bugün

senaryosunu umur bugay'ın yazdığı ve zeki ökten'in yönetmenliğini yaptığı bir kemal sunal filmi. filmin yapım yılı 1986 olup başrollerde savaş yurttaş da yer alıyor. film kısaca iki ailenin küçük bir anlaşmazlık sonucu mahkemeye düşüşünü ve davanın tarafların her ikisini de bıktıracak kadar uzayışını anlatıyor.
--spoiler--
-gelmez. sekiz keşfe gelmeyen hakim dokuzuncuya da gelmez.
--spoiler--
Angelis Nannos isimli yunan arkadasim soylerdi, yunancada pezevenk anlamina gelir.
--spoiler--
film sonlarına doğru mahkeme heyeti keşif yapmaya karar verir. buna göre çocuk koyunları kendi ahırına sokamadan koyunlar yan evin bahçesine girecek ve sonrasında da olaylar gelişecektir.
hakim- çocuğum, sürsene koyunları bahçeye.
çocuk- ama hakim amca, o zamanda ben sürmedim ki, kendileri girdiler bahçeye.
hakim- biliyorum oğlum, sen sür de girsinler bahçeye.
çocuğun babası (kemal sunal)- lan sür de girsinler koyunlar bahçeye
çocuk- ama baba bu koyunlar o zaman ki koyunlar değil.
çocuğun babası (kemal sunal) hakime döner- kusura bakmayın hakim bey. koyunlar acemi. daha rollerini bilmiyorlar!
--spoiler--
medeni hukukta davayı açan kişidir.
kamu hukukunda davacı kamu hukukukun kendisidir. burada dava; kamu adına cumhuriyet savcıları tarafından açılır.
Konu : Kırsal kesimde yaşayan inatçı ve saf insanların güldürüsü. Bir hayvan sürüsünün komşu bahçesine girmesi nedeniyle açılan dava, yedi yıldan beri sürmektedir.
özellikle linkini vereceğim videoda yarmış bir filmdir. türk sinemasında gördüğüm en güzel sahnelerden biridir.
6. dakikadan sonrası izlenmelidir. http://www.youtube.com/watch?v=n1FHFF7jSrk
hakimin keşif yaptığı sıradaki bizimkilerin canlandırmalarıyla yarım yarım yarmış kemal sunal filmi.
ibrahin tatlıses in eşsiz eseri. sözleri şu şekildedir.
sevdim olmadi sevmedim olmadı
kalbimi yerinden söktüm
geldim olmadı gelmedim olmadı
kaç gece göz yaşı döktüm

kalp yükü çok ağır taşıdımış taşınmıyor
ben bende yannız gibi yaşadım yaşanmıyor
sabır taşına döndüm Allah ım bana acı
kalmakmı gitmekmi zor gönlüm benden davacı

sustum olmadı susmadım olmadı
kadere feleye çattım
küstüm olmadı küsmedim olmadı
ben nerede yannış yaptım

kalp yükü çok ağır taşıdımış taşınmıyor
ben bende yannız gibi yaşadım yaşanmıyor
sabır taşına döndüm Allah ım bana acı
kalmakmı gitmekmi zor gönlüm benden davacı

sevdim olmadi sevmedim olmadı
geldim olmadı gelmedim olmadı
sustum olmadı susmadım olmadı
küstüm olmadı küsmedim olmadı
kemal sunal'ın en kült filmlerinden biridir. ve çok iyi bir senaryoya sahiptir.
1986 yılı yapımı zeki ökten filmi olan davacı demet akbağ ' ında ilk filmlerinden olup çok renksiz bir kişiliği canlandırmıştır...
herkese renkli günler
dün itibarıyle moviemax türk kanalında boy gösteren türk filmi.

ama ilginç olanı şu ki, demet akbağ ve serhat özcan da o filmde rol almış, dün ilk defa farkettim.
kemal sunal'ın en iyi filmlerinden biri olup rahmetli savaş yurttaş'da mükemmel oyunculuk sergilemiştir. bildiğim kadarıyla iznik yada yenişehir'in köylerinde çekilmiştir.
bursa'nın yenişehir ilçesine bağlı bir köyde çekilmiştir. bizanslılardan kalma surları da görürüz bu filmde. dolayısıyla bazı sahneleri de iznik'te çekilmiştir.

senaryosu bizimkiler dizisinden hatırladığımız umur bugay tarafından yazılmıştır. bunu filmde bol bol geçen "aslanım" sözünden de anlayabilirsiniz. tesadüf mü bilmem ama garip filminde ve bizimkiler dizisinde de bu ifade çok çok kullanılır. ikisinin de senaryosu umur bugay'a aittir.

filmde ilk başta fark edilmese de demet akbağ, serra yılmaz, serhat özcan, erkan can gibi oyuncular da rol almıştır.
görsel