1. 1.
  Ünlü Kırgız yazarı, çevirmen, gazeteci ve politikacı..
  9 ... panapa
 2. 2.
  Zorlu Geçit, Yüz Yüze, Elveda Gülsarı, ilk Öğretmen, Beyaz Gemi, Cemile, Dişi Kurdun Rüyaları, Gün Olur Asra Bedel, Çocukluğum, Yıldırım Sesli Manasçı, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Kıyamet, Kassandra Damgası, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Toprak Ana eserleri arasındadır
  4 ... panapa
 3. 3.
  ünlü (bkz: selvi boylum al yazmalım) filmi aytmatov'un bir eserinden uyarlanmıştır.
  7 -1 ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  (bkz: gün olur asra bedel)
  6 ... gregor incegor
 5. 5.
  yazılarındaki samimiyet ve sıcaklık ilk okunan eseri ile birlikte etkisini hissettirir..bir çok roman ve hikayesi mevcuttur..

  cemile
  sultanmurat
  toprak ana
  gün olur yüzyıl olur
  selvi boylum al yazmalım
  7 ... baudelaire
 6. 6.
  yaşıyan en büyük romancıdır kendisi.. hatta "cemile" adlı romanı hakkında bütün insanlık tarihindeki en güzel aşk romanıdır denir!.. Her Türk'ün gurur duyması gerekir , Türk'ün 20. ve 21. yüzyıldaki medar-ı iftiharlarından biridir!.. ve asıl Nobel ödülü alması gereken zat-ı muhteremdir!.. (bu beyân yazıldığı günden birgün önce orhan pamuk denen hain adama nobel verildiydi de)
  16 -5 ... evlad-i fatihan
 7. 7.
  gün olur asla bedel adlı yapıtı okunasıdır.
  3 -1 ... gerko
 8. 8.
  ülkücü hocaların ödev verdikleri yegane yazar. gazi'de okuyorsanız şimdiden alın cengizhan'a küsen bulut kitabını.
  2 -2 ... martin edilen
 9. 9.
  hemen bütün büyük batı dillerine çevrilmiş durumdadır. 1952 yılında başlamıştır yazmaya. romanlarını, öykülerini kırgızca ve rusça olmak üzere iki dilde birden yazmıştır. 1963 yılında "lenin armağanı"nı kazanmıştır. 1967'den yılından sonra sscb'de milletvekilliği yapmıştır. yapıtlarında kırgız yaşamının özelliklerini, kırgız insanının eski ve yeni adetlerini büyük bir ustalık ve çok ince bir üslupla işlemiştir. bir gazeteci ile konuşmasında, "dünyanın ve yaşamın bilincine varması bakımından toplumuma sanatımla hizmet ediyorum," demektedir kendisi.
  3 ... vernon sullivan
 10. 10.
  az bilinen bir edebiyat ekolünden gelen kırgız yazar, romanlarında ve hikayelerinde özgünlüğünü ve inandırıcılığını daima korumuş ve kalıcı eserler bırakmıştır.
  4 ... zargana