bugün

bilimkurgu temalı çok başarılı bir role playing game (rpg) oyununun devamı olacak oyundur. deus ex 2'de ki hataların giderileceği önemle belirtilmiştir. Eidos Montreal tarafından oyun geliştirilmektedir.
çıkışı maddi problemler sebebiyle 2011 sonlarına atılmıştır.
gameplay videosuyla fps/rpg de deus ex tarzını yine masaya sert bir şekilde vuracağı aşikar oyun.
yaklaşık 1 ay önce malum ortamlara çıkan bitmemiş versiyonunu oynadığım oyun. en az ilk deus ex kadar komplo dolu bir senaryo ve zevkli bir oynanış oyuncuları bekliyor.
deus x 2 de sıçtıktan sonra videolardan ve puanlardan anladığım akdarı ile toplamış olan oyun.

açıkçası witcher2 bu seneki crpg kotamı doldurttu bana ama yine de iyi bir deus ex en azından 8 yıllık beklentileri sona erdirmesi açısından da iyi.
deu sex şeklinde bir subliminali barından oyun.
olmuş efendim çok da iyi olmuş. normal cod tarzı fpslerde, iki dakikada koştur koştur geçeceğiniz bölüm uzunluğundaki,prologue bölümünü, hem etrafa bakmaktan, hem de ölmemek için çabalamaktan 15 dakikada bitirdim. senaryoda gayet güzel işliyor ama, yarın iş var erken yatmak gerek.

deus ex serisinin devam oyunudur. beklentileri fazlasıyla karşılayacaktır. ilk göz ağrımızın yerini doldurmasada(belki fikrim değişir bilemem.).
dandik çıkan abartılı oyunlardan biridir.
-fazla kolay
-rpg öğeleri çok az
-şu vücuda takılan aparatların çoğu işlevsiz.
-silent takılmaya zorlayan bir yapısı varken silent takılmak için bir neden yok. yat duvarın yanına gelen herkesi indir. ne gereği var kasmanın?
kısacası tırt.

ek olarak komik de sayılır. polis karakoluna giriyorum. sırf odasına girdik diye polis silahını çıkarıp takır takır saydırmaya başlıyor. sonra havalandırma kanalına girip önümüze sırayla dizilen tüm polisleri rahatça katledebiliyorsunuz. 100 kişiyi öldürüp oradan ayrıldım ve bir allahın kulu da ne yaptın sen demedi.sözde koruma olan üstün karatterimiz ise tek kelime bile etmedi. bildiğin boş oyun. bir rpg de alakasız sivilleri , iyileri katledince olaylar gelişir bir şeyler olur dimi? burada bir halt olduğu yok.
10 numara bi oyun olmuş.
hem rpg, hem fps öteğleri ile harmanlanmış ve bunu harika şekilde adapte etmiş bi oyun.

bölümleri alternatif şekilde bitirme olanağı vermesi ve karakterinizi geliştirme özelliği olması leziz.
bölümlerde dana gibi call of duty mantığı ile gidebilirken, yine alternatif olarak gizlilik benim adımdır diyerek kıyı köşe kaçarak, saklanarak veya gizli yolları arayarakda bitirebileceğiz son zamanlarda gelmiş en iyi oyunlardan biri.
bir türlü nasıl bomba atabileceğimi çözemediğim oyun.

edit: bomba atmak için g harfine basılı tutuyormuşuz (bkz: deneme yanılma)
şu anda steam'de %85 indirimle 2,99$ olan oyun.
trailer videosunda ki siyah sürmeli yeşil gözlü yavruyu görünce aldığım oyundur. adamın konuşma şeklindeki cazibe çabası... şuan indirimde, kesinlikle tavsiye ediyorum. türkçe yaması bitti bitecek. o zaman oynamaya başlayın.
birkaç hafta önce gamersgate'ten tüm dlc'leri, ek paketleri ile birlikte 4,99$'a almış olduğum, yüksek metascore'lara layık olmuş şahane oyun.
kurgusu çok iyi fakat mekanları çok dandik olan oyun. ayrıca hala gizlice adam öldürmeyi ve gizliliği çözemedim. bilen varsa lütfen...
Oyunu "Give me deus ex" modunda oynuyorum ve bitiremesem bile bayağı bir bölüm geçtim. (Daha önceden bitirdim ama.) Size önerilerim şunlar:

-Yan görevleri atlamayın, yapın. Praxis için şart. Hem oyunun tadını alırsınız. (Demesem yapmayacaktınız sanki.)
-Arada bir mermi silah falan satan elemanlara denk gelirseniz silencer ve laser targeting system satın alın, Combat Rifle ile Machine Pistol'a takın. Cover almasını bilirseniz bayağı bir işinize yarayacaktır.
-Social Enhancer gereksiz gibi gelebilir ama benim ilk aldığım geliştirme oldu. işe yarıyor ve zaten oyun ilerledikçe praxisleri çere çöpe dağıtıyorsunuz. Siz en başından alın yararını görün. Zaten Heavy öküzler çıkmıyor karşınıza pek başlarda.
-Görünmezliğe gerek yok. Bende silahı alıp önüne geleni vuran biri değilim, gizli takılıyorum. Yolunuzun üstündeki elemanı silencer takmış olduğunuz silahla kafasından vurun veya sessizce yanına gidip q basın. Sonra da kimsenin görmeyeceği bir yere taşıyın. Eğer yolunuzun üstünde çok fazla eleman varsa zaten oradan kaçmanın bir yolu mutlaka var, cover alabilirsiniz veya havalandırma deliklerini kullanabilirsiniz. Tabii seçenekler çok fazla.
-Eğer hackinge abanacaksanız benim gibi; en fazla üçüncü seviyeye kadar praxis verin, gerisine gerek yok. Dördüncü veya beşinci seviye hack isteyelere attığınız anda kilidi kıran adını unuttuğum şeyleri kullanırsınız. (Zaten fazla yok.)
-Zehirli bombalara karşı korumayı, elektriğe karşı korumayı ve ağır objeleri kaldırmakla ilgili olan geliştirmeleri mutlaka alın.
-ilk iki bossu stun gun yardımı ile rahatlıkla öldürebilirsiniz. Birincisinin kafasına stun gunla vurun, sonra combat rifle'ın kafasına boşaltın sonra tekrar stun gunla vurun tekrar şarjörü boşaltın. ikinci boss fighta en az 20 tane stun gun mermisi bulundurun, combat rifle falan kullanmadan bütün stun gunı ardı ardına söz konusu kimseye boşaltın.

Edit: Biochip değiştirmeyin. Aman.
harika bir rpg oyunudur. yıllardır nasıl gözümden kaçmış anlayamıyorum. hem gizlilik hem aksiyon seçenekleri var. yapay zeka gayet yeterli. hikaye zaten efsane. daha ne olsun...
Zamanında satın aldığım fakat Türkçe oynamak istediğim fakat yine de oynayamadığım oyun. Normali için çeviri mevcut ama director's cut için yama çalışmıyor. Tüm dosyaları büyük büyük tek dosya haline getirmişler muhtemelen import edilse çalışır yama ama neyse. Yani orjinal alsanız bu oyunu şu an Türkçe yamasını kuramayacağınızı bilin.

Mankind Divided hazır yoldayken "ulan zamanında aldık oynayak bari" kafasında başladığım. Kısa sürede 10-15 saat gibi süreye ulaştığım oyun. Gerçekten güzel olmuş oyun fakat bazı sıkıntıları da ne yazık ki söz konusu. Öncelikli olarak oyun motoru. Kesinlikle leş bir motora sahip. Vuruş hissiyatı falan beklemeyin inanılmaz yavan o konuda oyun. Arayüzün kod girerken ağır çalışması da ayrı problem. Konsol için tasarlanmış hissiyatı verdi açıkcası bana.

Oyun güzel bir Rpg. Skyrim falan gibi oyunlara kıyasla çizgisel olması rpg ögelerinin çalışmasını daha olanaklı kılmış. En azından diğer karakterler olaylara karşı ilk defa tanışıyor tribinde değiller hiç. Skyrim'de ben bunu kesinlikle alamadım. Bir görev ağacı orda bitince yenisine geçerken nerdeyse orda yaptıklarınız komple unutuluyordu yeni ağaçta.

Karakter Adam Jensen, tamamiyle sizin oynayış biçiminize göre şekillenebilen bir karakter. Aldığınız upgradeler ile oynama şeklinizi ilerletmeniz mümkün. Oyun size, diğer oyunlarında vaadettiği fakat beceremediği bir unsuru sunuyor. Oyunu gerçekten de tamamen sessiz bir şekilde ya da tamamen sesli bir şekilde bitirmeniz mümkün. Sessiz oynamanız için gerçekten size ekstra seçenekler sunulmuş. Yani sessiz gideceğim derken aynı yoldan sadece adamlara görünmeden gitmek değil olay. Kapı hackleyerek bir saat dolanacağınız yolu bir anda geçebilirsiniz, havalandırmaları kullanarak üstten üstten adamları kısa sürede indirebilir, robotları düşmanlarınızın üzerine sürebilirsiniz. Sesli oynayacağım derseniz o bildiğiniz klasik ilerleyişe sahip fakat sesli ile sessiz oynanışı birbiri ile kombine ederek harika sonuçlar çıkarabiliyorsunuz. Sessiz oynanış için kesinlikle sabırlı ve yetenekli iseniz sadece boss savaşlarında mermi sıkmanız gerekebilir, belki onunda mermi sıkmadan halledilebilir bir yolu vardır.

Oyunun ilerleyişi de sizin yaptığınız hal-hareketler, diyaloglarda yaptığınız seçimler gibi etmenlerle gerçekten değişiyor, hissediyorsunuz. Skyrim gibi oyunlarda genelde majör değişimlere yol açan bu olaylar bu oyunda minör değişimler de yaratıp, başarılı oluyor. Ufacık bir diyalogun içinde bile karşılaşabiliyorsunuz bu kararların sonuçları ile. Bunun en büyük artısı da görev yapısını komple değiştirmesi. Misal bir konferans salonunda bir adam konuşma yapıyor ve insanlara palavra sıkmakta. Siz oraya vardığınızda henüz sahneye çıkmamış, onunla nasıl etkileşime gireceğiniz tamamen size bağlı. Misal ben sahneye çıktıktan sonra kalkıp bağırdım suratına suratına, başka biri gitmiş havalandırmadan onları dinleyip dediklerinden çıkarımını yapmış. Bir kaç daha böyle farklı yol söz konusu.

Yan görev sistemi de gerçekten güzel olmuş. Yolda giderken bir diyaloga denk geliyorsunuz. Acaba ne diyorlar diye yaklaştığınızda yan görevi alıyorsunuz isterseniz. Ana senaryoyu da çok fazla bozmadan becerilmiş bu dinamikte şahane olmuş.

bence her oyuncunun fırsat vermesi gereken oyunlardan. Oynanışı iyi değil ama içerik olarak şahane olan oyunlardan. Bir benzeri için (bkz: The Witcher 2 Assassins of Kings)
bir cyberpunk hayranı olarak bayıldığım oyun, orijinal deus ex de güzel ama bu oyunun ayrı bir havası var, şu 2. rönesans estetiğine hastayım.