1. 1.
  Bilgisayardaki işlemlerin kaydedildiği manyetik araç.
  ... italiano
 2. 2.
  emr-i baki bir kelimedir.**
  (bkz: format)
  ... scarface
 3. 3.
  cd den önce verileri farklı bilgisayarlara aktarmak için kullanılan bir nevi veri saklama kabı.bi dönem küçüldüler ve sonra * sonra zaten cdler geldi.
  ... kekistanlihobbit
 4. 4.
  formatsız durumdaki 2MB ver5iyi içinde barındırabilen bi zamazingodur.formatlanmış olaraksa sadece 1,4 MB saklayabilir ancak 700 Mb veri saklayabilen bi CD disketten daha ucuzdur*.Bunun sebebi disketin yapında kullanılan malzame ve sistwemlerin pahalılığıdır,ayrıca her bilgisayar bir adet disket-writer'a* sahiptir.
  ... turkcekarakter
 5. 5.
  bilgisayar teknolojisinin çıldırmasından bir önceki devire denk gelen bir veri taşıma ve kopyalama aracı. 1.44 mb lık verileri taşımaya elverişlidir.

  ilk dönemlerde bunlar bariz kitap gibi iken * sonra ufala ufala bugün kü flash memory halini alıp ufal da cebime gir deyimini gerçekleştirmişlerdir.

  eskiden çeşitli bilgisayar firmalarından oyunlar bu disketler sayesinde birden fazla parçaya çeşitli programlar vasıtasıyla bölünerek alınırdı. bu disketlerden bazıları evdeki yükleme esnasında bozuk çıkar ki çoğu disket iç yapısını ve elementlerini bilen arkadaşlar bu tarz bir travma sonrası parçalama olayı ile bu bilgilere sahip olmuşlardır.

  günümüzde dvd yazıcılar yüzünden devrini bitirmiş olmasına rağmen hala bilgisayarlarda sürücüsü bulunmakta ama kullanılmadığından nostaljik bir unsur olarak bilgisayarlarda süs görevi görmektedir.
  ... blindguardian
 6. 6.
  çok eskilerden kullandığımız bir alettir. artık bilgisayarlara floppy bile taktırılmamaktadır. gelişen teknolojiyle birlikte dvd'ye doğal olarak rakip olamamıştır. yine de bazen iş düşebilmektedir. bilgisayarın havalandırılmasında floppy'nin rolü büyüktür.
  1 ... crazyever
 7. 7.
  floppy (A:)- Flash disklerin de çıkmasıyla kullanılırlığını yitirmiş memory eskisi.Tarihin tozlu sayfalarına gömüldü bile.Bir zamanlar kullandığımız band kasetler gibi...
  ... manik depresif
 8. 8.
  bunun sürücüsüne disketi koyup işlem yapmaya başladığınızda "çık, çıkıdıkı çıkıdıkı çıkıdıkı aaaaaaaaaazh" diye ses çıkarır, pek melodik, pek fingirdek bir sesdir. (bkz: 3bucuk disket a)
  3 ... mikrop
 9. 9.
  tutankamon dönemi windows sürümleri onun üzerinde gelirdi, hatta rönesans dönemi harikası olan windows 95'in ilk sürümleri onunla kurulmuştur.
  2 ... never neverland
 10. 10.
  (bkz: those were the days my friend)
  1 ... art vandelay