bugün

Nerde oldu.
her akşam, özellikle bahçelievler'deki evimizde yatmadan önce aklıma gelen şey. bir ara uykumu bile bozmuştu ama yeni yapılan binaların da yıkılabildiğini söyleyince ablam, rahatladım.
Muazzam bir kuvvet. Bazen aklım almıyor. ilginç
Deprem Olurken yaşanan o tuhaf hisler tarif edilemez.
ilk birkaç saniyede dua ediyorsun. Aklına ölüm geliyor. Ama sallantı 15-20 saniyeden uzun sürerse;
depreme kafa tutmaya başlıyorsun. Sövüyorsun falan. Sonra Kendini yere atıp, binanın yıkılmasını ve ölümü bekliyorsun.
Bende öyle olmuştu.
Sizde de mi alarm öttü.
3.8 diyor uygulama, iskenderun Körfezi ile Hatay civarında bir bölge.
her gece yatmadan önce aklıma gelen şey. gece olması oldukça sıkıntı. kentsel dönüşüm olunca ve olmayınca da büyük deprem ve yıkım olmaz inşallah.
6 Şubat'ta her iki depreme de binada yakalandık. insan önce algilayamiyor. O kadar siddetliydi ki, kitlenip kaliyosun. O gece o kadar yagmurluydu ki hava. Dışarı çıktığımızda yıkımın farkında değildik. 1 saat geçince 2 sokak arkamızda bir binanın yıkıldığını duyduk sadece. Hatay'da maraştaki yıkımların flan farkında değiliz. Oglenkinde de iş yerinde yakalandık. Oglen olan deprem bence daha siddetliydi. Sonrasında yaklaşık 2 ay neredeyse her gün artçilar devam etti.Allah kimseye bir daha öyle bir felaket yaşatmasın.
tüyleri diken diken eden doğa olayı. şimşek de bu gruba rahatlıkla girer.
istanbul için kaçınılmaz olan olgu. Ana caddelerin böyle bir durumda kapanabileceği ihtimaline karşın; az katlı yapılaşma özellikle bu bölgelerde mecburi bir hal almalıdır.
tamam, tehlikesinin farkındayız da, her gün ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilmemesi gereken olay.
zaten iyice zorlaşan ülke şartlarında sürekli deprem korkusu duymak stres vericidir.
yanlış anlaşılmasın, hazırlıklı olalım ama sürekli kötü bir şey olacak korkusuyla hayatı yaşayamayız.
imkani olanin mutlaka istanbul'dan tasinmasi gerekir.
türkiye'nin önlem almayı sadece başına geldiğinde düşündüğü ve devamında sallamadığı bir mevzudur. deprem geldiğinde, profesörler söylüyordu ama.. dediğimiz bir olay. aynı zamanda ülke içerisinde ağır travmalarda bırakır.
yani önlem almaktan başka çare olduğunu düşünmüyorum. önlem dediğim de dayanıksız binaların yeniden sağlam yapılması. gerisi takdiri ilahi. zaten ben bizim orada o kadar çok görüyorum ki kentsel dönüşüme giren bina, inanamazsınız. bizim sokakta bile 2 bina mı ne kentsel dönüşüme giriyor. yani zaten elden ne geliyorsa yapılıyor merak etmeyin. insanlar kentsel dönüşüm istemiyorlarsa nasıl kentsel dönüşüme girsin. yönetmeliklere uygun yapılması lazım binaların. hatay'da bir bina yapılırken yönetmeliğe uyulmamış ve ilk depremde yıkılmış. umarım tüm eski ve yeni binalar yönetmeliğe uyularak yapılmıştır ve yapılacaktır ve inşallah büyük istanbul depremi olmaz.
Önlem falan alacakları yok. Deprem olana kadar Halkı oyalıyorlar. Başka yaptıkları bir şey yok.
her gün ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilmesi strese sokan olay. tamam, hazırlıklı olalım, hakkında bilgi alalım, bunlara gerek duyuyoruz. ama insanlar sürekli bunu görmek zorunda mı ? önlemimizi alalım ama her an korkusuyla yaşamayalım.
Türkiye'den komple kaçmak lazım. Afrika iyi diyorlar.
Çaresizligin tanımı.yapacak bir şeyiniz yok .
Be zaman jeoloji mühendisleri kafa sikmeyi bırakıp işi inşaat Mühendislerine bırakırlar o vakit sorun çözülür. Adam deprem olacak diyor, tamam bizde biliyoruz olacak.

Depremi engelleyemeceğine göre yapıları ona göre yapacaksın.

Deprem değil, bina öldürür.
(#46816123).
Gece uyurken yakalanmak çok korkutuyor.
Türkiye'nin hemen her bölgesi deprem riskiyle karşı karşıya ve içine girdiğimiz herhangi bir binanın deprem dayanıklığı olup olmadığını asla bilmiyoruz. Evin çok sağlam olabilir ama gittiğin bir alışveriş merkezi, devlet dairesi, arkadaşının evi, restaurant, kuaför ya da otel ne kadar sağlam? Bunu bilmediğin sürece ne yaparsan yap güvende değilsin. Büyük bir depreme evinde yakalananların kaygı bozukluğunu ne yaparsanız yapın anlayamazsınız. Şanslıdır, kurtulmuştur ama hayatının geri kalanını korkuyla geçirir. En güvenli hissettiğiniz yerin, yani evinizin ayaklarınızın altında sallanması, eşyaların yıkılması, duvarların çatlaması sizi dönüşü olmayan bir duyguya sokarken bir de tüm bu yıkımı yaşayan insanları düşünün. Ne yazıkki türkiye'de yaşam rus ruletinden farksız.
Yaşadığım yer ve evimin sağlamlığı iyi olduğundan dolayı benim gündemimde değil.

Ancak bütün akrabalar istanbul da olduğu için tırsıyorum deprem sonrası faaliyetlerimi planlıyorum arada.
hakkında yeni bir gelişme ya da uzmanın vereceği bilgi olmadıkça, stresi arttırmamak açısından bahsedilmemesi daha uygun olacak olay.
bir doğa olayı. afet olmamalı.
Kozan'da sallandım birkaç saniye.
Arkadaş da yazdı şimdi.

Uygulamalardan ses yok.
Edit: Emsc ilk tespit 4.4