1. 1.
  mogollar in enstrumental sarkisi.
  -1 ... hexagram
 2. 2.
  savaş meydanında üç oğlunu kaybeden kahraman bir ananın zor zamanlarının anlatıldığı roman.
  1 ... cappucino
 3. 3.
  savaşın etkilerini anlatan muhteşem cengiz aytmatov romanı..
  1 ... a la folie
 4. 4.
  aşık veysel'in söylediği gibi; insanın tek sadık yari.
  1 ... disikartal
 5. 5.
  (bkz: toprak anam gök gardaşım sudadır)
  ... anakart kokusu
 6. 6.
  cengiz aytmatov'un muhteşem üslubuyla yazdığı harika roman. tasvirler mükemmel.
  4 ... minti
 7. 7.
  (bkz: toprak)
  ... lili
 8. 8.
  yaşamın dört elementinden birisi, tüm çirkinlikleri sayısız şekilde örter, insanoğlu için amansızca çalışmakdadır.
  (bkz: toprak)
  (bkz: su)
  (bkz: hava)
  (bkz: ateş)

  edit: cem yılmazın gorosundaki tahta yok yalnızca.!
  1 -1 ... efe misin
 9. 9.
  bu ülkenin ekonomik açıdan kurtuluşudur aslında. bir anlayabilseydik. imf şetanına uyduk gidiyoruz.
  ... asperg
 10. 10.
  spoiler
  --------------
  Aytmatov bu ilk romanı ikinci Dünya Savaşında kocasını ve üç oğlunu cepheye gönderen bir kadının yaşadıklarını konu alıyor. Tolganay, mutlu bir yuvaya sahipken, kocası ve üç oğlu savaşa katılınca en büyük oğlunun karısı Aliman ile birlikte onların geri dönecekleri umuduyla yaşarlar. Tolganay güçlü bir yapıya sahip, yüreği insan ve toprak sevgisi, üretme coşkusuyla dolu bir kadındır. Erkeklerini savaşa gönderen köyün dertleriyle uğraşır. Ev ev ihtiyacı olan insanlarla ilgilenen tolganay, yokluğun pençesinde her türlü acıyla yüz yüze gelir. Gelini Aliman ile birbirlerine dayanak olan bu kadını gelininin durumu çok üzmektedir. Çok sevdiği kocasını evlendikten hemen sonra cepheye uğurlayan genç Alimanı kendi kızı olarak bağrına basar. Tolganay Cepheden kocası ve büyük oğlunun ölüm haberini aldiğinda, kendi halinden çok gelinine üzülür. Bir gün gelininin bir çobanla yaşadığı gayri meşru ilişkiden hamile kaldığını öğrenir. Bütün acılara rağmen (diğer iki oğlunun da ölüm haberi ulaşmıştır) gelinine sahip çıkar. Aliman bu çocuğu doğururken ölür. Tolganay çocuğu bağrına basar. Ona Canbolat ismini verir. Bu bebek, artık mazide kalmış ailesinden ona kalan tek hatıradır.

  Aytmatov romanı ömrünün sonunda toprakla dertleşen Tolganayın dilinden anlatır. Yazar bu romanında üretmenin verdiği huzuru, toprağa saygıyı, insan sevgisini işlerken, savaşın mantığını ardında bıraktığı kırık dökük hayatlar çerçevesinde sorguluyor.

  Akşam yemeği için büyük arabanın yanında otların üzerinde oturduk. Ekmek sıcaktı. Yeni çıkmıştı fırından. Canbolat ilk dilimi bana verdi:

  - Buyur büyükanne.

  Ekmeği aldım, bereketli olması için duamı yaptım ve ilk lokmayı ağzıma götürdüm. Çiftçilerin, tarım araçlarını kullananların ellerinin kokusuydu bu. Bu ekmek petrol kokuyor, demir kokuyor, saman kokuyor, olgun başak kokuyordu. Evet eskiden olduğu gibiydi herşey. Lokmamı yutarken gözyaşlarımı tutamadım. Ekmek ölümsüzdür, iş de ölümsüzdür dedim içimden.

  spoiler
  -----------------

  kaynak alıntıdır.
  1 ... sex files