilmesi gereken köpektir. Evet, bazılarının dediği gibi bu bir av köpeğidir ama diğer av köpekleri gibi sahibinin vurduğu avı getirmek için değil, gidip avı bir leopar gibi avlamak-öldürmek için tasarlanmıştır. Burada sorulması gereken soru şudur: Bu köpeğe kazandırılan av içgüdüsü doğrultusunda, bu hayvanın bir homo sapiens'i av olarak değerlendirmeyeceğini kim garanti edebilir? Bunun cevabı kimse edemezdir. Hiçkimse bu soruyu "dogo argentino asla insana saldırmaz" şeklinde cevaplayamaz.

ilerlediğiniz kaldırımdan biri dogo argentino ile geliyorsa, tereddütsüz karşı kaldırıma geçin ve kendinizi kollayabileceğiniz dar bir koridoru gözünüle arayın.
dokuz farkı köpek ırkının çiftleştirilmesiyle üretilmiştir.
1. irlanda kurt tazısı.
2. ispanyol mastifi.
3. pointer.
4. bulldog.
5. bullterrier.
6. danua.
7. dogue de bordeaux.
8. pirenei dağ köpeği.
9. boxer.
Çiftliğimde yeni yavrulamış köpeğimin mensup olduğu ırk.Bu köpekler hayatta ev falan beslenmez tavsiyede etmem.Av ve bekçilik için idealdir.
eğer yavruyken pointer veya işi bilen dogoyla ava çıkmamışsa yetiştirilmemişse ergenken sakın domuz avına götürmeyin.250luk azılı Domuzun gazabına sizde uğrama ihtimaliniz yüksek.
3 yaşında, 55 kilo, adamın altına sıçırtan ağız yapısı olmasına rağmen, yanına gittiğinizde her tarafınızı salya yapacak kadar yalak * olan ve dünyanın en iyi köpeğidir. *
kırmızı gozler kırmızı dudaklar tuysuz heryeri kırmızı olan iri mi iri bir köpek. bıraz hantal olmasına karsın son derece kuvvetli gogsu ve çenesi vardır. oyleki domuz avlarında tercih edilirler ve oldukcada etkilidirler. karizmatık olsun sokakta gorenler 'oha kopege bak' desınler ıstıyorsanız bunu size fazlasıyla verebilecek bir kopek. yavruları su sıralar bin (rakamla;1000) tl. piyasada cok sayıda cakması mevcuttur. dıkkat edılmesı gereken ozellıkleri kafa yapısının geniş olması ve vucudunda olması gereken benlerdir. gorebılıyorsanız anne ve babasını gorürseniz daha net anlasılır. otorite olmadıgımı biliyorum ama bence, kangal dunyanın en iyi kopegi dogo ise en iyi 2. köpeğidir.
yeni çıkan uygulama kapsamında yasaklanan ve pek çok ülkede el konularak uyutulan köpek cinsi.
(bkz: http://i35.tinypic.com/2mong5f.jpg)

taşaklı bir köpektir.
hayran olduğum bir cinstir. yakın zamanda köpek almayı düşünen biri olarak ilk tercihim olmakla birlikte ciddi endişelerim vardır. öncelikle ilk kez köpek besleyeceklere asla tavsiye edilmez. son derece sadık, dost canlısı olsa da her ne kadar sevilmekte, kucaklanmaktan hoşlansa da diğer hayvanlarla arası pek iyi değildir ve iyi, disiplinli yetiştirilmediği takdirde çok tehlikeli bir yaratığa dönüşebilir zira lakabı beyaz ölümdür.
bildiğim kadarıyla en cesur köpeklerden biridir. asla vazgeçmez, asla geri adım atmaz. yetiştirmesi zordur. dolayısıyla bu sayede apaçilerin eline düşmez. bugün her ne kadar rottweiler süper bir köpek gibi bilinse de nispeten kolay bir köpektir o. daha geçen hafta köpek çiftliği olan bir abiyle tanıştık ki onunla olan konuşmamı aktarayım;

-ben de istiyorum bir köpek ne tavsiye edersin?
+yani ne için istediğinle alakalı biraz. bekçilik mi yapacak mesela?
-ben daha önce köpek yetiştirmedim hiç ama tabii biraz sağlam bir köpek olsun, ben dogo argentino istiyorum ama pek tavsiye edilmiyor ilk köpek için
+sana şu kadarını söyleyeyim dogo argentino oyunuyla evi başına yıkar. *
-boxer?
+boxer olur, rottweiler olur. boxerın salya sorunu vardır biraz ama güzel köpektir.
çenesi sağlam basabilen, sırf dövü$ için özel üretilen ama hergün sevilirse eğer yalama olup bir finodan farkı kalmayabilen, daha 9 aylık olmasına rağmen kendi gitmek istemedikten sonra patilerini yere koyup kilitlediğinde olduğu yerden milim kıpırdamayan sadece kendi hareket etmek istediğinde eden, dı$arda gezdirilmesi yasak olduğu için ayakları açılsın diye gecenin köründe gezdirilen, gözleri korsan bantlı gibi olan ve duru$u çok asil olan ama en dikkat edilmesi gereken özelliğide safkan dövü$ köpeği olduğu için 2 ya$ına geldiğinde sahibine bile gider yapabilen bir psikopatlığa sahip olan ve dikkat edilmezse çükünüzü koparabilecek bir potansiyele sahip köpektir.
ülkedeki zirzop tiplemelerin pitbull'dan sonraki en gözde oyuncağı. bunların favori tümcesi "gel kapıştırak"tır. şecere, anatomi, eğitim bilgileri mi? hak getire!
polis köpeği olamayan köpektir. sebebi ise zanlı kimseyi yakalamak için değil öldürmek için saldırıyor olmasıdır. iki adara bir derede köpek değildir, saldırdı mı öldürene kadar bırakmaz. bu yüzden lakabı beyaz melektir. ülkemizde de sivas kangalıyla karşılaştırılr fakat en nihayetinde laboratuvar köpeğidir.