bugün

bir can yücel şiiri. güzel, kısa ama çok şey anlatanlarından;

En uzun koşuysa elbet Türkiyede de Devrim,
O, onun en güzel yüz metresini koştu
En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak...
En hızlısıydı hepimizin,
En önce göğüsledi ipi...
Acıyorsam sana anam avradım olsun,
Ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!
latince bizim deniz demektir.
doğusu da batısı da roma egemenliği altında olduğu için bir dönem akdeniz'e verilen isim.
deniz gezmis'e ithafen yazılmıştır
kimileri cilt cilt kitaplar yazar, mahkeme belgeleri ortaya koyar "o" dönemi anlatmak için. kimileriyse can baba gibi 7 mısraya sığdırır her şeyi.

çok şey anlatmak için çok kelimeye ihtiyaç duymayan şiirlerden..

(bkz: bizim deniz)
Edip Akbayram'ın güzel bir yorumu.
(bkz: bizim denizimiz)
deniz isminin kullanılmadıgı bir dönemde hele hele , deniz gezmiş icin bi eser yapmak onu telafuz etmek bile suc sayılan bir ülkede can baba cıkar ortaya ,'' der ki madem türkçe koyamıyorum şiirin adını , bende latince bizim deniz anlamına gelen mare nostrum derim ! ''
olay budur. şiir ondan latince isimle anılır.
bizim deniz. ikinci dünya savaşı öncesi musollini'nin akdeniz'den bahsederken kullandığı kavram.
fransa'da bir yayınevidir.

http://www.marenostrumedition.com/
Boğaziçi Üniversitesinin bir müzik grubu.Çeşitli tiyatro oyunlarında da yer almışlardır.
kısacık ama mükemmel bir moonspell enstrümantelidir.
mussolini italya'sının akdenizde uyguladığı saldırganlık politikasının anahtar sözcüğü.
(bkz: çav bella)
http://www.youtube.com/watch?v=NKk2V3nuJYc
can babanın sıcacık ve içten seslenişidir deniz yoldaşa...
eski milli eğitim bakanlarından hasan ali yücel'in sırf bakan oğlu olduğu için yurt dışında eğitime göndermediği can yücel'in şiiridir.
moonspell'in, memorial albümünün 11. parçası.
çok az şiiri severim can yücelin şiiri en güzellerindendir, hem yazanın hem de yazılanın toprağı bol olsun.
Italya dış politikasının 1922 itibari ile özeti olan ifade.
Red Orchestra: Ostfront 41-45 oyununun 2008 yapımlı modudur.Oyuna afrika,akdeniz ve orta doğu bölgelerini dahil etmiştir.Günümüzde aktif oyuncusu olduğunu düşünmüyorum.
M.ö. 31 yılında octavianın mısırı fethetmesiyle roma imparatorluğunun akdenize verdiği isim.
güncel Önemli Başlıklar