bugün

boza üreten ve/veya satan kimse. ama bu tanım genellikle sokakta kendine özgü attığı nara ile boza satıcısı için kullanılır.
şıracının şahidi.
(bkz: Şıracının şahidi bozacı)
an itibariyle evimin sokağında bozaaaaaaaaa booooooooz diye bağıra bağıra geçen kişi.
neden sadece geceleri çıktıklarını anlayamadığım meslek güruhu.
ne güzel olurdu kış geceleri, boooooza diye bağırırdı sokakta geçerken. koştur koştur mahalle sonunda yakalayıp bir litre alırdık şanslıysak. genelde bütün bozacılar huysuz olurlar, manisada bir amca vardı postanenin orda duruyordu eskiden ne ters adamdı be.
boza satmak için gecenin körü olmasını ve hava ısısının eksi bilmem kaç olmasını bekleyen meslek erbaplarıdır. ayrıca o eksi bilmem kaç derecede dötleri donmadan bu mesleği nasıl icra ettikleri de günümüzde bir şehir efsanesi olmuştur.
(bkz: revenge)
şahidine şıracı derler.
86 döneminin özellikle bursa yeşilyayla dolaylarında ilkokul dönemlerinde kış aylarında sokaktan geçerken ebeveynlerine ''nooluurrr nolurrr'' gibisinden yakarışlarıyla evden kaptığı en kocaman kap ile ''bozacı amcaaaaaaa, duurr bekleee'' diyerekten boza aldığı sevecen kişi. Ayrıca o dönemde bozacıların sırtında boza tenekelerini taşımak için uzun bir sopa ve geldiğini belirtmeleri içinde bir çanları vardır.
belkide 10 senedir mahalle aralarında sesini duymadığım ticari insandı kendisi bugüne kadar, ama o da ne dışarıda bas bas bağırıyor lan adam "hayde bozaaaa" diye vay be özlemişim ulen bozacı seni belkide eskiyi hatırlattın bana ondandır...
şu anda sokağımdan geçen bozaaAaAaA diye bağıran kişidir. Hayırlı işler olsun.
Son yıllarda iyice görünmez olmuş amcadır. Kendiyle beraber kış günlerinin o pantolon paçasına yapmışmış karlarını, beyazımsı gecesini, soğuk kokusunu, sıcak huzurunu da götürmüştür sanki.
tam bu aylarda hatta an itibariyle "boza, bozağğğğ" diye bağırışlarını duyduğumuz kişilerdir.
"boooozaaaa" sesini izmir Bornova da duyunca uzun yıllardan sonra bana çocukluğumu hatırlatan meslek..
kurban bayramında kesilmeyi bekleyen danalar gibi ses çıkartan boza satan kişi.
booooooo zaaaaa diye bağırdıklarından liseliyi çağrıştıran satıcılardır.*

(bkz: zaaa xd)
boza yapan.
Şıracı ile arkadaş olan kişi.
Zamanında mahalleden geÇerlerdi eskiler unutulmaz arada Alıp iÇerdik hepsi nostalji oldu ama Çok güzel günlerdi.
istanbul da sokak bozacılarının potansiyelini biri keşfetmiş olmalı. her akşam seslerini duymaktayız.
az buz bi kazanç bırakmaz. litresi nerdeyse 20 tl.
ulan sokakta biri bağırıyor sanki öldürülüyor gibi balkona çıktım bozacıymış.

ilk defa duyuyorum böyle, başlarda sıkıntı olsa da eski dönemlerde istanbulda yaşayanlara imrenmedim değil.
(img:#1305841)
Kırk yıl düşünsem bozacının sokağımızdan geçeceğini düşünemedim. Bozaaa diye bağırıyordu. Neden garip geldi bilmiyorum. Belki eskiden filmlerde gördüğüm içindir. Resmini çekip atmak istiyordum farkedip yanlış anlar diye çekemedim. Kusura bakmayın.
az önce geçti sokağımdan.
annemle babam ''ay nostaji!!'' diye cama yapışırken ben ankara'nın şu ayazında gecenin bir vakti onu çalışmaya zorlayan şeyi düşünüp üzüldüm. ve anne babam ''ne bekliyordun ki boza kışın içilir'' dedi -.-

yine de gözlerim doldu öyle kocaman bakır kapları şu saatte para kazanmak için taşırken görünce. sokağın sonuna geldiğinde de kimse almadı. öylece baktı arkasına...

not: evet ağlıyorum şu an. lütfen dalga geçmeyiniz.
zamanı gelmiş olandır. şimdi sokakta bozaaaaaacııııııııı diye bağıran bir kaç satış yapan kişidir kendisi.
sesi de yanık.