bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  fransız devlet adamı. 21 aralık 1958 tarihinde fransa cumhurbaşkanı seçildi. cezayir'in kendi yazgısını kendisinin belirlemesi ilkesini benimsemiştir. sömürge topraklarının özgür bırakılmasına ilişkin ilkeleri yeniden ele alarak, bu siyaseti yaygınlaştırarak fransız sömürgelerinin büyük bölümünü sömürgelikten arındırmaya yöneldi. 1965'teki genel seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçildi. fransa 1966'da nato'nun askeri kanadından çekildi. bu, fransa'nın özerkliğini korumaya yönelikti: bu amaçla ulusal savunma güçlendirildi ve sscb, çin ve üçüncü dünya ülkeleriyle bir yumuşama ve işbirliği siyaseti izlendi. 1969'daki, yerelleştirme ve meclis reformuna ilişkin referanduma aleyhte oy verilmesi üzerine "general de gaulle" istifa etti.
  5 ... vernon sullivan
 2. 2.
  charles de gaulle
  2 ... yasakani
 3. 3.
  (bkz: gaulizm)
  2 ... massattack
 4. 4.
  1959-1969 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş olan, ikinci dünya savaşı'nda özgür fransa'nın liderliğini üstlenmiş, aynı zamanda yine fransa'da 5.cumhuriyet dönemini başlatan fransız siyasetçi, devlet adamı.
  2 ... leggare
 5. 5.
  ''Büyük adamlar olmasa hiçbir büyük şey başarılamaz; insanlar da ancak karar verirlerse büyük olabilirler.'' diyerek kendini büyük zanneden, büyük olmanın yeterliliğinin sadece karar vermeye bağlayan birisi.
  2 ... bayc83
 6. 6.
  Tam adi: Charles Andre Joseph Marie de Gaulle.
  Zirhli savas teorisyeni.
  Nazi karsiti Ozgur Fransa hareketini baslatan adam.
  Fransa' nin Alman isgalinden kurtulmasinin ardindan Fransiz hukumetinin baskanligini yapti.
  1 ... jin jiyane
 7. 7.
  ankara-tandoğanda bir caddeye ismini vermeye nail olmuş general. Yalnız şöyle bir tezatlık var, belediye tandoğan metrosundaki tabela da dahil olmak üzere caddeye Dö Gol demiş. Artık bunu bilerek mi yapmış yoksa De Gaulle demek yanlış olur diye mi yapmış bilemeyiz tabi. *
  3 ... taymaskh
 8. 8.
  ismi, paris'in en büyük havaalanında yaşatılmaktadır.

  (bkz: charles de gaulle havalimanı)
  2 -1 ... krmyrdsn
 9. 9.
  vaktiyle bir diplomatik törende türkçe konuşmaya kasmış fransa cumhurbaşkanı.

  http://www.alkislarlayasi...593cf68e28edeeb80fa8a5257
  1 ... le phallus
 10. 10.
  dünyada gelmiş geçmiş en az "evet" diyen devlet adamıdır...
  2 ... demolay