bugün

Da Vinci'nin hayatı temalı Starz imzalı 2013 gibi ekranlarda olacak bir tv dizisi. http://youtu.be/crp9x0ToVcw
Da Vinci nin erotik buluşlarının anlatıldığı dizidir.

ergen türk gençliğine hayırlı olsun.

http://kelebekgaleri.hurr...655&rid=2368&p=21
yakın dönemde yayına girecek olan dizi. screenshot'lardan gördüğüm kadarıyla da vinci gerçekten de vinç operatörü gibi duruyor.
(bkz: buralar entry dolacak)

starz spartacus bitiyor boşta kalmayın bunu izleyin diyor.12 nisan'da başlayacak dizi. ilk sezon 8 bölüm olacak gibi görünüyor.

imdb sayfası
http://www.imdb.com/title/tt2094262/?ref_=sr_2
spartacus'un yerini dolduramayacak olandır.
ilk Bölümü Yayınlanmış ve Torrent sitelerine Düşmüş da vinci'nin gençliğini anlatan dizi.

henüz alt yazısı yoktur.
ilk bölümü yayınlanan star dizisidir.ilk bölümden etkileyecekmiş gibi durmaktadır.başroller umut vermektedir.

dan browndan angel and demons ile the da vinci codearasında bi isim yapmışlar gibi duruyor ama hayırlısı bakalım.
efsane olacak dizidir.
Yapımcılığını Batman ve Blade serilerinden tanıdığımız David S. Goyer'ın üstlendiği dizide Tom Riley ve Laura Haddock başrollerde yer alıyor.

Leonardo Da Vinci'nin sır gibi saklanan gençliğinin konu alındığı dizide insanüstü zekaya sahip genç bir adam ile karşılaşıyoruz. 25 yaşında geleceği şekillendirmeye ve özgür kılmaya çalışan Leonardo; tarihi yalnızca gerçekleri örtbas etmek için kullananlara karşı, silah olarak sadece zekasını kullandığı bir savaş başlatıyor. Tek başına mücadele verdiği bu savaşta aklını yitirmenin sınırlarına yaklaşırken gerçek ve yalan, geçmiş ve gelecek gibi olgular arasındaki çelişkileri çözmeye uğraşıyor.
ilk bölüm itibarıyla çok vasat bir izlenim bırakan yeni dizi.
ilk dakikasından itibaren bütün masonik mitolojiyi ve masonların aslında kaderin seçtikleri,kendi ilgi alanlarında ve özellikle hepsinin geometri üzerinde birer deha oldukları algısını beyinlere zerk etmeye başlayan dizi.
kimimize göre illuminati, kimimize göre eski mısırdan ve hatta süleyman mabedinin inşasından beridir varlıklarını sürdüren rahiplerin günümüze kadar yaşatabildikleri düşünülen kabala görselleri dizide her yerde kullanılmış.
dizideki " türk " olarak çağırılan ve dizideki ismi El-Rahim olan bir yetenek avcısı olarak gösterilen karakter assasin's creed oynayanlar için hiç de yabancı değildir.
hele ki asılmakta olan adamın ve el-rahim'in leonardoya kendilerini tanıttıkları sözler masonların birbirlerine tanıtmaları ve ortalık yerde başına bir iş geldiğinde yardım talep ettiklerini anlatan şu sözler
biraz canımı sıkmadı değil ;
"ben yeryüzünün ve parıldayan cennetin oğluyum. susadım! lütfen bana hatıra çeşmesinden içecek bir şey ver"
kendilerine mithranın çocukları ismini veren bir gizli örgüte girmek üzere olan leonardoya buradan bir ışık tutayım da aklını başına alsın:
"Mithra\'cılığın masonlar için büyük önemi vardır, zira bu eski gizem dini, masonluğun simgelerinin bir çoğunu içermektedir. Mason bilgeliğinin bazı yönlerinde Mithra\'cılığın katkısının bulunması pek olasıdır."
Harry Kenison, The Mystery of Mithra

"Mithra'cılık mukaddes masonluktur."
Sir Samuel Dill, Roman Society in the Last Century of the Western Empire

"Mason yazarlar, masonlukla Mithra'cılık arasında bir çok benzer noktalar bulunduğunu açıklamışlardır. Bir keresinde, Albert Pike, Masonluğun eski gizem dinlerinin modern mirasçısı olduğunu söylemiştir. Bu benim pek onaylamadığım bir iddiadır. Eski gizem dinleri ile bizim kardeşliğimiz arasında benzerlikler vardır, ancak bu benzerliklerin çoğu yüzeysel niteliktedir ve içerikten çok, örgütlenme ve rit uygulamaları gibi dış özelliklerdedir"

"...Yine de, masonlukla Mithra\'cılık arasında bulunan benzerlikler şaşırtıcıdır."
H. L. Haywood, Mithraism: Freemasonry and Ancient Mysteries

"Mithra inancına bağlı Roma lejyonları Almanya, Fransa ve Britanya Adalarına doğru yayılırken köprüler, yollar ve kaleler inşa etmek için mimarları ve duvarcı ustaları yanlarında götürmüşlerdi. Masonluk ile Mithra'cılığın bazı yönlerden benzerlikler içermesi, buradan kaynaklanıyor olabilir."

Harry Kenison, The Mystery of Mithra

"Mani'cilik, Mithra'cılığın küllerinden doğmuştur. Roma Katolik kilisesi ve teolojisini düzenlemek için çok çaba harcamış olan Aziz Augustine, önceleri ateşli bir Mani'ciydi. Bu yüzden, Aziz Augustine sayesinde eski Mithra inancının pek çok özelliği Hıristiyanlığa aktarılmıştır. Mani'cilikten Paulisianizm, Paulisianizm'den de Orta Çağın güçlü kültleri olan Kathar'lar, Patari'ler, Waldenses'ler ve Hugenot'lar ile daha nice benzer gelişmeler kaynaklanmıştır. Bu farklı kanallar vasıtasıyla Mithra'cılık Avrupa\'da sürüp gitmiştir. Sıkça ileri sürüldüğü gibi, bu eski kültün izlerini mason tören ve simgelerinde bulmak olasıdır. Ancak, bu tür kuramların belirsiz ve kanıtlanması zor olmaları kaçınılmazdır; üstelik bu kuram üzerinde fazlaca tartışılacak kadar öneme sahip de değildir."

H. L. Haywood, Mithraism: Freemasonry and Ancient Mysteries

"Masonluk, değişime uğramış Mithracılıktır...ve onun gizli inisiyasyon törenlerinin kalıntılarına sahiptir."
Ursus Major The Mithraism - Freemasonry Connection

mithra
iyi guzel hoş dizi de kimse de demiyo ki o da vinci'nin saçlar neden gunumuz tikilerinin saçı gibi. gözlerinde zeka parıltısı görulen bir karakter olsun isterdim alaycı bir tip olmuş.
(bkz: lucrezia donati)
(bkz: lara pulver)

pilot bölüm için çok fazla albenisi olmasa da konu itibariyle izlenilebilir. boru değil leonardo da vinci lan. salt onun fikirleri ışığında ortaya bir şeyler çıkarılıyor oluşu bile izlenilebilir kılar diziyi. sılf 16. yy dizisi diye camelot izledi bu gözler, da vinci's demons'ı hayli hayli izler. zaten lara pulver de "olm ben de burdayım bak" diyor ta ilk bölümden.
Da Vinci's Demons tartışma konuları oluşturacak kadar iddialı fakat hataları da yok değil. Leonardo Da Vinci ismini duyduğumuz gibi, varoluşu ve özü bize kapalı şeyleri hemen hisseder gibi oluruz. Fakat dizide bu hissin suistimal edildiğini söyleyebilirim size. Çünkü yalanlar gerçeklerle o kadar iyi süslenmiş ki; sizi kaosa sürüklüyor. Bunu söylüyorum çünkü, Leonardo senaristlerin fantezilerine kurban edilmiş.
ilk olarak gözümüze çarpan Leonardo'nun dış görünüşü oluyor. Günümüz modasına ait saç modeli ve giyimiyle gözümüze gözümüze sokularak dikkat çekici kılınmış. O derece ki "bu adam acaba gelecekten mi gelmiş?" diye kendi kendinize sorular sorabilirsiniz. Bir kuş keserek anatomist olmasını hiç anlatmıyorum bile. Asıl olan dizi için anlatılması gereken bir ayrıntının es geçilmesidir. Çünkü Leonardo Da Vinci anatomist olabilme sevdasına sebep kimleri kesmiştir kimleri... Ayrıca değinilecek başka bir konu; papazlar başta olmak üzere toplumun ileri gelenlerinin çoğunun gay olması. Tamam bu kimselerin gay oldukları zaten bilinir. Fakat Leonardo dizide Lorenzo'nun metresi olan Lucrezia Donati ile yatıyor. Gerçekte ise Leonardo Da Vinci ye göre de bu tür ilişkiler çok iticidir ve normalde o da gay dir. Her şey bir yana Leonardo'nun altı aylıkken ki halini de hatırlaması başka bir fantezi ürünüdür. ileride sanıyorum ki doğumunun nasıl gerçekleştiğini de hatırlayacaktır(!).
Bunun gibi tartışılacak konular, hatta "masonların aslında kaderin seçtikleri birer deha oldukları" gibi daha ciddi konular da var. Eğer eleştirilecek yanları için "ben bunları gözardı edebilirim" diyorsanız hayhay izlemenizde fayda var. Dediğim gibi tüm bunların dışında izlenesi güzel bir dizi.
da vinci'nin yaşadığı dönemde fantastik şekilde kurgulanmış macerasını konu alan dizi. sanki o dönemde bir çeşit marvel evreni yaratıp da vinci'yi de esas karakter yapmışlar. str 14, diğer herşey 18 üzerinden 20 leonardo'nun. izlemesi çok zevkli, herkesin hakkında az çok bir şeyler bildiği bir karakter olduğu için ister istemez dikkat ediyor insan; fantastik kurgu oluştan kaynaklanan mantıksızlıklar göze çok batıyor ama bir kaç bölüme alışırız, sadece dizi karakteri olarak benimseriz gibi geliyor. pop-rock starı tarzı saçına bile alıştım ilk bölümün sonuna doğru kendi adıma. sonuç olarak çok eğlenceli bulduğum dizi. zevkle izledim.
ilk bölümünün oldukça hoş ve akıcı geçtiği dizi. assassin's creed sevenler, bu diziyi de severler muhtemelen.
dünyanın en gizemli dehasına bir adım daha yaklaşmak için kaçırılmayacak bir fırsat. tabii ki popülariteden nasibini alacak ama içinde dehaya dair ufak kırıntılar dahi barındırsa zihniniz için şenlik olacaktır.
türkler olarak elimizi attığımız bir dizi.
Yaprak kitabı, Hafıza çeşmesi, The Turk gibi ilginç kavramlar barındıran dizi, küçük meme diyarıdır aynı zamanda.
starz'ın spartacus'ün son iki sezonunu oldukça masraflı bulduğundan hızla bitirip yerine yayınladığı dizi. pilot bölümü vasat kelimesinin sözlük karşılığı. doctor who mu da vinci mi belli değil eleman da.
dizi olarak başarılı, lakin tarihi olaylar konusunda sıçmış olan dizi.

şahsen 10 üzerinden 8.5 veriyor ve seyredilir buluyorum.

--spoiler--
the turk karakteri leonardo'ya "isa'dan bile eski" diyerek masonluğun tarifini yapıyor ve tapınak şovalyelerine ait "yaprak kitabını ve bilgiyi" bulmasını istiyor bunun karşılığında da "hafıza çeşmesi"nden su içerek hafızasında kayıp olan detayları tekrar hatırlatmayı vaat ediyor.

yani dizi, yaprak kitabı-hafıza çeşmesi yörüngesinde seyredecek, bu arada, leonardo'nun kendi çağı için mümkün olmayan tasarım ve icatlarına tanık olacağız.

ayrıca bir detay da şudur ki, leonardo da vinci bayanlara değil, erkeklere ilgi duyan ve gay ilişkiyi seven biriydi. bu yüzden senyorita medici'nin "fuck me again" dediği sahne pek tarihle örtüşmemekte. lakin dizi işte, am göt meme eksikliği hissedilmesin diye leonardo'yu hayali senyorita medici ile pompiş yaptırmaktan imtina etmemişler.

--spoiler--
bu yeni diziyi beğenmekle beraber leonardo da vinciyi canlandıran elemana her ne kadar ağzımın suyu aksa da bir takım jestlerini abartılı buluyorum. ve ileriki bölümlerde bunun düzeleceğinin umudu içindeyim.
the turk denen karakterin, nargileci ali baba * gibi her şeyden habersiz olan leonardo'yu kafalağı sahnelerden anlaşılacağı üzere her ne kadar iranlı gibi bir havası olsa da karakter bildiğimiz tophane çocuğudur.

görsel
görsel
gayet keyifli, boş zamanları değerlendirmek için izlenebilecek dizi.

birde da vinci'nin hayatı ile ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra izlerseniz, diziden keyif alma kat sayınız artacaktır.
yakında efsane olacak dizi.

pilot bölümüyle alemlere bomba gibi düşmüştür. Lucrezia aşktır.