bugün

başrollerini kadir inanır ve turkan şoray'ın paylaştıkları, film müziklerini cahit berkay'ın yaptığı defalerca izlenip bıkılmayacak ve her seyirin sonunda kalplerin üstüne ağır bir taş oturtan bir türk filmi.
bir cahit berkay bestesi.
türkan şorayın neden mükemmel bir oyuncu olduğunun kanıtı filmdir, hiç konuşmadan yaşadığı onca duyguyu sadece bakışları ile anlattığı sahneler efsanedir.
bir klasik.defalarca izlenesi film.
ordaki erkek çocuğunu oynayan aslında bir kız çocuğuydu. hatta dizilerde oynayan ünlü bir oyuncu kendisi.
şu sıralar bu olağanüstü film tiyatroya uyarlanmıştır.türkan şoray'ı ipek tuzcuoğlu kadir inanır'ı ise kerem alışık oynamaktadır.
hemen hemen bütün kamyonların camında ve kaporta bölgelerinde rastlanabilen film ismi.
kadir inanıra gavat istanbullu lakabının takıldığı filmdir.
her izledigimde ziril ziril aglamama neden olmus turk filmi. kadir inanir in her nasil olduysa guclu, yenilmez erkek pozisyonunda olmadigi, en icten, en dogal turk filmlerinden biri. yilmam, yine izlerim...
filmin sonunda asyanın (türkan şoray) ilyas (kadir inanır) ve cemşit (ahmet mekin) arasında kalması ve sevgiyi değil emeği seçmesiyle insanı mutlu eden ama bir o kadar da hüzünlendiren türk sinemasının yüzakı yapımlarının başında gelen filmdir.
Türk sinemasının en iyi örneklerinden biri. defalarca izlenesidir. kadınlığın, şefkatin, sadakatin ve aşkın karşı karşıya geldiği birçok gözyaşartıcı sahneye ve diyaloğa sahiptir. cahit berkay'ın yaptığı müzikler için ise zaten söyleyecek bir şey yoktur, filmi en güzel şekilde tamamlar.
film asya ile ilyas ayrılana kadar farklı yaklaşımlar sergilemektedir.
daha sonra tipik türk filmlerinden pek farkı kalmamaktadır.*
kadir inanır: çağırsam gelirmi? ama kocası var. gelmezki...
türkan şoray: alıp götürsene beni buralardan, kaçırsana beni..

uzun zaman editi: benim gibi ruhsuz birini bile düşündürmüştür bu sahne. vay aq.
aşk mı huzur mu?....
seçememek...*
sevgi değil...
en çok emek veren kazandı.
bir filmin filmden çok daha fazla bir şey olabildiğini anlamamıza yarayan, kadir inanır, türkan şoray ve ahmet mekin'in kusursuz oyunculuklarına şapka çıkardığımız, türk sinemasının yüz akı olan şaheser.
sevginin emek olduğunu kanıtlayan ,defalarca izlenmesine rağmen akan gözyaşlara engel olunamayan,mükemel bir müziğe sahip olan bir atıf yılmaz filmidir.
-samet ona baba dedi ..

-ben kocamı hiç göğsünden öpmemiştim.. replikleri de unutulmazlar arasındadır
(bkz: sevgi emek ister)
mutluluk bu muydu? mutluluk neydi ben bilmezdim. o vardı bir zamanlar, onu sevmiştim... sevgi o muydu? sevgi neydi? coşkun akan dere, sonbahar rüzgarıyla ürperen yapraklar, cama vurup dağılan yağmur damlaları, bir yürek çarpıntısı... sonunda coşkun dere durulur, yapraklar kurur dökülür, yağmur diner güneş açardı.. sevgi neydi? sevgi sahip çıkan dost insan eli, insan emeğiydi. sevgi iyilikti, sevgi emekti...
Hikayesi, senaryosu kadar güzel Moğollar adlı gruba ait tekrar tekrar dinlenebilen bir film müziği olan harika filmdir.
cengiz aytmatov'un ünlü eserinden yola çıkılarak filmin başından sonuna, a'sından, z'sine, odunluktan çıkıp da oynayan kadir inanır ile ''al yazmalı, selvi boylu'' olmayı hak eden türkan şoray'ın mükemmel oyunculuklarıyla, cahit berkay'ın ölümsüz müzikleriyle, yan rolde olmasına rağmen ''cemşit''i, cemşit yapan ahmet mekin'iyle, her daim dillere pelesenk olacak replikleriyle, hatta ve hatta, çamurlu kamyonuyla dahi hatırlanabilecek, ağlatma potansiyeli hat safhada olan, 15. antalya film festivali'nde en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi ikinci film dallarında da ödül almış, kadir inanır'ın belki de ilk defa ''çaresiz''i oynadığı süper ötesi 1977 yapımı atıf yılmaz batıbeki filmi..
bana kalırsa, çoğu kimsenin düşündüğü gibi film "mutsuz" bitmemiştir ve cemşit filmdeki en temiz, en iyi insan olarak sonunda mutlu olmuştur. bunu cemşit 'in, ilyas onların evindeyken aslında samet 'in babası olduğunu öğrendikten sonra, "yine de eve alırdım, yaralıydı" düşüncesiyle de anlayabiliyoruz. burada tek kötü taraf samet 'in babasını cemşit sanmasıdır bence. bunun dışında şahsen benim içim rahat *
ayrıca bunun tiyatro sahnesine aktarılmış halide vardır.Başrollerini (bkz: Kerem Alışık), (bkz: ipek Tuzcuoğlu), (bkz: Menderes Samancılar), (bkz: Zuhal Topal) paylaşmaktadır.
ne garip bir filmdir ki her seferinde beni aglatan. ask filmi bu. kırmızı bir ask. bir o kadar da ask ile huzur arasındaki cizgiyi o kadar net anlatıyor ki.

asya kocası ilyas tarafından aldatılmıs, hor gorulmus, bebegiyle gururlu bir sekilde yoluna yalnız devam etmeyi secmistir. karsısına cemsit cıkar, yardım eder. bebegini ve onu kollar, sevkat gosterir. asya basta temkinlidir. fakat bir gece evde otururken ikisi, cemsit eline madolinini alır baslar calmaya. iste mutlu aile budur.... bu tepe karlı tepe yayalalar...asya oglu samet'e bakar once, sonra da cemsit'e. iste o an hisseder, ve baslar eslik etmeye...oy yaylalar, yaylalar yaylalar...kararını vermis huzurun dehlizlerinde guven icinde kaybolmayı secmistir. sonra bir gece kaza olur, cemsit yardıma gider, getirdigi ilyas'tır. asya'nın elleri titrer, aglar gizliden gizliye. ogluna bakar. nasıl gebe kaldıgını soylerken utanmıs yanakları kıpkırmızı olmussa onceden, yine oyle olur ilyas'la konusurken. filmin sonunda asya'nın secim yapması gerekir. samet cemsit'i secer babalıga. asya, sevgi emek ister, sevgi nedir ki, emektir der. ama ic sesi insanın icini burkar hatta aglatır :

burdayım iste, cekip alsana beni...
cengiz aytmatov selvi boylum adlı eserinden uyarlanmıştır. eser de en az film kadar ilgi çekicidir. akıcı ve lirik bir üslupla yazılmıştır. filmde bulamadığınız değişik tatları eserde bulabilirsiniz. aslında anlatılan olay gerçekten yaşanmıştır. yazar bir gün bindiği kamyonda ilyas'la tanışır ve ilyas'ın başından geçen olaylar da eserin olay örgüsünü oluşturur. kitabın da mutlaka okunması gerekir.
türk film tarihinin, kadir inanır'ın, türkan şoray'ın önemli filimlerinden birisidir. filmin sonunda çok anlamlı bir sonuç çıkar. "sevgi ne demektir?" sorusunu kendine yönelten türkan şoray sevginin sahip çıkmak olduğu sonucuna varır. evet gerçekte de bu böyledir. asıl seven sevdiğine ve sevgisine sahip çıkandır.