1. 1.
  orjinal adı "lord of the flies" olan,william golding'in nobel edebiyat ödülü almış,aşırı gerçekçi romanı.yayınlanan listeye göre son yüzyılın en iyi 41. kitabıdır.savaştan kaçan bir grup çocuğun uçakla bir yere nakledilmesi sırasında ıssız bir adaya düşmeleriyle başlar ve çocukların masumiyet ile bastırılmış vahşet duyguları arasında kalmalarıyla devam eder.daha sonra sinemaya da uyarlanmıştır.okuduğum en karamsar kitaplardan biridir.
  9 ... elendil
 2. 2.
  william golding'in "cocuk dahi olsa her insan ozunde bir vahsidir ve kurallarin olmadigi ortamda bir hayvandan farksizdir." temali kitabi. anar$izmfelsefesine ters dusmekle beraber verilmek istenen mesajin bol bol sembolizm kullanilarak iyi ifade edildigi kitap.
  4 ... dramtatatam
 3. 3.
  izmir amerikan lisesinde zorla okutulan ota boka sembol denilerek bayan sembolsüz kitap. neymiş efenim yok piggynin gözlükleri friendship sembolüymüş, bunların kırılması kitabın sonuna dair bir ipucuymuş.
  2 -5 ... plug in baby
 4. 4.
  her çocuğun okuması gerektiğine inandığım,her bir karakterin ayrı bir kavramı temsil ettiği,ıssız ada konulu,1983 nobel ödülü sahibi harika kitap. (bkz: sineklerin tanrısı)
  ... elendil
 5. 5.
  1990 tarihinde harry hook tarafindan filmi cekilmis roman. gucun, zamanla nasil siddete donustugunu cok iyi betimlemis filmde hook. ayrica her sey karakterler, mekan filan her sey tam hayal ettigim gibiydi.
  3 ... laz pacino
 6. 6.
  şiddet her zaman,her yerde ve herkeste bulunur temalı güzel bir kitap.
  (bkz: william golding)
  2 ... kemalettin şentürk
 7. 7.
  iki sene ust uste uzerine tez yazdigim eser.ilk seferinde F alip yil uzatmama sebep olan iki dersten biri olsa da, ikinci kez yazdigimda AA ile mezun olmama sebebiyetinden dolayi taptigim saheser...
  2 ... ms.viking
 8. 8.
  özellikle ralph karakterinin bir oya gibi işlendiği, hayat ve dostluk üzerine söyleyecek çok sözü olan kült kitap. böyle romanların filmini yapmak her zaman zordur, ama adamlar onu da başarmış işte.
  ... zargana
 9. 9.
  issiz bir adada yasam mucadelesi veren cocuklarin bir anda siddet egilimine girmesini konu alir.
  ... radament
 10. 10.
  kitabı diğer ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla anlatılmasıdır. insanoğlunun geleceğini simgeleyen çocukların durumu, 20. yüzyılın son yarısında uygarlığın en üst noktasındayken kaybedilen insanlığı ve bastırılmış hayvani vahşeti simgeler.
  ... blakkheim