bugün

elazığda askerlik yapan kuzenim şöyle bir enstantane anlatmıştı bu şehir hakkında; bunların tabur sık sık bingöle operasyona gidermiş, birgün otobüslerini ordaki küçük veletler karşılamış ve şöyle bir soru sormuşlar; ''türkiyadan mı geliyon abey''
memleketim. cok kozmopolit bir yapiya sahiptir, her gorusden insana rastlayabilirsiniz, ama malesef cogu aydin dusunceyle henuz tanisamamistir. ilceleri kigi, yayladere, yedisu, adakli, genc, karliova ve solhan dir. bingöl, mingöl kelimesinden turemistir. kelime anlami goller yoresi olan mingöl, daha sonra halk tarafindan bingöl olarak telaffuz edilmistir.
anne tarafımın memleketidir. büyük büyük dedem zeynel zade mustafa bey cumhuriyetin kurulması sevincini ve coşkusunu kiğılılar adına haci mehmet efendiyle birlikte atatürke telgraf çekerek bildirmişlerdir. aile hikayelerine göre zeynel zade mustafa, ölüm döşeğindedir ve evini görmeden ölmek istememektedir. at üstünde ölüme dayanarak erzincandan bingöle gelmiştir. son nefesiyle evine ulaşmış ve hakkin rahmetine kavuşmuştur. büyük dedemin konağı şuan bingöl lisesinin bulunduğu yerdir.
bir baska ozelligi;
(bkz: kacak elektrik kullaniminda en yogun iller)
nesi meşhur sorusuna bingöllülerin delikanlısı diye yanıt verdiği kent.
plaka kodu 12 olan il.
yüzen adayı görmek için gidilmesi gereken il.
komşuları; diyarbakır, muş, erzurum, tunceli ve elazığ'dır.
(bkz: ab-ı hayat/@okuzcuk)
BINGOL
Kos Kaplicasi, Soguksu Mesiresi, Buzul Golleri, Kigi
Kalesi, Yuzen Ada ( Turnalar Golu ), Kartal ( Karakus) Halkoyunu ile meşhurdur.
bir kazada 11 vatandaşını kaybetmiş ilimiz, ölenlere allah rahmet eylesin diyoruz.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=274328
doğunun izmiri denilmekte olduğunu öğrendiğim il.ayrıca
(bkz: bir başkadır benim memleketim) * *
kardeş türküler tarafından söylenen ermenice müthiş bir türkü. *

sözleri:

yerp pats yeğan karnan gananç tırnerı
knar tarnan ağpürnerı bingöli
şarveşaran atntsan zukvadz uğderı
yars el kınats yaylanerı bingöli

molorvel em, campanerin dzanot çem,
pür licerin, ked u karin dzanot çem,
yes bantukhd em, es değerin dzanot çem
kurik asa, vorın e campan bingöli
sınırları dahilindeki verici istasyonu yanan, bu nedenle ikamet eden vatandaşlarının 1 ay tv siz idare etmesi gereken il.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/8289836.asp?m=1
nüfusuna oranla türkiye'de en çok yeşil kart sahibinin barındığı vilayet...
şeyhler, siyasal kürtçülük ve devlet arasına sıkışmış türkiye' nin en gariban illerinden.
terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında çıkarılan kanun çerçevesinde yapılan müracaatların 44bine ulaştığı ilimiz.

işin garip tarafı, bingölde 41bin hane olması.

hele işin daha da garip tarafı "müracaatların yoğunluğunu eğitime ve dürüstlükteki aşınmalara bağlıyorum" demesi pek kıymetli vali irfan balkanlıoğlu'nun.

yeşil kart müracaatı konusunda da rekor bingöl'deymiş.

çok şaşırdım doğrusu. devletimize yapılmış bir ayıptır bu. ayaklanalım a canlar. hakkımızı arayalım. dürüstlüğün, ahlakın, insanlığın son kalesi hükümetimiz de yıkılmasın.
bir ilimiz. *
Bedri Ayseli'nin Ölüm ile Ayrılık adlı albümünde adını bilmediğim bir kadın ile düet şeklinde söylediği müthiş eser. Dinlerken tüylerinizin diken diken olmaması imkansız gibi.

http://www.facebook.com/h...video.php?v=1222891382431
telefon kodu "426"
toplam nüfusu : 253.739
Bingöl nüfusunun çoğunu Zazalar oluşturuyormuş vikipedi'ye göre.
Plaka kodu 12 olan telefon kodu "426" olan nufusu 300 bin olan nufusunun %98 i kürt olan ve eski adı çewlik olan şehirdir pirileri hala çewlik der .
memleketim olduğundan mıdır bilmiyorum ama her gidişimde ayrı bi güldüğüm memleket. insanlarının çok farklı espri anlayışı var.
ayrıca bingölspor'un 3. lige çıkmasının ardından belediye başkanının yaklaşan yerel seçimlere vaad olarak hazırladığı konuşma metninde "hayırlısıyla bingölspor'u 4. 5. liglere de çıkaracaz" dediği ildir.

(bkz: bir başkadır benim memleketim)
"nesi meşhurdur?" sorusuna "zazası" veya "soğanı" diye cevap alınan şehirdir.