bugün

(img:#2074650)
şıbıraaaaa.
Kalıbımı basarım buna.
doğruluk payı yüksek olan bir söz. ama yine de içinizde bir vatan sevgisi vardır. bunu düşündüğünüz için üzülürsünüz. bize bu sözü söyletenler utansın.
biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.
(bkz: isra suresi)
fatih'in arap dolu varoş sokaklarında büyümüş kimselerin alıntılayacağı fakat anlayamayacağı söz. Çünkü 3 katlı villalarında yaşadılar hep.
görsel
Ne kaderi kardeşim keder bu.
şüphesiz afganistanlı, yemenli çocuk ile norveçli, ingiliz çocuk bir midir.
görsel
malesef.
görsel

Saygılar sunuyorum azizim…
Doğduğumuz coğrafyaya bak aq
Alman başbakanı mütevazi bir hayat yaşar tek işim alman halkının refağı güvenliği der marketten kendi alışveriş yapar aynı kıyafetleri giyer emekli olur.

Bizimki gene saray gemi uçak 50 araçlık konvoy ile takılır hala 2023 diye zırvalar millet ise tam tımarhanelik etrafı kalabalık olanı lüks ve şatafatlı yaşamı büyüklük güçlülük olarak görür.

Doğduğum coğrafya ve zamana sokayım.
üstteki yazar çok güzel söylemiş kaderi değiştirmek bizim elimizde. biraz çaba ve emek ile birçok şey başarılabilir. ayrıca şu cümleyi afrikadan birinin yanında kursak adam küfür eder heralde.
müslüman doğmak...

bunu yıkmak akrabalarımın yarısına...
anne babama...
kız arkadaşlarıma...
kimi işlere, kariyere...

hayat boyu onca bedele mal oldu aq...

tek istediğim... kendi inandığım... kendi istediğim şeye inanmaktı oysa.

eksileyeceklere lafım: hepinizin annesinin gözlerinden öperim annesi hakkında dedikodu dolaşan çocukları sizi!
ibni Halduna burdan selamlar.
Böyle coğrafyayı ayrı kaderini ayrı sikeyim.
Coğrafi özelliği değiştiremezsin, ama ahlaklı dürüst çalışkan ülkeye faydalı bir kişi ve topluluk olabilirsin.
Doğru argüman.
https://m.uludagsozluk.com/e/45488424/
Artık ibn haldun'un bu sözüne inanıyorum.

Zira, Stephen hawking Türkiye'de doğsaydı mendil sattırıp dilendirirlerdi.

Pavorotti Türkiye'de doğsaydı, çocukluğu ve gençliği boyunca "aaa ayıya bak", "tipe bak" falan denilir, tüm öz güveni kırılır, sadece dost meclisinde rakı eşliğinde fasıl yapardı. *
Sanki tanrı kelamıymış gibi içeriği sorgulanmadan hunharca kullanılmasina uyuz olduğum söz.

ingilziler tarafından idare edilen rodezya bugünkü kanada standartlarında bir ülke idi. Dünyanın tahıl deposuydu.
Zenciler tarafından idare edilen rodezya (zimbabwe) bm gıda fonlarına muhtaç hale düştü.

Aynısı güney afrika cumhuriyeti için de geçerli. 80lere kadar lüksemburg standartında bir ülke idi. Şimdi maymunlar cehennemi.

Demek ki coğrafya kader değil.
Doğruluğu tartışılmaz bir söz. Sadece seyahat ve alkol açısından bakıp abd- avrupa ve türkiye arasındaki uçurumu net biçimde fark edebilirsiniz. Ben 100 tane dosya biriktirip vize alamazken adam elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Ben “ kaç tane içebilirim ? “ diye hesap yaparken adam üç beş madeni para(euro) ile üç bira içebiliyor. Ne denilebilir ki ?
artık değildir. işe girdim diye ebenin amına bile çekip gitsen herkes bravo der amk. sorun senin miskinliğin tembelliğin. değişim göt ister.
ibnu haldunun hiçbir zaman aklımdan çıkmayan sözü. Maalesef coğrafya kaderdir