bugün

kitapları bir gecede okunan ve daha kitap bitmeden: "ulan elimde fırsat olsa ne biçim film çekerdim bu kitaba" denilen yazardır.
Araştırmalarını yazdığı romana çok iyi kotarabilen, olay kurgusunu çok iyi kurabilen, zamanın en iyi yazarlarından biridir.
her kitabı bir iki gün içinde bitirilen, her kitabında "birilerinin" işlerine dair bilgiler veren, etkin bir kurgulama sitemine sahip, özellikle eserlerinin sonlarında başdöndürücü bir çözümleme sunan okunası bir yazardır. "keşke eserlerini daha çabuk yazsa ve daha sık aralıklarla okuyabilsek yazdıklarını" dedirtir..
yeni çıkacak olan the lost symbol kitabı 15 eylül'de satışa sunulacak olan yazardır. http://www.thelostsymbol.com/

(bkz: sürekli yazıyor efendim durduramıyoruz)

edit: çıkacak demiştim bak işte çıktı, bizde yalan yok!
güzel araştırmalar yapan ve bunları kitaplarında zekice kullanan yazardır. verdiği bilgiler için okunulası olsa da sürekli aynı şekilde ilerleyen kitaplar can sıkmaktadır.

---spoiler gibi---

baş karakterler hariç tanıtılan ilk iyi adam/kadın kötü kişidir. kitabın sonuna gelindiğinde herşeyin onlar tarafından tezgahlandığı ortaya çıkar. olaylar en fazla 24 saat içinde gelişir. bütün kitap boyunca beraber olayları çözmeye çalışan kadın ve erkek sonunda sevişir, mutlu olurlar.

---spoiler gibi---

tarzına yenilik getirmezse sonu hayırlı olmayacak olan yazar.
melekler ve şeytanlar adlı kitabı gerçek manada sürükleyici olan yazar.
Kronik hastası olduğum muhteşem bir yazar.Bütün kitapları bir solukta okunacak kitaplar.Her kitabını aklına ve yeteneğine hayran eşine ithaf eder,hiç şüphesiz bu durum bütün kadınların kıskanacağı bir durumdur,itiraf edeyim,ben de kıskanıyorum.
sonu başından tahmin etme hevesiyle okunan, sürükleyici eserlerin yazarı.
9 aralık günü istanbul'a gelecektir. "kayıp sembol" de aynı gün piyasaya sürülebilir.
Yeni kitabını tez zamanda alacağım yazar.
(bkz: the lost symbol)
9 Aralık'ta Four Season otelindedir. tabi davetiye ile giriş vardır.
bütün kitaplarında aynı şeyi yazan insan. istemeden olaya dahil olan profesör var, cinayet var, profesöre yardım eden kadın var, bi de bunlara yardım eden ama kitabın sonunda sürpriz(!) olarak kötü çıkan adam var. bir de duruma göre en az bir tane mason var, iki adet tapınak şövalyesi, üç tane de kardeşlik tarikatı da koydun mu? al sana bir adet dan brown romanı.
kitaplarını bir cırpıda okudugum ve yeni kitabını sabırsızlıkla bekledigim yazar. sanırım yeni kitabı da 10 aralıkta satıstaymıs.
an itibari ile istinye park'da yeni kitabının tanıtımını ve imza gününü gerçekleştirmektedir.
şu anda mehmet ali birand ile kanal d ana haberde sohbet eden yazar.
(bkz: kayıp sembol)
22 Haziran 1964 doğumlu amerikalı yazar.

dijital kale melekler ve şeytanlar ihanet noktası da vinci şifresi kayıp simge adlı kitapları yazmıştır.
kanal d ana haber'in nasıl sunacağını şaşırdığı yazar;

1- Hz.isa (a.s) çarmıha gerilmediğini söylüyor
2- Yeni romanında bir peygamberin geleceğini yazabilir
3- Hırıstıyanlık tarihini o yazdı.

Lan kanal d haber ben sana ne desem gerçekten bilmiyorum. Mal sen misin yoksa bizimi mal yerine koyuyorsun? Hz.isa'nın çarmıha gerilmediği zaten Kuran-ı kerimde açıkça yazmaktadır. ikinci şıkkınız da aynen geçmektedir. (bkz: hz mehdi) (bkz: kehf suresi) Üçüncü şık ise beni benden aldı size ne desem bilemiyorum. Dan brown'a kadar hırıstıyanlığın ne oldugunu biz bilmiyorduk sanki. Ulan hıristiyanlık oyunlarını anlatan pek çok islam yazarı kaleminden çıkmış kitap mevcut.
kitapları bir solukta okunan fevkalade bir yazardır.
istanbul a geldiğinde cıa ajanı damgası yemiştir. son kitabına bilgi toplamak için an itibarı ile istanbul sokaklarıda gezmektedir. unutmadan kurgu yönünden güçlü lakin edebi yönden bir o kadar zayıftır.
yetenekli bir yazardır, lakin aynı konu, aynı karakter, aynı cümleler artık sıkıyor insanı. istanbul'dan da inşallah aradığını bulmuş olarak ayrılmıştır.
tüm bu başarısı bir pazarlama dehasına dayanmaktadır ama edebi olarak yalandır dolandır.. yıllardır apaçık ortada olan komplo teorilerini sanki kendi keşfetmiş gibi lanse edip üstüne roman da yazmıştır.
Ben bu adamın kitapları ilk popüler olduğunda da okumamıştım çünkü içindeki herşeyin, hatta Dan Brown'un kendisinin de bi oyunun parçası olduğunu tahmin ediyordum. "Bu herif kukla, beynimizi yıkıyorlar" demiştim. Bu kitapla, artık herkes tarafından gizliden gizliye bilinen masonlar durumu kurtarmak için "aha biz varız zaten bu çok şaşıracak birşey değil, kimseden kaçmıyoruz" demiştir.

bir diğer saçmalık için (bkz: lost)

Çoğu aptal dünya milletlerinin, böyle hiçbir halta yaramayan ama ilgi çekici, insana kendini zeki hissettirici detaylarla prim yapmaya çalışanlara değer verdiğini görmek beni çok şaşırtıyor.
Ulan gazete okumazsın, politikayla ilgilenmezsin ki analiz yapıp komploları göresin; gider bunu yapıp satan Dan Brown'a para kazandırırsın.
Felsefeyi küçümser, bilimi iplemezsin ki bu dünyanın esas saygıdeğer adamlarını bilesin; sonra gider lost'ta heriflerin adı felsefeci, bilim adamı falan çıkıyor diye "vaay bu filmde felsefe var, kuantum var ne müthiş" dersin.
insanlarımız bu kadar gizem meraklısıysa, bir ordan bir burdan konuların bağlanmasına bu kadar hayransa gitsin puzzle çözsün en azından beyinleri gelişir ve bir süre sonra bu kitap ve dizilerin onlar için yaptığı o şaşırtıcı zekilikleri kendilerinde de görebilirler.

Not: Haydi bütün Dan Brown ve Lost severler parmağınıza kuvvet.* ****edit: Bir diğer eleştirilmesi gereken şey de "highly overrated"* yabancı yazarlara** bu kadar para kazandırırken, aynı kalitede hatta daha iyi yazan türk yazarlarımızın en çok satanlarda çok ender görülmesi. Kişisel fikrim, Dan Brown okunabilir, satabilir ancak Dan Brown'un çok iyi bir yazar olduğunu söylemek birçok rahmetliye saygısızlıktır. Dan Brown bir pazarlama dehasının sonucunda popüler olmuş, kitaplarıysa sistemin içinde sıkışmış insanları çakırkeyif etmek için yazılmış, kitapta bahsedilen Masonların okumamızı istediği şeylerdir.***
tartışmasız en büyük ve en zeki yazarlardan.
yazardır. en büyük demek edebiyata hakarettir. yazdıklarının çoğu sağdan soldan alıntıdır. özellikle kayıp sembol'de anlattıkları senelerdir internette dolaşmaktadır. her kitabı da vinci şifresi kopyası gibidir. sadece yazardır ve çok satandır. satmak için yazar diyebiliriz.
hayır, gazete de okuruz, felsefeyle de, bilimle de ilgileniriz de, dan brown niye okumayalım? yani her şey saçma, her şey çalıntı, hepsi kurgu olsa bile nedir yani?

ben okumuyorum açıkçası, bu kadar popüler kültüre hizmet etmesine karşıyım sanatın. ama okuyan insana ne diyebilirim ki.. yahu bu ülkede yılda 2500 kişiye 1 kitap düşüyor. istatistiğe bakar mısın? 1 yılda 1 kitap okumyor insanımız. topu topu 1.000.000 kişi her sene 1 dan brown kitabı okusun, bu ülkeden ne yazarlar çıkar var ya...

yoksa clive cussler, wilbur smith, jack higgins okuduktan sonra dönüp dan brown'a bakana da kurgudan-maceradan-gizemden-heyecandan anlıyorsun demem...
isteyen gazete okur, isteyen dergi okur, isteyen kitap okur, kitap okuyan da istediği yazarı okuma özgürlüğüne sahiptir, kimse de karışamaz.
istemeyen elbette okumaz ancak kitap okurkenki sessizliği bozmaya da hakkı yoktur.
dan brown; yazdığı kitaplarla yepyeni dünyaların kapılarını açan başarılı bir yazardır.
güncel Önemli Başlıklar