bugün

1920 senesinde Arjantinli Veteriner Doktor kendisini köpeklere adamış ve onlar için herşeyi yapabilecek kadar seven nerdeyse bütün gününü köpeklerle ve doğada geçiren Antonio MARTiNES yeni bir cins köpek yaratmayı aklına koymuştu. Bu cins bütün Amerika ve Amazon Ormanlarında yaşayan vahşi ve tehlikeli av hayvanları (puma,panter,jaguar ve yaban domuzu v.b.) gibi tehlikeli hayvanlarla uğraşabilecek güçte, kuvvetli, dayanıklı, mücadeleci ve diğer hayvanlardan gözle görülebilir renk ve irilikte olacaktı. 1920-1928 yılları arasında Arjantin Dogo oluştu ve bütün testlerden son derece rahat geçti. Çağdaş Arjantin Dogo 11 cinsin birleşmesiyle ortaya çıktı. içgüdüsel becerileri,iyi huyları ve en önemlisi aileye karşı hiçbir şekilde agresif ve sinirli değildi. Çocukları çok seviyor ve onları koruyor olması bu hayvanın en güzel yanlarından birisi.Diğer güzel huylarından bir taneside üçüncü şahıslara güvenmemesi. Şöyleki köpek sahibi kim severse sevsin kim yemek verirse versin sahibine veya aile fertlerinden birisine art niyetli olunduğunu hissettiği zaman onu düşman gibi görüyor(zaten tehlike dışardan değil içten gelir diyor- doktor). Güzel bir tarafıda hemen saldırıp parçalamıyor.Önce uyarıcı hareketini yapıyor.Sahibi yanında ise komutunu bekliyor. Arjantin Dogo diğer köpekler gibi zor eğitim gerektirmiyor. Çünkü çok çabuk verilen eğitimi alıyor ve asla unutmuyor. Arjantin Dogo'nun becerileri çok mükemmel badyguard, polis, cankurtaran, çocuk bakıcılığı, avcılık gibi içgüdüleri olan eğitim için zorlanılmayan beyaz melek kör ve sakatlar içinde çok iyibir hayvan.Bazı köpek sahipleri Arjanti'nin döğüş özelliklerinden faydalanmak istiyor.Ama maalesef böyle iyi huylu bir hayvanı bu amaç için kullanmak yazık olur. Arjantin Dogo'nun diğer hayvanlar gibi boş yere havlaması yoktur. Özellikle zamanımızda apartman ortamı için idealdir. Köpek uzmanlarının açıkladığına göre bu köpeğin en kötü eksiği sahibine aşırı şekilde bağlı olup aşık olması. Arjantin Dogo'nuz varsa karınız ve çocuklarınızla geceyarısı karanlık sokaklarda bile korkmadan yürüyün. Çünkü yanınızda tankla korunuyormuşcasına güvendesiniz. Dogonun ısırma huyu yoktur. Aileye zarar verileceğini hissettiği zaman 18 atmosfer çene basıncıyla kişiyi zararsız hale getirebiliyor..
daha detaylı bilgi için
http://www.dogbreedinfo.com/dogo.htm
http://www.juen.com.tr/ir...tay.aspx?PTT=3&ID=221
çok soylu bir görünüme sahip harika köpek. parlak beyaz renklileri çok güzel oluyor.
görüntüsü, gücü, fiziğiyle hastası olduğum sadık köpek.
aslanla kapışıp aslanın eline veren tek köpek cinsi olduğu rivayet edilir.
ilk bakışta pitbull u andıran bu köpekçiğimiz genelde beyaz tenlidir.
diğer türkçe karşılığı ''arjantin dogu'' olup sondaki u iyelik ekidir.

tam bir combo köpektir, avcı, bekçi, döğüş *, arama - kurtarma..
yaban domuzu avında kullanılan bir köpek türüdür.

bir hoş anı olaraktan, 2 ağızdan;

bir arkadaşıma vermek zorundaydım.* apartmanımda bakamazdım. neyse verdiğim arkadaşım köpeğe , köpek de ona alışmıştı *. yeni 1 yaşına giren kardeşi geceleyin ateşler içerisindeymiş. köpeğin çocuğun anne ve babasının odasına girerek onları çocugun rahatsız olduğunu sezdirtecek kadar harika bir köpekti. şerefsiz vermiyo da şimdi köpeği geri.

teşekkürler fatih
dünyanın en zeki ve sahibine sadık köpek cinslerinden biri. insan bazen karsisindakinin köpek oldugunu unutup derin bir muhabbete dalabiliyor o derece.
Mükemmel bir bekçi köpeğidir.Çok zeki, cesur,korkusuz ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülüp kucaklanmak ister.Çocuklarla çok iyi anlaşır. Kendisini rahatsız eden yetişkin yabancılara karşı saldırgan olabilir. Başka köpeklerle ve hayvanlarla pek anlaşamaz. Polis ve askerlere yardımcı olur, arama-kurtarma, koruma gibi işleri iyi yapar.ilk kez 1920 yılında Arjantin'de bekçilik görevi için yetiştirilmiştir.
asil, sadık, duygusal, gururlu köpektir.Köpek yarışmalarında mutlaka rastlayabileceğiniz bir cins olup bir çok ödül almıştır.Bu köpekle ilgili bir film olan El (Bombòn) Perro(Bombon Köpek) her şeyi ortaya koymaktadır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.