bugün

kurban bayramlarında bir danaya paranın yetmemesi sonucu 7 kişiyle gerçekleştirilen imece usulu kurban kesmeye verilen ad.
kurban bayraminda birkaç ortak toplanıp dana kesmeye karar vermesi.

(bkz: kurban bayraminda topa girmek)
eğer teke tek girildiyse muhtemelen dananın zaferi ile sonuçlanacak akıbet.
(bkz: danaya girmek)
(bkz: gergedana girmek)
islam hukukuna göre hanefilere göre vacip; şafiilere göre sünnet olan ibadeti yerine getirmek için (bkz: kurban) yapılan eylem.
genelde akrabaların et başkasına gitmesin diye başvurdukları yöntemdir...
giren herkesin niyetinin kurban kesmek olması gerekir
öyle yok ben işte 4lü yü tamamliiim yok ben sade et için girdim gibi durumlar oluşursa o kurban kabul olunmaz
koşup koşup,dananın bokuna basıp kaymak, akabinde ne olduğunu anlayamadan kafayı dananın münasip bir yerinde bulma olayına verilen isimdir.elinizde şemsiye varsa açmamanız rica olunur...
bayram günü sana fazla geldi bana az geldi tartışmalarının çıkmasına sebep olan olaylar başlangıcı.
(bkz: dananın birilerine girmesi)
dananın onayının alınmasını gerektiren konu..

- şeyi biz sana girecektik sarı oğlan!
- kaç kişisiniz!
- 7!
- çok fazla, yanda sarı kız var ona uğrayın!
(bkz: ramazan bayramında baklavaya girmek)
(bkz: kurban bayramında peygamber devesine girmek)
muhtemelen günaha girme eylemi ile sonuclanan dini ibadet. et paylaşımı sonrasında (her nekadar tartıldıysa da)fısıldaşmalar başlar ahmet beyede hep löp et geldi canım bizede paça kısmı olmazki canım .al sana gitti koca dana mundar diyarına en iyisi koçtur koç.
(bkz: danaya girelim) **
(bkz: cani kaymak isteyen yaninda manda tasir)
(bkz: dana scully)*
(bkz: hem dana kesmek hem de koç kesmek).
(bkz: görgüsüz).
kurban bayramlarında bir kaç ortakla girişilen kesim işi. ayrıca şahsıma yapılan hain saldırı.*
*hocam biz önümüzdeki kurban 2 aile birleşip günaha girmak istiyoruz!
-lan hani koyuna giriyodunuz?
*ateist olduk biz
-üç aile niye birleşiyosunuz ki?
*korkuyoruz allahtan

yiğit özgür
(bkz: kollektif ibadet)
kurban ibadetini yerine getirmek için müslümanların ortaklaşa girdikleri dananın kurban edilmesi hadisesi.

danaya girerken en fazla 7 kişi olmalıdır, bunun yanında dananın 2 yaşını doldurması ve dananın herhangi bir körlük, sağırlık ve benzeri özrü olmaması gerekir.

ben danaya girmem diyenler için; (bkz: deveye girmek)
sadece bir teşebbüs etme durumudur. danaya girilir ancak dana herkese birer kez girdikten sonra. *
(bkz: boğaya gelmek) *