bugün

entry'ler (128)

başeğmeden

dayıya yazılan ve 122 cana yazılan parçaların dışındakiler kötü :( yorum artık eskisi gibi üretemiyor. Sesler desen eskileri çook aratıyor. Hilmi ve Özcan ın yerini kimse dolduramaz onların sesindeki çoşkuyu kimse hissettiremez. Sanki Türküleri susturuyorlar çağa uyucaz diye.

dursun karataş

cenazesinde şu şiir okunmuştur..

Sen yürürsün rüzgar yürür
Sabahlar sığmaz olur gözlerine
Her adımda çözülür bir karanlık
Şafaklar çiçek sunar ellerine
Gün tutuşur
Dağlar aydınlanır
Yeniden aydınlanır
Yeniden canlanan bu yaşam
Türküler dizer saçının tellerine

Alıp savurur beni saçların
En kalabalık alanlara götürür
Bir cellat çıkar apansız
Bir fidan yeşermeden çürür
Ve kana bulanır ırmaklar
Baştan başa geçer kentleri
Kan temizlenir cellat ölür

Mahpuslar soluğunla umutlanır
Toprak çatlar
Gökyüzü bıçak bıçak şimşeklenir
Görkemli bir yürüyüş başlar içimde
Ve bir tan vakti
Kırılır bütün güzellik yasaları
Ağaçlar aşk açar bahçelerimde

Dallar eğilir
Yapraklar secde eder yürüyüşüne
Sular kabarıp dalgalanır
Köpüklü başlarıyla selamlar seni
Ve tanrılar kalır önünde
Ne beyler ne krallar
Seninle yazılır en büyük destan
En güzel tarih seninle başlar

Bir sevinç boylanır dünyada
Çocuklar korkusuz büyür
Kan boğulur susar
Dokunup geçtiğin her kuraklık
Yemyeşil bir vadiye dönüşür

Bizi bu deprem günlerinde
inan ki bir şiirsiz yaşamak
Bir de sensiz savaşmak öldürür..

engin çeber

engin..gebze nin yoksul kondularından devrimciliğe uzanan bir hayat..

onunla ilgili ilk aklıma gelenler hep şapkalı olmasıdır..saçları dökülmüştür ve o bunu gizlemek için sürekli şapka takardı,hareketli, konuşkan, meraklı bir delikanlıydı..mücadele içerisinde yetişiyor olgunlaşıyordu..gebze de son yedi sekiz senedir devrimcilik yapan herkez engin i tanırdı..

engin en son yozlaşmaya karşı mücadele ettiği için tutuklanıp bir bucuk yıl tekirdağ f tipi hapishanesinde kamıştı ve daha yeni tahliye olmuştu..

engini gösteren fotoğraflara bakıyorum şimdi ümraniye bir mayıs mahallesinde yapılan bir saldırı sonrası yapılan yürüyüşte elinde megafon slogan attırıyor kitleye..biz devrimciyiz korkmayız sinmeyiz diye..

evet engin sen devrimciydin sinmedin ve faşizm seni ağır işkence altında katletti.. ve pazar günü o sloganı attığın mahallede son yolculuğuna uğurlanacaksın..

yolun açık olsun engin..

emin olki yürüyüş susmayacak emin olki bu ülkede elbet işkence son bulacak..

mahir hüseyin ulaş kurtuluşa kadar savaş

eylem alanlarının en güzel sloganıdır..

kartalspor

semt takımıdır kartal..yoldaş takımıdır..tribünleri kardeşlik barındırır..alnı dik sol barındırır..soldan bakar soldan konuşur soldan sever takımlarını...her maçında yumruklar havaya diye başlar.kalkar sol yumruklar havaya ve hep bir ağızdan söylenir gün doğdu..ardından çocuklar inanin inanin çocuklar denilir..başın öne eğilmesin aldırma kartal aldırma der her yan..omuzdan tutun beni der bütün stad,hayala durulur halaya katın beni diğerek..statta asılı pankartlarda kocaman "hasretinden prangalar eskittik" yazılıdır.."umudu kuşanıp geldik sevdamız uğruna" yazılıdır.."bitmedi o kavga sürüyor sürecek gökyüzü kartalların oluncaya dek " yazılıdır.."sevdan bir nefes gibi çekmessem ölürüm" yazılıdır..
che tişortleri giyen delikanlılar gezer tribünlerde..kahrolsun amerika diye bağırılır her zaman..filistin bayrakları açılır..daha geçen haftalarda hükümet yasani al başına çal diye inlemiştir stad..susmaz kartal seyircisi doksan dakika..bilir bütün taraftar grupları..kartalı..boranlar dır gençlik grubunun adı..kartaldır bir sevda..başka sevdalara kapalıdır..

ayşe gülen e ağıt

12 temmuz 1991 de ölüm mangalarının yargısız infazla katlettiği herhangi bir örgütün üyesi olmayan ortaköy kültür merkezi çalışanıdır ayşe gülen..

o ayşe gülen ki yine kendisiyle beraber ortaköy kültür merkezi çalışanı ayşe nil ergen le beraber katledilmiştir..evinin zilinde bile ayşe gülen yazmaktadır..katledildiği gün kültür merkezinden arkadaşı ayşe nil le beraber çıkıp evine dönmüştür..evde silah yerine tiyatro yazıları bulunmuştur lakin bu önemli değildir zaten..çünkü onların katledilmesinin en büyük nedeni baba bush un ülkemizi ziyaretidir..baba bush a terörist cesetleri lazimdir ve devrimci sanatçıların cesetleri armağan edilmiştir...

velakin işte grup yorum beraber ortaköy kültür merkezinde beraber çaliştiği ayşe gülen e bu ağıtı yakmıştır..

biri ile beraberken baskasiyla takilmak

insanın birlikte olduğu kişiden çok kendine yaptığı saygısızlıktır.

tuz golunun kuculmesi

doğayı nasıl yokettiğimizin acı kanıtı.

grup yorum

6 eylül cumartesi günü gelenek haline gelen harbiye konserlerini verecek olan grup.

kucukken sevilen seyler

jelibon

dev genç

hakkında sayısız bilgi girebileceğimiz başlıktır..en genel haliyle devrimci olan gençlere verilen isimdir..ama devrimci gençlik ismi türkiye de özel bir yere sahiptir ki ilk başta eğer bu ülkede hala nefes alabiliyorsak abd işgali olmadan ,bunun en büyük sebebi işte o gençliktir..o yüzden öyle yok sokakta imza toplayan ondan bundan ne olur imza ver diyenler değildir..devrimci gençlik bu ülke için ,bağmsızlık için, bu ülkenin halkları için karşiliksiz canını verenlerdir..mücadele edenlerdir..direnenlerdir..mahirdir adları denizdir ibodur en başta ve sonrasında koca bir deryadır onlar..

cem inci nin bir polis tarafindan vurulmasi

istanbul bahçelievler, mahmutbey caddesi 17. sokak'ta, 6 ağustos 2008, çarşamba günü, çevik kuvvet şube müdürlüğü'nde görevli 2 yıllık polis memuru mustafa taştan, sivil kıyafetle evine giderken bir genci vurdu.

sokakta çıkan tartışma sırasında polisin vurduğu cem inci, hayatını kaybetti.

kendi cep telefonu ile karakola haber verdi ve polis ekibi olay yerine gelinceye kadar, cem inci'ye yardım etmek için kimseyi yaklaştırmadı.

cem inci ile aynı mahallede oturan ve vurulma sırasında yanında bulunan r.ç., olayı anlattı:

saat 18.00 sıralarında cem abi işten çıkmış eve giderken ona rastladım. aynı yerde oturduğumuz için beraber yürümeye başladık. 19. sokak içine geldiğimizde cem abi, önündeki meyve suyu kutusuna bir tekme vurdu. yarısı dolu olan kutudaki su cem abinin üzerine sıçradı. üstü kirlenen cem abi, sinirlenip hay aksi. bütün pislikler de beni bulur. şimdi başlayacağım kutusuna diye söylendi.

bu sırada yanımızdan mahalleden tanıdığımız polis memuru mustafa taştan geçiyordu. birden cem
in üzerine yürüyüp ne diyorsun lan! bana mı küfrediyorsun? kimsin lan sen! dedi. cem ne alakası var abi. kendi kendime konuşuyorum. seninle bir ilgisi yok& diye cevap verdi.

tartışma uzadı... polis memuru tabancasını çıkartıp ceme doğrulttu öldürürüm lan seni. elimden kimse alamaz. şerefsiz dedi. bu olanlar karşısında donup kalmıştım. sadece olanları izliyordum. cem dur abi. ne yapıyorsun? kendine gel diyerek silahı tutmaya çalıştı. tam o anda silah patladı."

arkadaşının yere yığılmasını gören r.ç. yardım etmek istedi, fakat o da polisin tehdidi ile karşılaştığını anlattı:"...yakamdan tutup kaldırarak sen de benimsin. akıllı ol. seni de oraya yığmayayım

ambulansın mahalleye gelişi yaklaşık bir saat sürdü. hastaneye kaldırılan cem hayatını kaybetti.

mustafa taştan tutuklandı. fakat biz yıllardır türkiye'de adaletin nasıl işlediğine tanığız.

sadece son bir yıl içinde festus okey'in, baran tursun'un ölümleri, ferhat gerçek'in vurulması... hran dink'in katiline samsun ve istanbul emniyetlerinde gösterilen ilgi... somut birer gerçek olarak duruyor karşımızda...

abdullah gul un atadigi rektorler

aslında iktidarda olan her gücün yaptığını yapıyor abdullah gül de..kendisine ideolojisine yakın kişileri rektör yapıyor yapmaya başladı..bence çokta önemli değil bu konu..sonuçta gelen gideni aratmıyor..iktidar içi çatışmalarda olan devrimci demokrat duyalı öğrencilere oluyor..son yıllarda bir çok üniversitede öğrencilere açılan soruşturmalardaki nedenlere bakarsak görürüz neler olduğunu..

(bkz: ideolojik halay)

din kulturu ogretmeninin iki kiza tecavuz etmesi

yazık vallahi..ne biçim bir ülkede yaşıyoruz anlamıyorum..çocuklarımızı dinimizi öğrensinler diye yazın yurda kursa göndeririz yurt kurs kaçaktır denetimsizdir başlarına yıkılır 18 küçük kız çocuğu ölür..çocuklarımızı dinimizi öğrensinler diye yazın yurda kursa göndeririz yurttaki kurstaki din bilgisi hoca sapık çıkar kçocuklarımıza tecavüz eder hamile bırakır..

allah hepsinin belasını versin daha ne diyeyim..

çorum'da faaliyet gösteren ensar vakfı'ndaki rezalet yaz kursuna devam eden 15 yaşındaki 2 kıza tecavüz edilmiş!
ensar vakfı'nın yaz kurslarına devam eden kızlardan 2'si hocanın tecavüzüne uğradı. kızlardan biri hamile!

çorum'da faaliyet gösteren ensar vakfı'ndaki skandal, yaz kursuna devam eden 15 yaşındaki 2 kızın, yaşadıkları olayı ailelerine anlatmasıyla patladı. ö..y. ve e.g. isimli kızların imamlık yapan babaları olayı duyar duymaz karakola koştu.

vakıf başkanı
kızlar karakolda da, bir lisede din kültürü öğretmenliği yapan ensar vakfı çorum şube başkanı z. i.'nin kendilerine tecavüz ettiğini anlattı. muayeneye giden kızların gerçekten tecavüze uğradıkları ve birinin 3.5 aylık hamile olduğu belirlendi.

ahlaki yazılar
polis tarafından gözaltına alınan evli ve 2 çocuk babası z. i. sevk edildiği mahkemece tutuklanarak çorum l tipi cezaevine gönderildi. ahlaksız hocanın, çorum'daki yerel gazetelere din ve ahlaki konular hakkında yazılar yazdığı öğrenildi.

karaburun

(bkz: karaburunda çarpışan bedreddin yiğitleriyiz)

dersim

isyanın ve direnişin teslim olmamanın ülkesi..

özgür sözlük

an itibariyle uludağ sözlük başlık sayıını geçmiş olan sözlüktür..

tuncay güney

kontrgerillanın kustuğu pisliklerden..yalnız bu diğerleri gibi olmadı kontrgerilla bunu kusarken boğazına takıdı midesini bulandı falan..kusuyor hala..

bahçelievler de polis dehşeti

yuh artık dedirten olaydır..bu ülkede polisin adam öldürme özgürlüğü bu kadar barizdir işte..işte bakın milliyet gazetesindeki haber;

bir polis kendi kendine söylenen genci vurdu. polis, meslektaşları gelene kadar gence yardım edilmesini engelledi. genç kurtarılamadı
bahçelievlerde 2 yıllık polis memuru mustafa taştan, yolda yürürken tartıştığı cem inciyi (22) silahla karnından vurarak öldürdü. incinin olay anında yanında bulunan arkadaşı r.ç., cem, üzerine meyve suyu sıçradığı için kendi kendine söyleniyordu. polis bunu kendisine küfür olarak algıladı ve cemi vurdu dedi.
hürriyet mahallesi mahmutbey caddesi 19. sokak üzerinde önceki gün saat 18.00 sıralarında meydana gelen olayda, inci arkadaşı r.ç. (17) ile iş dönüşü eve dönerken, aynı mahallede oturan 2 yıllık polis memuru mustafa taştanla karşılaştı. ikili arasında çıkan tartışma sonrası polis memuru taştan, inciyi karnından silahla vurarak öldürdü. arkadaşını kaybeden ç., olayı şöyle anlattı:

bana mı küfrediyorsun?
saat 18.00 sıralarında cem abi işten çıkmış eve giderken ona rastladım. aynı yerde oturduğumuz için beraber yürümeye başladık. 19. sokak içine geldiğimizde cem abi, önündeki meyve suyu kutusuna bir tekme vurdu. yarısı dolu olan kutudaki su cem abinin üzerine sıçradı. üstü kirlenen cem abi, sinirlenip hay aksi. bütün pislikler de beni bulur. şimdi başlayacağım kutusuna diye söylendi.
bu sırada yanımızdan mahalleden tanıdığımız polis memuru mustafa taştan geçiyordu. birden cem in üzerine yürüyüp ne diyorsun lan! bana mı küfrediyorsun? kimsin lan sen dedi. cem ne alakası var abi. kendi kendime konuşuyorum. seninle bir ilgisi yok diye cevap verdi.

kimse yardım elini uzatamadı
tartışma uzayınca polis memurunun tabancasını çıkartıp ceme doğrulttuğunu belirten ç.,öldürürüm lan seni. elimden kimse alamaz. şerefsiz dedi. bu olanlar karşısında donup kalmıştım. sadece olanları izliyordum. cem dur abi. ne yapıyorsun? kendine gel diyerek silahı tutmaya çalıştı. tam o anda silah bir el patladı.
elinden ve karnından vurulan cem, yere yığıldı. yardım etmek için eğilince yakamdan tutup kaldırarak sen de benimsin. akıllı ol. seni de oraya yığmayayım dedi diye konuştu. ç., taştanın cep telefonundan karakolu arayıp, benim sokakta birisini vurdum. hemen buraya gelin. kalabalık gelin dediğini, polisler gelene kadar da kimsenin yaralı olan inci ye yaklaşmasına izin vermediğini anlattı. taştan, 5 dakika içinde gelen ekiplere silahını verip teslim oldu. 100e yakın polis herhangi bir linç girişimi yaşanmaması için sokakta geniş güvenlik önlemleri aldı.
mahalle sakinlerinin verdiği bilgiye göre, yaklaşık bir saat sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılan inci, kurtarılamadı. taştan, gözaltına alındı.

96 ölüm orucu

hücrelere karşı yapılan destansı direniştir..

ey zindanlar ortasında insanlığın iğrendiği kara zulüm!
neyin varsa kuşan da gel!
işkencelerinle gel,postallarınla,süngülerinle,namlularınla,tanklarınla,toplarınla gel…
gel namusunda beyaz nokta kalmamış engerek gel
gel kanlı ellerinle
gel de al ekmeğimi,havamı,suyumu,güneşimi
gel de al insanlığımı
gel de al onurumu
gel de al direnişimi!

gel de al!