1. 1.
  bir çok almanca eğitim veren lisede okutulan kitap.. almanca dalga demek..elbette ki , anna frank olsun , weisse rose olsun , bunlar gibi "faşizm kötüdür , biz çektik siz yapmayın" temalı bi kitaptır..ilginç olan insan puf gene mi bıktık diye başlar bi bakar ki , konu liseli gençler arasındaki faşist dalganın yayılmasıyla ilgili , kontrolsuz sınırsız gücün etkileriyle ve insana neler yaptırdığıyla ilgili, bu idraktan sonra sanki o okul sizin okulunuz , tipler de okulda tespihle gezen sözüm ona ülkücü tipler olur bi anda..
  şu sıralar okunası kitaptır..ışık dalgası , su dalgası değil ; manipulasyon dalgası daire daire yayılırken bilhassa..
  7 -1 ... hefeweizen
 2. 2.
  bir alman mobilya sirketidir, kaliteli mobilyalariyla taninir. sembolü beyaz zemin üzerinde, kirmizi dalgali harflerle yine "welle"dir.

  (bkz: die mikrowelle)
  (bkz: wellig)
  ... kultursuz dinazor
 3. 3.
  2008 istanbul film festivalinde "tehlikeli oyun" adıyla gösterilen, Lola Rennt ve Das Experiment dan sonra son yılların en iyi alman yapımı filmlerinden biri.
  3 ... chillout
 4. 4.
  kesinlikle izlenmesi gereken, ürkütücü ama gerçekçi bir film.
  das experiment i de anımsatmıyor değil.
  (bkz: Christiane Paul)
  (bkz: Jürgen Vogel)
  1 ... pelvis
 5. 5.
  onu bunu geçtim de filmi izlerken çocukların yavaş yavaş faşizan eğilimler göstermeye başlamasıyla birlikte giyiniş tarzları sembolleri falan bana biraz tanıdık geldi okul yıllarımdan.
  1 ... golgeseldunyayagiris
 6. 6.
  faşizmin sadece siyasal sistem değil bir hayat tarzı olduğunu anlatan film.
  1 ... tufi
 7. 7.
  olağanüstü derecede iyi olan film. bu kadar az rağbet görmesi üzücü.
  1 ... alone with everybody
 8. 8.
  insani lise yillarina goturen anlamli bir film. universitede olmayan ama lise donemlerinde asiri dozda asilik, kanin damarda rahat durmamasi, bir guruba dahil olma hatta mukumse o grubu kendin olusturma sorunlarini gozumun onunden bir bir gecirdi.

  filmde ayrica sinan adinda baya on planda yer alan bir turk oyuncu da bulunmaktadir. bilmiyorum kendisinin gercek ismi nedir? ama performansi cok da kotu degildi.

  ayrica bu film bir kez daha kanitladi ki; eger bir sahnede silah gorunurse o silah muhakkak patlar.
  1 ... dancing in the moonlight
 9. 9.
  otoriter rejimleri eleştirmek isterken, her türlü toplu muhalefet ve isyan kültürünü kötü gibi gösterebilmiş ama yine de son derece sürükleyici ve ilginç alman filmi. mutlaka izlenmeli.
  2 ... shortcuttolongrun
 10. 10.
  Morton Rhue'nin 1981 de ingilizce yazilmis ve 1984 de almancaya cevirilmistir.
  Kitabin ana temasi gercekte yasanmis bir seye dayaniyor, 1967 de Amerika'da bir Tarih ögretmeni ögrencileri ile böyle bir deney yapar. amaci cocuklara fasizimin ne kadar cabuk kabarabilecegini ve insanlar kendilerini ne kadar cabuk kaptirabilecegini kanitlamakmis.

  öyle ya da böyle almanca egitim görenlerin bir cogu bu kitabi okumak zorunda kalmistir, ki kötü de sayilmaz.
  2 ... nili84