bugün

bethesda'nın yeni çıkacak fps oyunudur.

ilk traileri dün yayımlandı; http://www.bolumsonucanav...rusu_Belli_Oldu-26765.htm

oyunda biraz assassins creed, biraz crysis havası var ama kesinlikle farklı ve güzel bir şey çıkacağa benziyor.

çıkış tarihi henüz açıklanmadı.

---------Oyun oynandıktan sonra gelen edit:

Oyunda bir suikastçiyi canlandırıyorsunuz. Atmosfer ve grafikler gayet iyi. Oynanış fena değil. Özellikle büyü yapma olayı güzel olmuş. Yalnız eksik bir şeyler var. Oyun tam sarmıyor. Bi noktadan sonra sıkılıyorsun.

Genel olarak fena değil. Keyifle oynayınız...
trailerlarına bakılıp gaza gelinmemesi gereken oyun.
zira ne trailerlar gördük içinde oyun yoktu ne oyunlar gördük trailer ı yoktu.
(bkz: dead ısland)

ayrıca hikaye ile ilgili tahminimi söyleyeyim.
şu elimize zaman dondurma büyüsünü veren elemanlar oyunun sonunda kesin esas ve her şeyin arkasındaki kötü adamlar çıkacaktır. en sondada onları öldürürüz oyun biter.

oyun fps. ööyle assasin creed gibi açık dünya hissiyatını unutun. call of duty nin kılıçlısı diyebiliriz. ayrıca grafik sevdalısı olmamama rağmen grafikler bana bile kötü göründü.
trailer'larına bakılırsa özellikle oyun atmosferi dehşet görünüyor. söylemeyeni dövüyorlar galiba; bariz assassin's creed esintileri var. bu bile şans vermeye yeter aslında..
(bkz: revenge solves everything)

bu arada steam'de pre-purchase'a açılmış.**
12 ekim'de raflarda olacakmış. çok ekstra aman aman bir oyun beklemiyorum açıkçası.
malum sitelere düşmüştür.
skidrow versiyonu çıkmıştır. kutusuz, kitapçıksız. download only.
bir oyunla karşılaştırılması gerekiyorsa, deus ex human revolution ile karşılaştırılması isabetli olacak olan bethesda yapımı fps. çok fazla ortak noktaları var zira.

henüz bitirmedim, ama görevler tabiri caizse çatır çutur gidiyor, çok dayanmaz bu oyun bana, bu oyun daha uzun olmayı hakediyor kesinlikle. ve daha önce lansmanı yapıldığı gibi gerçekten hiç yakalanmadan*, hiç kimseyi öldürmeden* oyunu bitirme şansınız var, ana hedefleriniz dahil. tabi weeper adlı, zombi sıfatlı arkadaşları da öldürmemeniz gerekiyor achievementlar için, onları da bir canlı, bir varlık sayıyor (zombi hakları?).

oyun open world değil. ama her görev kendi çapında ufak bir sandbox sayılır, görevinizi yerine getirmeniz için birden fazla yol yordam var. fare olup havalandırmadan girersin, hoplaya zıplaya çatılardan pencerelerden girersin ya da herkesi kılıçtan geçirip elini kolunu sallaya sallaya ön kapıdan girersin, seçim senin. tabii güçleri de oyun tarzınıza bağlı olarak ayarlamanız gerekiyor. yaptıklarınız bütün dunwall'u etkiliyor. her görev bitiminde yarattığınız toplam kaosu görebiliyorsunuz. taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmazsanız (high chaos) şehir farelerden ve weeperlardan geçilmiyor, müttefikleriniz sizden tiksinmeye başlıyor ve tüyoya göre oyunun sonu çok daha karanlık oluyor. stealth takılır, kimseyi öldürmez ve kimselere görünmeden işinizi temiz hallederseniz (low chaos) şehir daha yaşanılabilir kalıyor. assassin olma hissiyatını yaşayabilmeniz için oyunu stealth oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.

ve çok çok gariptir ki, hala bugla karşılaşmadım. demek ki bugsız oyun yapılabiliyormuş değil mi bethesda? (tamam la vurmayalım open world değildi bu)
minimum sistem gereksinimleri açıklanana göre şu şekilde:
işlemci: Dual Core 3.0 Ghz veya daha iyisi
RAM: 4 GB
Ekran Kartı: DirectX 9 uyumlu 512 MB- Nvidia GeForce GTX 460 veya ATI Radeon HD 5850
Sabit Disk Alanı:9 GB
Ses Kartı: Windows uyumlu ses kartı

görsel
Ancak resimde de gördüğünüz;
işlemci: Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 380 @@2.53 ghz
Ram: 3 gb
Ekran kartı: Nvidia GeForce 520m

sistemimle oyunu o kadar çok rahat oynuyorum ki son yıllarda en az kasan oyun diyebilirim.Hiç kasmıyor.Ancak bilgisayarımdaki fan sorunu oyunu oynamama engel.Ama dediğim gibi benimki gibi bir sisteminiz varsa korkmadan indirip** oynayabilirsiniz.Oyuna gelirsek çoğu zaman kendimi City 17*'de Adam ve Eve*'lere rastlayacak gibi hissettim.Tabii bir de o süikastları yaparken Assassin's Creed'i anmamak elde değil.Ayrıca Thief'in de adını geçirmezsek olmaz.
Oyundaki görevler kısa diyebilirim.Ancak bir de yan görevler var.Onları yaparsanız adamımız daha çabuk güçleniyor ve oyunun ilerleyişine de katkıda bulunuyor, ama uğraşamam derseniz görevlerin size çok kolay geleceğini garanti edebilirim.
Oyun sonuç olarak güzel.Hikaye olarak da gayet iyi.Son çıkan oyunlardan oynamanızı önerdiğim bir diğeri.

Edit:Oyunu iki kez bitirip hem iyi hem kötü sonunu gören biri olarak hala doymadım oyuna.Bir o kadar daha olsa yine oynarım.Ayrıca iyi sonla bitirmek istiyorsanız eğer görevleri "Low Chaos" ile yani az adam öldürerek, daha çok bayıltarak ilerlemelisiniz.Bu şekilde ilerlediğinizde Emily'nin karakterinden, oyunun sonuna kadar her şeyin etkilendiğini göreceksiniz.
Hikaye ve oynanabilirlik olarak cok güzel olan oyun. Entrikalar, distopya, ask her sey mevcut. Seslendirmeler o kadar güzel ki, oyunu bir film tadinda yasiyorsunuz. Yarattiginiz kaos'a göre, oyunun sonu degisiyor. Youtube'dan izledigim kadariyla üc tane sonu var. Kanaatimce en güzeli ve en vurucu olani mutsuz biten sonu olmustur.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=83tPVSell9M
--spoiler--
--spoiler--
low level chaos ile hihg level chaos oyunun sonu baya baya etkiliyor. low level oynarken (kimseyi öldürmeden ya da az öldürerek) oyunun sonunda hava açık amiral evinde ve kız kilitli bir odada bizi getirip götüre adamın sevgilisi ise yaşıyor oluyor.

high level de ise (herkesi öldürdün ettin kimeye acımadın) o zaman lghthouse dabalkonda btiyor amiraliden kızı kurtarıyorsun atmak üzereyken hava yağmurlu ve fırtına var botçunun sevgilisi ise kurşuna dizilip yakılmış.

yani settinge kattığın vahşet sonunu etkilioyr ulan işte.
--spoiler--
2012 yilinda cikan en enteresan oyunlardan biri.

Oyunda Corvo isminde bir karakteri canlandiriyoruz. Kendisi kralicenin korumasi. Kralice ve kizinin cok guvendigi bir sahsiyet.

Bir gun gozleri onunde kralice olduruluyor ve buyu yapildigi icin, engel olamiyor. Ayni kisiler kralicenin kizini da kaciriyor. Olayin hemen ardindan olay yerine gelen askerler, kraliceyi Corvo'nun oldurdugunu dusunuyor ve idam etmek uzere hapse atiyor.

Hapishane de bir mektup buluyoruz. Bu mektup bize inanan ve ihanetin farkinda olan bir kisiden geliyor. Bize yardim etmek istiyor ve gardiyanlar araciligi ile bize bir anahtar ulastiriyor. Mektupta ayni zamanda, hapishaneden kacis plani da belirtiliyor.

Buldugumuz anahtari ve plani kullanarak hapishaneden kaciyoruz. Kacis yolunda yine bize yardimci olmak uzere birakilan notlar ile karsilasiyoruz. Devaminda ise bize yardim eden kisilerle bulusuyoruz ve ihaneti ortaya cikarmak, intikam almak icin gorevden goreve kosuyoruz.

Hikaye kabaca bu sekilde diyebilirim, detaylara girmeyecegim.

Gorevler, genelde saklan, gozlemle, ve oldur seklinde oluyor. Hapishaneden kacmis bir insan oldugumuz icin haliyle araniyoruz bu yuzden, gizlilik cok onemli. Askerleri alarma gecirdigimizde hemen etrafimizi sariyorlar ve mucadele etmek cok zor oluyor.

Bir gorevi basari ile tamamlamak icin en ideal yontem saklanarak ilerlemek. Istersek hic kimseyi oldurmeden bile hedefimize ulasabiliyoruz. Ancak bu da cok riskli. Cunku bir noktada farkedilirsek, geride canli biraktigimiz kisiler de olay yerine geliyor ve uzerimize cullaniyor. Gizlice arkadan yaklasarak oldurup cesetleri saklayarak ilerlemek, en mantiklisi.

Bunun disinda oyun bize strateji gelistirme ve plan yapma imkani sunuyor. Mesela bir noktaya sise firlatip dusmanlarin dikkatini o yone cekip elimizi kolumuzu sallayarak arkalarindan gidebiliriz. Veya bir askeri herkesin gozu onunde olurup, tum askerleri alarm durumuna gecirdikten sonra, onlari atlatip, onlar bizi aslinda olmadigimiz yerde ararken, biz gorevimizi yerine getirebiliriz. Strateji tamamen bize birakilmis. Tamamen ozguruz. Secimlerimize gore de hikaye sekil aliyor. Buna bagli olarak da oyunun iyi ve kotu olmak uzere iki farkli sonu var.

Yapay zekanin cok iyi oldugunu soyleyemem. Bazen gozlerinin onunden gecmemize ragmen bizi goremeyebiliyorlar. Yeter ki golgelerden yuruyelim.

Dusmanlar genelde bir dongu icerisinde hareket ediyorlar. Ornegin bir noktada 5 saniye bekledikten sonra, 10 adim yuruyor, durakliyor sonra geri donuyor. Surekli ayni seyi tekrarliyor. Tabi hepsi bu kadar basit degil. Onemli olan sabirla, yeteri kadar gozlemlemek. Bu donguleri bizim hareketlerimiz degistirebiliyor. Eger egilmek yerine paldir kuldur ilerlersek, ayak seslerimizi duyuyorlar, ve daha tedirgin olup bizi ariyorlar.

Bu oyunun en cok elestirilen kismi grafikleri. Ancak bana gore grafikler oyunun konseptine gayet uygun. Oyunda karakterler karikaturize edilmis. Bazen kafasi kucuk govdesi buyuk, veya kocaman elleri olan insanlar goruyoruz. Boyle karakterlerin oldugu bir oyunda Battlefield 3 gercekciliginde bir ortam beklenemez zaten.

Sehir cok guzel tasarlanmis. Kendinizi salgin hastaliklarin bas gosterdigi yoldan cikmis bir sehirde hissediyorsunuz. Fareler ortalikta cirit atiyor. Eger dikkatli olmazsak, olumumuze bile neden oluyorlar.

Oyunda iki elimizi de kullaniyoruz. Sag elimizde bicak sol elimizde de atesli silah oluyor. Ilerledikce daha gelismis silahlara sahip olabiliyoruz. Ama en cok bicak kullaniyoruz.

Optimizasyonun da cok iyi oldugunu soyleyebilirim. Aslinda grafik ayarlari cok detayli degil. Cogu ozelligi ya aciyoruz ya da kapatiyoruz. Mesela anti-aliasing'de 2x, 4x olaylari yok. Buna ragmen tamamen kapatsak bile goruntu cok bozulmuyor. Orta seviye bir sistemde oyun rahatlikla oynanabilir.

Bana gore bir GOTY olmasi imkansiz olsa da, Assassin's Creed 3, Hitman Absolution gibi oyunlarin golgesinde kalsa da, mutlaka oynanmayi hak ediyor. FPS turunde bir stealth oyunu cok guzel bir deneyim sunuyor. Saf aksiyon sevenler belki on yargi ile yaklasabilir ama ben onlarin da sevecegini dusunuyorum.

Orjinal oyun alma veya aldirma takintim yoktur. Kaldi ki multiplayeri olmayan,sadece 7-8 saatlik bir deneyim sunan bir oyuna para vermek istemeyebilirsiniz. Hic olmazsa malum yollarla edinin ve bu zevki yasayin derim ben.

Grafik:65
Sesler:80
Hikaye:85
Oynanis:85
Optimizasyon:95

Ortalama:82
bolumleri gectikce daha da cosan oyun. ne yapin edin oynayin. cok sey kaybedersiniz. malum sitelerden bir gecede iner 5gb zaten.
assasins creed benzeri harika oyun. arada bir korksanız da hiç sorun değil.
oynayın oynattırın.
şu ana kadar sadece 17 entry'ye sahip muhteşem oyun. neden daha fazla ilgi görmediğini merak ederim.
dört gün üstü üste oynarak bitirdiğim oyun. steampunk severlere kesinlikle önerilir.
bitirdikten sonra bile tekrar oynamak isteyeceğiniz bir oyun. doğru düzgün oyun çıkmadığı şu dönemde bulunmaz nimet. hitman, assassin's creed, cod seviyorsanız bu oyunu da muhtemelen seversiniz.
grafikleri 2012 yılında çıkmış oyun için beklentinin altında bile olsa oynanışı keyifli, senaryosu güzel olan fps tarzı sevenlerin kaçırmaması gereken oyundur.
bir saat kadar oynadım, sıkıldım kapattım vallahi. devamı güzel olabilir belki, ancak ilk bir saat itibari ile pek bir heyecan yaratmamış, devam etme isteği uyandırmamıştır.
Süper denecek oyun gizlilik ögeleri zupeğ.
bethesda'nın şaheserlerinden bir tanesi.
ulan bi oyun bi insanı bu kadar derinden etkiler mi?

--spoiler--
alışkanlığımdır, her bitirdiğim oyunun trivia'sını okurum.
emily'nin corvo çizimleri ve dunwall tower'da jessamine'in gizli odasında kızına yani emily'ye bıraktığı ses kaydı varmış. sırf bunları bulamadım diye bitirdikten 3 dakika sonra başlayasım geldi.
sadece bunlar ile sınırlı değil tabi tekrar başlama isteğim, müttefikler ve arkadaşları bırak, the flooded district'te rasgele karşılaştığım adamları bile tekrar dinlemek için load game yapıp tekrar oynamışlığım var.
--spoiler--
Geçen gün orjinalini alıp xbox'tan oynadığım çok zevkli oyundur kendileri. Sürekli high chaos yaratıp bitiriyorum oyunu ( elimde değil ), bunun da "darker outcome" olacağını söylüyor oyun ne demekse o. Hadi bakalım hayırlısı olsun.
dandik grafikleri, yine pek iyi olmayan dublaj ve ses efektleri ile gerçekçi bir tecrübe yaşatamayan oyundur. oynayacak oyun bulamayana dek oynamayacağım kendisini.
başta 'flooded district' olmak üzere bölüm tasarımları tek kelimeyle şahane olan oyun. "low chaos" da bitirmeye çalışın, çok zor değil. ayrıca stealth bir yaklaşım sergilemek için oyun sizi düşünmeye ve strateji geliştirmeye zorluyor ki böyle daha zevkli bence. fakat kimseyi öldürmemek gerçekten zor.

öte yandan rune ve bones charm ları mutlaka toplayın; kendinize minik sürprizler yapın.
ocak ayından şimdiye kadar 6-7 defa oynayıp bitirdim, yine başladım. mükemmel bi oyun, hikaye çok sürükleyici. keşke ikincisi de çıksa.