aga başlarda çok çılgın gözüken kurgu bi süre sonra raitoyla ryuzaki arasında karşılıklı düelloya dönüp kutlar vadisivari bir havaya bürünüp adamı sıkan, lakin yinede çok çok sağlam bi anime.
Japon şaheseri.Kesinlikle izlenmesini tavsiye ediyorum kısa ama özdür.
güzeldir, hoştur, yaratıcıdır lakin;
--spoiler--
l öldükten sonra bayar
--spoiler--
Sadec bölüm sayısına bakarsanız anime demezsiniz ama izlerseniz animelerin en kralı olduğunu anlarsınız.Yazanlar hem zeki hem de cesurdur.

--spoiler--
Dizide bi tane sağ ADAM kalmamaktadır.
--spoiler--
Adının hakkını veren anime demeyi unutmuşum.
kendileri 25. bölüm ve sonrası diye ayrılır.25.bölüme kadar balayı denecek kıvamdadır.25 te sonrasına da cicim ayları diyebiliriz.ama ne oursa olsun en sağlam animedir.
finalleri terkedip beni kendine bağlayan, tamamen farklı bir olay örgüsüne sahip heyecanın sürekli dorukta olduğu özellikle ryuk una hasta olduğum anime.
şu anda içine girip bi türlü çıkamadığım dizi gerçekten çok iyi.
çok fena spoiler vericem kaçın!
--spoiler--
ryuzaki'in ölmesiyle birlikte izlemeyi bıraktığım anime. ama çizimi, konusu, diyalogları ile adamı deli eden "yok artık"
dedirten karizmatik anime.
--spoiler--
bir ölüm tanrısının, ölüm defterini dünyaya düşürmesiyle başlayan ve bu defteri bulan yagami raito nun başından geçenleri anlatan 2006 yapımı anime.kurgusu o kadar sağlamdır ki;izleyenler "hadi be" ,"yok daha neler" gibi tepkiler verir.daha ilk iki bölümüyle bağımlılık yapar.olayları önceden tahmin etmek oldukça zordur.izleyiciyi sürekli ters köşe yaptırarak aptallaştırır.kısacası mükemmel bir animedir ve şahsi kaanatim gelmiş geçmiş en iyi kurguya sahip dizidir.
gelmiş geçmiş en iyi anime arasında gösteriliyor.
her bölüm sonrasında "hasss..." diyip sonraki bölüme heyecan uyandırıyor.
lost - prison break hikaye bunun yanında . böyle bir bilim kurgu görülmemiştir.
tamamen zekasal savaştır.
tanımsız ve sınırsız bir anime.
not: tanımsız olduğunu söylemek de bir tanımdır biliyorum...
*
maalesef filmlerine uygun senkronize edilmiş altyazı bulunamamaktadır.
özellikle "near" karakteriyle gönlümü fetheden, bilgisayar başına oturma şeklimi bile değiştirmiş anime.
final bölümüyle kopturmuş animedir.
--spoiler--
tabi ki bazı eksiklikler vardı ama kira'nın yakalanmasından sonraki duyguları çok iyi yansıtılmıştı. gerçek bir oyuncuyu aratmayacak kadar iyi çizilmişti. bir yagami light taraftarı olarak son anda hata yapması ve delirmesi beni her ne kadar öfkelendirse de güzel bir animeydi.
--spoiler--
Death Note'un 4 önemli kuralları vardır:

1. Kimin adı kitaba yazılırsa ölür.
2. Kitabı kullanan kişi birinin adını yazarken yüzünü görmesi veya aklına getirmesi gerekiyor. böylece isim benzerliğinden başka kimse ölmüyor.
3. kitaba bir isim yazıldıktan sonra 40 saniye içinde ölüm sebebi yazilmazsa, o kişi kalp krizinden ölüyor.
4. Eğer ölüm sebebi belirlenirse, 6 dakika ve 40 saniye içinde ölüm sebebinin ayrintilarini yazma süresi oluyor.
mükemmel, kusursuz ve şahane bir seridir. mangalarına dair tüm kapsamıyla okunması/izlenmesi, geriye pirinç artıkları kalmayacak şekilde tamamlanması gerekir. böyle orjinal hikayeye*, üstüne orjinal karakterler* ekleyen, çizimleri de bir o kadar harika olan animedir.
son bölümden bir sahne için de;
37...38...39... (bkz: kırkgh yapar!) * *
çok şükür kısa bi anime dediğim ilk animem ve oha lan süpermiş dediğim harika bi anime.
(bkz: Kira ölmemeliydi)
an itibari ile tekrar izlediğim anime. üstteki entryi görünce ne oluyoruz lan dedim.
(bkz: ruyk)
gelmiş geçmiş en iyi anime olmasını son damlasına kadar hakeden eser.
sürükleyici ve insanın eline imkan geçince neler yapılabileceğini gösteren fantastik ve bir o kadar da taşaklı dizi ...
diyalogları, çizimleri, sahneleri, kullanılan müzikleriyle insanı anlama boğan, düşündüren, heyecanlandıran ve tüm bunları yaptığı için başarılı ve harika diyebileceğimiz bir anime. hele ki öyle bir deftere sahip olmak istemeyecek kimse var mıdır, dünya ideallikten bu kadar uzak bir hâl içerisindeyken..
genellikle bir bakayım neymiş niye herkes diyip de başına oturulan ilk oturuşta bitirilmesi mümkün olan sürükleyiciliğiyle yuh dedirten anime.
film inin sonu animeden farklı olmuştur.
(bkz: gökten inmiş kitaplar)