bugün

araçların yada yapıların camlarında çeşitli sebeplerle kullanılan ve camın üzerine yapıştırılmak suretiyle uygulanan değişik renk ve kalınlıklardaki ince naylona verilen ad...
(bkz: ragle)
değişik fiyatlarda değişik yerlerde yaptırılabilecek şey. üst sınır ziebart'ta olup 500 ytl'ye yakın iken alt sınır küçük burjuvazi oto sanayi esnafındadır ve yaklaşık 150 lira civarındadır. bu işlemi yaptırırken kapıların sökülmemesi önemlidir. çünkü bir çok araba firması sökülen kapıları garanti kapsamından çıkartıyor.

genel olarak 5 tonu vardır bu işin. ilk iki ton çok açıkken son iki ton da çok kapalıdır. en iyisi üçüncüyü tercih edin en temizi o. film seçimi çok önemli. 150 liraya sanayide çektirirseniz boktan film kullanırlar ve hemen çizilip göz zevkinizin içine sıçar. ziebart'tan da bile bile kazık yemek istemeyenlerdenseniz llumar gibi kaliteli ve nispeten uygun bir firmayı tercih edebilirsiniz. ziebart'tan kalite olarak neredeyse hiçbir farkı yok.

(bkz: llumar)
deri koltuklu arabaları güneşten yanmaktan koruyan hededir. ancak kendi aracınıza kendiniz uygulamaya kalktığınızda işler boka sarabilir.

cam filmi çekilirken en önemli şart havada yaprak kıpırdamamasıdır. yani çok az rüzgar bile herşeyi bok edip, sizi arabayı satma konumuna getirebilir. ancak özgüveni olan kişiler, kendine güvenen kişiler ve sinirlerini aldırmış kişiler kendi kendilerine uygulamaya çalışabilirler.
siyah renk arabalara çok yakışır bu.
An itibari ile anlaşılmıştır ki hırsızları kesin olarak durdurmasa (lakin bu gece durdurdu) da yavaşlatabiliyormuş.
Kelebek camımı tuzbuz olmuş şekilde buldum, ama arabaya girememiş. ya zamanı olmamış ya da ugraşmamış. Polisin yalancısıyım.
pehh
bu sabah kıçıma 140 lira trafik cezası sokan ürün...
Polislerin kıl olduğu ama ne hikmetse kendi meslektaşlarının araçların da olduğu vakit kendilerine batmayan, arabayı araba yapan aksesuar.
4 kez yediğim trafik cezasından sonra bugün söktürdüğüm filmlerdir. simsiyah köpekbalığı lancer ımın tüm karizması gitti sanki. ama olsun, karşıma trafik polisi çıkacak diye olan korkulu rüyam da bitti.
bu arada konu açılmışken dip not olarak çoğu kişi tarafından yanlış bilinen bir konuya da değinmek istiyorum. bu filmlere ceza yazılmasının sebebi araca bakıldığında içerisinin görünmemesi değildir. herhangi bir kaza vs. anında aracın içerisinden camlar kırılıp çıkılması gerekirse eğer bu filmler camları sabit tutarak parçalanmasını engellemektedir. bugün filmler söküldüğünde de şahit oldum ki bu filmler gerçekten sağlam bir madde. ne deliniyor ne yırtılıyor. kesici aletiniz olması gerek.
polisten aldığım arabamda bulunan renkli cam gibi bir şey. geçen otomobil programında dinlediğime göre güneş ışığının zararını ve sıcaklığı yüzde 99 a kadar etkiliyormuş. ayrıca beyaz renk arabaya çok ayrı bir hava katar. ayrıca cam filmi sevenlere benden müjde, artık yasak değil.
araçta bulunan ve ceza kesilmesini gerektiren bir kusur değildir. eğer bir polis bu yüzden ceza kesmek istiyorsa ya canı çorba çekmiştir ya da canı sıkılmıştır ibnelik yapmak istiyordur. eğer cam filmi yüzünden ceza yerseniz sonuna kadar itiraz edin ve işin peşini bırakmayın.
artık arabanızın içini görebileceğiz..

görsel
Önce yasaklayıp sonra tekrar izin veren devlet büyüklerimiz, ardından neden yasakladıkları bellirsizliğini koruyarak tekrar yasaklamışlardır. araç içinin görülebileceği seviyede cam filmlerine izin vermişlerdir ancak araç cam filmlerinin esprisi dışarıdan içerisinin görülmemesidir..
Mtv zammının %15'i buradan çıkartılacak sanırım. Arabayı satıyorum, hadi bakalım.
sanki direksiyon simidinde kokain çekiyoruz aq.

sadece ön cama getirilmesi gereken yasağın yan camlara dahil edilmesi saçma.
her zaman kek gibi görünmek istemiyorum belki.
ayrıca güneşi ciddi kesiyor gayet faydalı bir şey.

böyle salakça yasaklardan nefret ediyorum, gerçekten psikolojim bozuluyor, katil olmak istiyorum.
Serbest bırakılacakken geri yasaklanmasınin tek açıklaması var: Ekonomiye yama.

Lan bu kadar küçük şeylerle uğraşırlar mı diyorsunuz değil mi? E durum vahim. Şu son 3 ayda devlete para getirebilecek kaç düzenleme yapıldı? Ordan al oraya burdan al şuraya. Hadi bakalım nereye kadar?
bu yaz arabamın önlerine 2, arkalarına 3 numara cam filmi çektirdim. sanayide sıcakta saatlerce bekledim kesinlikle çıkartmaya niyetim yok. iktidar kasayı dolduracak diye vatandaşı soyamaz buna hakları yok. zaten konu yargıya taşındı 1 ay içinde tekrar serbest olma ihtimali çok yüksek.
bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı'nın başka işi gücü yokmuş gibi cam filmine sardı. bu bakanlığın ismindeki şatafata aldanmayın, gündemi araçlardaki cam filmi.
Ne enflasyon ne yolsuzluk ne işsizlik AKP'yi götürürse bu cam filminin tekrar yasaklanması götürür. Demedi demeyin.

https://twitter.com/Bulen...status/925137612402319360
çoçuk oyuncağına döndürülmüş kurallarıyla milletle adeta dalga geçilen durumun nesnesi. ya yasaklayın yada serbest bırakın artık şunu.
görsel
Bizi buna mecbur etmeyin.
http://m.imdb.com/title/tt3121212/
taşıtlardan ve yakıtlarından alınan vergiler arşa ulaşmışken, sorun yapacağım son şey olur.
Sonunda tayyip olaya el atmis, halledin su isi demis. Tamam ben sokturmedim ama sokturenlerin magdureti ne olacak ? Hem takma sokme parasi girdi onlara.

Erdoğan'ın başkanlık ettiği AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında araçlara sonradan takılan cam filmlerine kesilen cezalar da tartışıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşında büyük tepkisini toplayan cezalarla ilgili olarak “Genelge yayınlayın, düzeltin bu işi'' dediği iddia edildi.
bir yasaklanıp bir serbest bırakılan şey. insanların her türlü keyfi uygulamasına karışmak bu siyasetçilerin mesleği olmaya başladı.
bizleri rahat ettirecekleri yerde tam aksine problem çıkartıyor ve sanıyorum ülkecek gerginiz.
ya gerçekten böyle başlıklar açılıp eylemler yapılacak kadar önemli mi sizin için bu cam filmi ey erkek yazarlar?
Teröristlerin teyit edilmesi engelleniyor diye yasaklanması çok saçma olan gereç.

O zaman kara çarşafı da yasaklayın aq kadın mı erkek mi terörist mi belli değil.
milli bir savaş sebebi olacak olan durumdur. insanlara önce serbestlik tanıyarak cam film taktır sonra bu hukuksal açıklığı kapatarak herkese yasak de.

tam anlamı ile bizim gibi 3. dünya ülkesi olan bir ülkede olabilecek bir durum.
aslında; şöyle bakınca bir yandan acaba hangi bakan ya da ona benzer birinin cam filmi işine girdi diye düşündüm. çünkü önce serbestlik var dediler ve hemen herkes taktı. sonra da yasak diyip çıkartma kararı aldırdılar. kim lan bu erol egemen mantelitesindeki görünmeyen yüz!

yazık değil mi bunca adamın bunda insanın paralarına. taktırırken 100 lira ver, çıkartırken 50 lira ee? ekonomi canlansın diye yapıldı diyeceğim de bizim ülkede ki hangi gerizekalı bunu düşünür?
Ne cam filmiymiş aınakoyayım ne terör ne hayat pahalılığı milleti bunun kadar kenetlemedi.
Güneşin altında, Saatlerce istanbul trafiğinde kalmamış insanlar anlayamaz o cam filminin değerini. Yaz aylarında klima her ne kadar serinletse de güneş yavaş yavaş kavurur teninizi. Siz bilmezsiniz bir kolunuzun kararmış diger kolunuzun beyaz kalmasının verdiği acıyı. Cam filmi önemlidir ve bunu yasaklamak insanlık adına bir suçtur. Şimdi yasağın kalkması gündemde, bu iyi bir gelişme olsa da o filmleri söktürenlerin masrafı ne olacak? insanlara yaptığınız bu maddi zulüm ne zaman son bulacak?
Cam filmi neden önemlidir?

Herhangi bir darbede camında film olan araçların camı kırılmaz, yani kırılsa da tuz buz olmaz. Sadece çatlar.

Güneşin zararlı ışınlarından korur.

Kadınların trafikte taciz edilmesinin önüne geçiyor.

Aracın içinde ekran vs multimedya sistemi varsa hırsızlara karşı giz perdesi oluşturuyor.

En önemlisi otobanda 200 le gidiyorsunuz ve önünüzdeki kamyondan koca bi tuğla fırladı ve ön camınızda film yok. Şoföre veya yanda oturan kişiye gelse öldürecek o tuğla. Fakat camda film varsa sadece camı çatlatıp atlatacaksınız badireyi.

Ve araç içinde sevgilinizde sevişebilirsiniz etrafa fark ettirmeden. Sırf bu yüzden bile film yaptırılabilir.
Arabasi olmayanin ya da ucuz yerli arabasi olanin anlayamacagi durumdur. 0km audi al sonra cam filmi olmadan mi binelim ? Ziebarta o kadar para verdim. Cikartmam arkadas.
Ben yaptırmaya 400, söktürmeye 150 crzaya 200 lira veren biri olarak itirz ediyorum
bizim araba hem ucuz hem de cam filmi var, hay böyle şansı dedirten bir durum.
araç içindekileri güneşin zararlı ışıklarından koruyan güvenlik objesidir. arka koltukta oturan çocukların hem seyrini engellemeyen hem de onları güneşten ve ışıkta durulduğunda sağdan soldan el sallayan insanların sevgisinden koruyan bir objedir. aracın içini göstermeyen cam filmi yasak olsun, ön camı karartıp sürücüyü bile göstermeyen cam filmi yasak olsun da açık tonlar için serbest olsun. bu önemli.
Yok cb olaya el atmışmış. Sanki ondan habersiz iş yapılıyor memlekette. Mtv deki gibi iyi polis kötü oynanıyor yine. Hea, yine giren çıkan millete ama Büyüksün reyiz nidaları duyulmaya başlar yarın bir emriyle haberinin olmadığı (!) olayı ters yüz ederse.
Filmlerini söktürenler ne yapacak? Bu zararın tazmini nasıl olur veya bu zararın tazmini olur mu? Şipşak geçiyorlar halk ile.
görsel
şu sıralar yasaklarla gündeme gelen, arabaların camlarına takılan aksesuardır.
benzin zamları bir cam filmi kadar tepki almamıştır ülkemde.
Yasaklandı. Her yeri trafikçiler çevirdi, alayına ceza köstüler. Söktüm amk filmini ceza yemeden. Şimdi de serbest diyorlar.

Sonra Türkiye kabile devleti deyince itiraz ediyorlar.
Yasaklansin ya arabanin icini kesemiyoruz lol.
Uzun bir süredir yaşıyorum. Bunca yıllık ömrümde ben böyle saçma bir ülke meselesi görmedim.
"tzam filmi" diye de bilinir. çünkü apaçi karadenizlilerden başka kimsenin önemsemediği bir ürün.
Valla ben çektirdim ceza yazacaklarsa da yazsınlar memleketin sıcağına film olmadan dayanılmaz. Yapacak bir şey yok.
yasak kalktı diye biliyorum. ceza işlemi yok. tabi polisten polise değişir.
Garip ülkeyiz. Gereksiz bu sey icin ayağa kalkariz sonuc alırız, çocuklarımızı kısır bırakan, erken öldüren gıdalar ve sekerlere karsi hic ayağa kalkmiyoruz. Çünkü çocuk daha ölmedi. Kanser olmadı. Olursa düşünürüz.
sabah sabah 235 tl ceza yememe sebep olmuş sokuk türk geleneği.

hayır ben zaten bu cam filmi olayına karşıyım, bu cam filmi yasaklandığında sevinmiştim, hatta eylem yapan çomarlarla dalga geçmiştim.
ama 3 ay önce aldığım arabamda cam filmi var, bende söktürmedim, öyle geziyorum.

neyse, bu sabah 8'e doğru trafik uygulamasına girdim, polis benim aracın ön camında da cam filmi olduğunu söyledi.
iddialaştım, "önlerde yok yanlarda var" falan dedim dinlemediler, yazdılar cezayı "git söktür pazartesi günü trafik şubeye gel göster" dediler.
görsel

hem ceza yazdı, hem aracı trafikten men ettiler.
geçici trafik belgesi düzenlediler 7 günlük.
görsel

ama nasıl kurdum kendimi anlatamam, ön camda cam filmi yoktu çünkü.
yemedim içmedim doğru sanayiye bir oto camcıya gittim, dedim "usta böyle böyle ön camlarda film var diye ceza yazdılar şuna bak ön camda film var mı amk?" dedim.

usta cevap verdi: "evet var..."

nasıl var amk ya? 20 metre uzaktan baktı anladı lavuk iyi mi?

oysa ki ne kurmuştum kendimi "ön camda cam filmi yoktur" diye rapor alacak ve bu raporla mahkeme açacaktım.
ama malesef ön camda cam filmi varmış.

hayır bir insan arabanın ön camına neden film kaplatır, acaba arabayı aldığım kişi uyuşturucu baronu mu?

neyse söktürdük tabi cam filmini sonuçta.
görsel
görsel
görsel

kural kuraldır arkadaşlar, kurallara uyalım.
bu arada artislik yapıp bağırdığım polis arkadaşlardan bu vesileyle özür diliyorum.
saçma bir uygulamayla kullanilmasi yasaklanmis. hani nerede ak partinin muhafazakar zihniyeti. siktim öldü.

ulan hic dusunmuyor bu reis bu cam filmini yasakliyorsunda bu türbanli bacilarimiz nasil swinger seks yapacak yada araç içinde nişanlisina oral yapacak, video kaydı alacak periscopta yayin açacak? şimdi herkes görür. vizyonsuz iktidar vizyonsuz. ah reis ah.
cam filmi şuan’da hafif kusurlu olarak muayeneden geçmekte ve ön cam da olmadığı taktirde ceza uygulanmamaktadır.

edit:ama şuan sorun teşkil etmiyor ülkemizdeki herşey gibi bununda yarını belli değil.
yönetmeni kum olan ve yayımcısı silikon olan filmdir. gerçekten duygusaldır. kalbi sağlam olmayanların izlememesini tavsiye ederim.
solda başlığı görünce tekrardan yasaklandı falan sandım. malum her şeye vergi geldi belli mi olur sırf kasayı doldurmak için cam filmi yaptırana trafik cezası uygulanacak diyebilirler. şahsen olursa beni pek şaşırtmaz.
laz kit'ten fazla izlenmiştir.