bugün

Bilkent Üniversitesi'nin yaptığı ingilizce yeterlilik sınavıdır. Sınavın 5-6 saat sürdüğüne ve oldukça zor olduğuna ilişkin rivayetler vardır. ODTÜ'nün yaptığı benzer sınavın adı ise (bkz: proficiency)'dir.
bilkent hazırlık öğrencilerinin korkulu rüyası 7 saatlik kabus.*
tam açılımı "certificate of profficiency in english" olan sınav.
gün itibariyle 2006 versiyonu sona ermiş olan, bilkent üniversitesi birinci sınıfa geçiş sınavıdır, sınavı iyi geçmiş veya iyi "geçmiş" olan herkese geçmiş olsun. * * *
daha kisaltilmis, ama buna paralel olarak daha zor olacak olan en yeni versiyonunun, 24 ocak 2007 tarihinde bilkentli ogrencileri bayagi bir zorlayacagini, aglatacagini hatta sinir krizleri gecirmelerine neden olacagina inandigim, bir ogrenciden kapazitesinden cok sey isteyen, gecirmekten cok birakmayi amaclayan bir ingilizce yeterlik sinavi..

bu arada bilgi vereyim, bu sinav senede uc defa uygulanir (bilkent ek kontenjanla ogrenci aldigindada kasim ayinda felan uyguluyor ama o cope sinavini gecen kimse gorulmemistir simdiye kadar) normal uygulanan tarihler- ocak, haziran ve eylul ayidir. ocak sinavi digerlerine nazaran daha kolaydir. haziran sinavi orta sekerlidir. ama eylul cope, ozellikle bilkente yeni giris yapan ogrencilerin daha en basta okulun nasil zor oldugunu anlatmaya yetecek kadar bunaltici, yorucu ve gecilmesi neredeyse imkansizdir...to cope or not to cope..!!
iki asamadan olusur.ilki gayet kek (coktan secmeli) ikinci asama ise oturtan cinsten.Mesela benim girdigim Eylul cope unda 2500 kisiden 300u gectigi soyleniyordu.anlayin ne kadar zordu.ikinci asama yaklasik 7 saat suruyor.yanlis hatirlamiyorsam 11 gibi baslayip ogleden sonra 5te bitiyor.alternatifi de var mesela Toefl.
Cope yerine TOEFL dan 213 alıp da bolume baslayabilirsiniz.(4 yillik fakulteler icin)
Eylül-2007 versiyonunda, yeni kayıt yaptıran ve atılan öğrencilerede yapılan aftan dolayı, yaklaşık 3000 kişinin gireceği, soğuk terler dökeceği, yine sınav yapılan binaların dört bir yanında ambulansların ve şaşkın velilerin saatlerce bekleyeceği; çoğu öğrencinin kabuslarına giren, kimi için intihar sebebi olacak kadar ciddiye alınan, özellikle listening ve reading kısımları en zor olan ve writing kısmındada en alakasız, insanın neyi nasıl ne şekilde yazacağını sapıttıran soruların sorulduğu bilkent'in meşhur efsane "english profeciency" sınavıdır. Öğrencinin bireysel çalışması, başarılı bir dersaneye gitmesi, ve aynı zamanda özel hocadan ders hatta özel psikologdan terapi alınması ile yüzde doksandokuz oranda geçilebilecek, bir "oh" dedirtecek stres faktörüdür. (geçen seneki versiyonunda, komposizyon konusu: "başarı tamamen şansla alakalıdır- siz ne düşünüyorsunuz bu konuda" demişlerdi, öğrenciler mahkeme duvarı suratlarla çıktılar 1 saatlik writing session'dan- bilginize.)
yarın yapılacak olan hazırlık bitirme şeysi.
bugün yapılmış olan hayvânî zorluktaki sınavdı kendisi. sanırım geçme oranı %20 falan olacak bu sefer zira kime sorsam "kalıyorum hacı!", "yaz okulunda görüşürüz mili" gibi cevaplar almışlığım var.

not: şu writingdeki "professional opportunities"'in ne olduğunu anlayan varsa bi zahmet mesaj atsın...
Esasen abartıldığı gibi geçmesi zor değil sadece bu sınava girmek zor zira cope sınavına girebilmek için yaklaşık bir dört kurun herbirinden 60 puan topladıktan sonra her kurun bitiminde nedenini anlayamadığım, tesadüfen 60 ı toplayanlar elensin diye herhlade, ECA gibi saçma bir sınavdan en az 60 almak zorundasınızdır. Böyle olunca 'ya aslında girebilsem cope'a geçeceğim ama giremiyorum' gibi bir durum oluşuyor.
eylul 2008 olanına girdigim. ya da eylul 2008 cope unun bana girdigi sınav. 11 den 17 ye kadar surmus(1 saat mola) hayvan gibi zorlukta olmustur. sınav boyunca dusunce sudur.writting de toparlarım,reading te toparlarım, listening de kesin, olmadı use of ları full yaparım. sınav sonunda ise lan ben nerede toparlayacaktım.
5.kur hedefiyle girdiğim fakat c alıp geçtiğim sınav. bölümde kaymayı planlıyorlar heralde.
Haziran'daki sınavının sonuçları bugün açıklanacak sınavdır.Fakat eksik birşeyler vardır.Sonuçlar bu gece saat 19:00'da açıklanacak,Cope hazırlama kursu yarın saat 08:40'ta başlayacak.Yani sınavdan çakanlar sonucunun öğrendikten sonra hemen bavulunu hazırlayıp yarın Ankara'da olup,derse başlayacaklar.Be insafsız okul senin hiç mi mantığın yok bir günde zaten o moral bozukluğuyla o yolları bu öğrenciler nasıl gitsin.Resmen insanı okuldan soğutur bu Busel.

edit:sonuçlar saat 6'da açıklandı,ben mi?geçtim evet.
bu yıl 1-2 eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan sınavdır. yaz tatilimin başını öss katletmişti. sonunu da cope katletmektedir. hatta hayatta hiç yapmadığım şeyler yaptırmaktadır bana: yazın ders çalışmak gibi. öss öğrencisiyken koca bir yaz boyunca elime kitap almamıştım. şu sınavlardan kurtulamayacak mıyım ben ya!
3 saat önce sonuçları açıklanmış sınav. Geçen öğrencilerin stars sayfasında english prep. school yazmaktadır paniğe mahal veriyor olmayın düzelcekmiş öyle diyorlar.

not: C aldım geçtim,bölümde kaycaklar canımı yakcaklar varsın olsun demekteyim.
birinci aşaması fazlasıyla kolay olan sınav. tabi yeni başlayanların yarısından çoğu 2. aşamaya bile geçemedi orası ayrı. grammar, vocabulary, dialog, anlamca en yakın cümle gibi başlıklar altında toplanan 170 sorudan oluşmakta.
2. aşama ise fazlasıyla kazıktı.
sabah 11.10 da writing başladı. 2 konu seçeneği var. herhangi birini seçip yazabiliyorsunuz. writingden sonra 1 saat öğle yemeği molası var. sonra reading başlıyor. 3 farklı uzunlukta parça ve soruları. ki bana göre sınavın en kolay kısmı da reading. özellikle de en uzun parça en kolayıydı.
listening de öncelikle 30 dk boyunca dinliyorsunuz. bir erkek bir de bayan konuşuyor. sonra soruları dağıtıyorlar. hep ayrıntı soruyorlar. özellikle de rakamlara çok dikkat edin derim.
language kısmında cloze test tarzı var. grammar ve vocabulary. ayrıca boşlukları doldurmaca bölümü var ki sadece senin grammar bilgine kalmış. şık filan yok. son olarak da word formation bölümü var. language bölümünün en kolayıydı. bildiğin suffix-prefix.
bunun bir de kitabı ve cdsi var. içinde 2. aşama ile ilgili sınavda çıkmış sorular filan var.
(bkz: how to cope)
ayrıca sırf bu sınavı geçmek için kursa gidenler de var.
neyse rüzgar gibi geçti sınavıydı. bir daha cope duymak istemiyorum. *
2. aşamada çoğunluğun zorlandığı; okuma ve yazma kısımlarından yeterli puan alan çoğunluğun rahatlıkla atladığı sınav. eğer bu sınav verilmezse yerine toefl bile kabul edilmiyor; birkaç özel yeterlilik belgesini de edinemezseniz paşa paşa ingilizce hazırlık okumak zorundasınız. upper veya prefac kurlarından başlayanların ise yarım dönemde bitirme şansları var.
eylül ayında gireceğim upuzun ve dikkat gerektiren hazırlık atlama sınavıdır. hazırlıktan kurtulmak için gün saymak ne demekmiş anladım.
an itibariyle g*tüme giren sınavdır. uzun bir zaman sonra girmeye hak kazandığın sınavda dumura uğrayıp bi bok yapamamak afedersin insanı sikip atıyor.

bu arada sorulardan ziyade bilinmesi gerekenler:
(bkz: how to manage time)
(bkz: how to deal with stress)*
22 haziranda yapilan sinavin sonuclari bu cuma ogle vakti aciklanacaktir.
Bilkent'in ağlatan hazırlık atlama sınavı. toplamda 4.5-5 saat sürer ve 5 farklı alanda * * * * * yeterliliğinizi ölçen sınavdır.

Ayriyeten; 80 üzeri notla geçerek eline verdiğim sınav.
önümüzdeki yıl için gireceğim, nasıl çalışılması gerektiğini bilmediğim ve sözlükteki tecrübelerden yardım beklediğim sınavdır. how can i cope?
eylül başında yapılan sınavın sonuçları yarın 10 sularında açıklanacaktır. heycanla beklemekteyiz.
Bilkent, yeni kurallarına göre toefl ya da ıelts'e kendi belirlediği tarihte ve sadece ankara'da bulunan kendi anlaşmalı merkezinde girmezsen kabul etmiyor. lys'ye bu sene gireceğimi bildiğim ve ingilizceyle zamanımı çok geçiremeyeceğimi bildiğim için geçen sene aldığım toefl'dan aldığım 115 puan çöpe gitmiştir böylece. bu durumu rektör abdullah atalar'a sorduğumda kendisinin verdiği cevap ise '' toefl'da usulsüzlüğü fark eden ilk üniversite biz olduğumuz için bu önlemi aldık.'' dedi yani arkadaş bir harvard, bir columbia bir oxford bunu fark etmemiş de bizim bilkentimiz fark etmiş. vallahi helal doğrusu. kim ''bilkent cope'u para için yapıyor'' demişse ayıp etmiş..

He girdim, 138/150 yaptım. kalma sınırı da bu sene 82.5'a çekilmiş
Basit sınavdır. Bol bol dizi, film ve kelime bilgisi ile geçilebilir.