bugün

cahil,hanzo anlamina gelir.
görgü kurallarından bihaber, toplum tarafından "mağara adamı" olarak görülen kişi.
umuma açık yerlerde uyulması gereken kurallar bütününü ihraç eden kişi. kötü tarafıysa asla kabullenmezler.
uludağ sözlük yazarlarının ihtisas alanı olan..

sözlüklere göre görgüsüz başlıkları;

ekşi sözlük -> 14 başlık
itü sözlük -> 7 başlık
uludağ sözlük -> 42 başlık

e yuh.
penguen dergisinde barış atar tarafından çizilen, yaran karikatür.
"resmen.." diye başlayan cümleleriyle koparan barış atar karakteri.
tdk ya göre;

sf. görgüsü olmayan: '' mağazalar, görgüsüz yeni zenginlerin zevklerine uygun, yemek odası takımları ile doldurmuşlardır vitrinlerini. '' -n. cumalı.

ayrıca;

(bkz: sonradan görme)
penguen dergisinin, bir barış atar silsilesi köşesinde ufak bir karede can bulan karikatür şeysi.
yardıran bir etkiye sahiptir.

görgüsüz: ressmen köpeğimin kimliğini çıkardım haa. şu sokak köpeğinden bi farkı var, insan gibi..
+ reks tut oğlum...
köpek: değmez!
*
görgüsüz: ressmen yaz dövmesi yaptırdım haa. yaptırır yaptırmaz da askılı tişörtü giydim. yaz boyu görünsün dövmem..
görgüsüz: ressmen çağdaşım haa. psikoloğa gidiyorum. di mi doktor?
doktor: sizde görgüsüzlük sendromu var..
görgüsüz: resmen sendrom işte..
*
görgüsüz: ressmen kahverengi külah haa. çünkü 10 top koydurdum.
(üstünde miami yazılı tişörtüyle, derin derin dondurmaya bakar..)
*
görgüsüz: ressmen arabaya navigasyon cihazı taktırdım haa. bak şu an resmen ordayım. bulunduğum konumu biliyorum..
görgüsüz: ressmen beni arayanı kapatıp ben arıyorum haa. benimki faturalı o kontörlü, ezicem onu!
+ hoop, kapattım.
(elinde iphone vardır ve gururla telefonuna bakar..)
*
görgüsüz: ressmen kimlik yerine ehliyet gösteriyorum haa. arabam var diyorum ve onu kullanabiliyorum yani..
+(ehliyet elinde, malum bakış) buyrun.
-(polis) geç!
*
görgüsüz: ressmen yeni aldığım kristal bardak takımının etiketlerini çıkartmıyorum haa..
-(elinde tepsi ve etiketli bardaklar, malum bakış) bekleyin misafirler görgüsüz şov başlıyor!

(bkz: yemekteyiz almanya)
*
görgüsüz: ressmen nazar boncuğum var haa. hiçbir kötü güç işlemez bana, resmen ölümsüz gibiyim..
(gözler kısık, götü kalkık, iplemez bir duruş eşliğindeki düşünceler..)
*
görgüsüz: ressmen enerji içeceği içiyorum haa.. kola bir buçuk, bu üç milyon ama enerji işte...
(elinde teneke kutu tutar ve o malum bakış..)
*
(bkz: ressmen)
ressmen evime hırsız alarmı taktırdım. açiym biraz öttüriym. tüm mahalle için geliyor: alarm..
sağdakidir.
http://www.salgit.com/res...urk-ve-tayyip-5655937.jpg
penguen dergisinde barış atarın tek karelik öldürücü karakteridir.
Bir Barış Atar silsilesidir.Görgüsüzlük konusunda sınır tanımayan hatta bu haftaki penguen'de şezlong kiraladı diye övünüp yanındaki turisti ezen tip.
görgüsüz-
Küçükken annemin
görmediğim birşeyi gördüğümde
önceden görmemiş olmadığımı çaktırmamasını işaretlemesi..
-ooo anne o da ne kullanabilir miyimm???
-görgüsüzlük yapma! sus bakim
gittiği lüks mekanları facebook'ta sürekli,"bakın ben nerelere gidiyorum, ne kadar çok geziyorum,hayat bana güzel ooh ohh"diye ilan eden kişidir.
bindiği lüks otomobille fotoğraf çektirip sayfasına ekleyip altına markasını da yazan kişidir.
kendi için en çer çöp şeylere milyonlarca para verip, birine yardımcı olmak adına 1 kuruşu çok gören kişidir.dilenciye para vermişliği yoktur.
zamanında yer sofrasında yemek yediğini unutup, hayatı boyu 5 metre uzunluktaki masada,şamdanlarla yemek yemiş gibi davranan kişidir.
her halinden "kıroyum ama para bende" akan,kendisi gibi görgüsüz bir zengin kocayla evlenip sınıf atlayarak, geldiği mütevazı hayatı utanılacak geçmişmiş gibi görüp hatırlamak istemeyen kişidir.
Son günlerde gördüğüm en takdire şayan görgüsüzler ; okullarda maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ayakkabı yardımı yapıp , bunun fotoğraflarla belgelenmesini isteyen Milli Eğitim projesini başlatan devlet büyüklerimizdir. Bizdeki 'yaptığın hayrı gizli tut' yaklaşımına ters düşen bu anlayış öğrencilerin de durumundan utanıp , üzülmesine neden olmuştur.