bugün

ulann şule ulan şulee..yılın dizisinden muhteşem sezon finali.
türk tv tarihine sezon finaliyle sınıf atlatmış dizi.
en son saat 11 gibi amına koyayım diye bağırdığımı hatırlıyorum.

her bölüm dizinin verdiği ayarlardan bahsediliyor buralarda. esas ayar bu gece tüm türk dizilerine verilmiştir nasıl sezon finali ya da final yapılır diye.

sezon finalinde nolur? örneğin arka sokaklarda tüm teşkilata suikast yapılır. genelde bomba kullanılır.
öldü sanarsın aha bu sefer tamam dersin ikinci sezon sapasağlam karşımızdalar.

bu dizi de ortaya bombayı bırakmıştır ama tek farkı bu bomba herkesi öldürmüştür. izleyenler de dahil.

hala etkisindeyim.
izledik 38 bölüm.
şuleyi sadece behzat ç. ye tuzak kurmadı.
izleyici de kandırdı.

ve harun...
kimse iyi şeyler yazmasın bu karakter hakkında.
bir kızı nikah masasında bırakmak.
yemişim erkekliğini.

ve akbaba...
sanırım o da birini en kötü günlerinde bırakmış.

bu arada dizi umarım kanal değiştirmez.
dizi starla özdeşleşti. zaten kanal değiştiren dizilerin hali ortada.
behzat ç bir sezon finali.

not: başka yazıcak bir şey gelmiyor çok çabaladım ama olmuyor olamıyor.
sadece bir yaz değil, bir ömür boyu unutulmayacak derecede şok edici bir sezon finali yaşattıran dizidir. damarlarımda hala o şokun dondurduğu kanlar hareket edememektedir sanki! Anlaşılmıştır ki Behzat Ç. gelmiş geçmiş en yaratıcı senaryoya sahip Türk dizisi olmuştur. Behzat'ın mezarın başında "Bernaaaaa" diye hıçkırması, bir çocuğunun diğerini öldürdüğünü öğrenmesi nasıl bir şoktur yarabbim? Söyleyin şimdi bu adam hiç bilmediği bir evladını bulduğuna mı sevinsin, yoksa aynı evladının başka bir evladını öldürdüğüne ve baş düşmanıyla gizliden işbirliği yapmasına mı? Silah boşa çıkmayıp, Behzat orda kendini öldürse yeriydi, buna hiç bir insan katlanamaz, itiraf etmek gerekir. Bir twitte yazıldığı gibi : "Artık gönül rahatlığıyla söyleyebilirim: Behzat Ç bu ülkede yapılmış en büyük dizidir, net!!!"

son olarak : Ulan Ercüment çözer, şerefsizdin, yavşaktın ama kaypak değilmişsin, "katili söyleyeceğim" dedin ve teslim ettin. Hala adi olmana rağmen, işin bu tarafına yorum yapamıyorum.
daha iyisi gelmedi, gelmez. hele ki bu akşamdan sonra. nokta.
(bkz: behzat ç deki akıllara zarar mantık hatası)
"öyle bir geçer zaman ki" den sonra bu ikinci şoku kaldıramayacağım.
yok yok ben kesin yarına çıkmam. bu ne yahu bu ne ?
B-Karın nerde , bak birdaha sormayacağım.
+bilmiyorum bilmiyorum bilmiyorum !
B-çaaatttttt
+arkadaşında olabilir.
sezon finaliyle reklam çıkınca bile kanal değiştirtmemiş dizidir.
-ulan ercü geçen bölüm biraz sevdirmeye başlamıştın kendini ama şu son bölüm yaptığın olacak iş mi la?
-memduh başgan, böyle ölmemeliydin. az uyanık olsaydın keşke.
-harunun babası, lütfen diziden siktir ol git, lütfen. rol yapamıyosun.
-vayy be akbaba diyecek hiçbir şey yok.
-o değil de ılgın'a da keşke bi şey yapsalardı. yüzünü görmek istiyorum dizide. o gözleri görmek istiyorum sözlük!
-hayalet o türküyü bi daha söyle be usta.
-cevdet abartma lütfen, bak kaçıncı kez lütfen diyorum.
bu akşam bütün fanatiklerinin emrah serbes'e bir teşekkür etmesi gereken dizi.

çünkü bu akşam dizimizin tam da olması gereken yerde zirveye çıktığı akşamdı.

sonsuz teşekkürler.
sadece şunu söyleyebilirim ki, ağzıma sıçtı.
sezonlarca criminal minds izledim, o kadar amerikan polisiyesi yaladım yuttum, hiçbir dizinini, hiçbir filmin * hiçbir sahnesinde, hiçbir dakikasında, 23 dakika önce yaşadığım şoku yaşamadım.
teşekkürler emrah serbes, teşekkürler üstad.
biri de yazsın amına koyim şu dizinin finalinde nolduğunu, tribe girdim ulan anneme babama bağrıp çağrıyorum iki saattir 'nolmuş lan nolmuş' diye.

tanım: çok sevilen türk dizisi.
mine kim ya? neden söylememiş amirime kızı olduğunu? neden? niye? nasıl? adamı paranoyak eder bu sezon finali.
final bölümü ile bizleri itin götüne sokup sokup çıkaran, sonra dayanamayıp iti götümüze sokan dizi. oha yuh çüş yok artık amk gibi söylemleri yayinlandığı süre boyunca dilimizden düşürmemiştir.

özet geçersek;
- ismet arif *' in artık hikayesini az da olsa öğrendik, korkum hakkında bir şey öğrenemeden ikinci sezona geçicek olmamızdı.
- berna'nın katilini sonunda öğrendik, şule'yi katilden çok ispikçi olarak bekliyordum, çünkü net bir geçmişi yoktu.
- şevket, tahsin, esra... bu bölüm sadece gözüktüler diyelim.
- harun en uçtan dönecekti, beklendiği gibi oldu... ama ne aşklar var be abi, sırf parmağında yüzük yok diye adam masadan kalktı.
- hayalet'in türküsünü de unutmayalım *
sonuç olarak; "içime sıçtınız la, sıçtınız amk yarın yola çıkıcam ben."
Sulenin annesi mine ile behzat eskiden sevgililer. Sule behzatin kizi fakat behzat bilmiyor. Mine ile ayrildiklarinda mine behzat yuzunden intehar ediyor. Sulede öc almak icin behzatin kizini olduruyor.
hani finaller vardır ya; 'vay beee' dediklerimiz. ama sonuna da ekleyerek; 'ama burası da saçma be abi' dediklerimiz.
yok işte bu öyle değil, adamı şoka uğratacak finalin nasıl yapılacağını, hem de zırvalamadan nasıl yapılacağını göstermiştir.
şule ya, o sevimli güzel kızın arkasında çok fena bir şeytan varmış meğer. ercüment de zaten gönderme yaptı "666 tane olsun fotokopiler" diyerek. vay arkadaş, gitti bütün uyku!
hayaletin türküsü içimize işledi.
dizideki bütün karakterlerin her hareketi, her konuşması, her mimiği bir gönderme içeren dizidir.nasıl bir sezon finalidir bu. gelecek sezon neler olacak ve bu dizin sinema filmi nasıl bişey olacak, çıta çok yükseldi, herşeyi kolay kolay beğenmeyiz artık.
--spoiler--
-mine behzatın sevgilisi ama güngör ile evleniyor. mine behzattan hamile. güngör mine nin kızının kendisinden olmadığını öğrendiğinde onu terkediyor ve mine bunalıma girip intihar ediyor. güngör daha sonra evlendiği kadınların hiç birinden çocuk yapmıyor. karılarından ayrılma nedeni de bu.
-şule bernayı intikam almak için öldürüyor. ama behzata yakınlaşma sebebi ercümentin ona yaptığı şantaj.
-şule behzatın gerçeği öğreneceğini anladığından beri sürekli depresyonda. ( son bir kaç bölümdür )yüzleşmeye dayanacak gücü yok çünkü behzatı tanıdıktan sonra sevdi.
-berna ölmeseydi o gece behzat ölecekti!
--spoiler--
dizinin tretmanını her kim hazırlıyorsa, büyük başarı göstermiştir. ellerine sağlık. muhteşem bi' final olmuştur.
beşikçioğlu çiftinin birlikte oynadıkları sahnede de oyunculuk dersi verilmiştir. tam anlamıyla bi' finaldi.
insana bir saattir "vay amk, haassiktirr yaa, yok amk bu kadar da olmaz, yuhhh, oha be abicim, yok ebebnin..." gibi sözleri söyletebilen dizidir. normalde güzel ve uzun cümleler kurup derdimi anlatabiliyorum ama nedense bu dizinin finalinde bi'haller geldi bana. vay amk ya.
vay anasını sayın seyirciler...

işte behzat ç'yi bu yüzden sevdiydik biz...farklıydı amına koyayım, tv'lerdeki diğer yapımların alayından farklıydı, neticede sezon finali de farklı oldu tabi...

gerçi şule bacımızın berna'nın katili olduğu sinyalini haftalar önce "ben iki ceset gördüm biri dedeminkiydi" repliğinden ayıkmıştık ama bu kadarını da beklemiyorduk.

şule behzat amirimizin kızı çıktı ya la...

vay anasını.

ayrıca düğün olayına değinmeden olmaz. harun zati isteksizdi, müstakbel eniştesi cevdet'in son dakika itirafıyla nikah masasından uzadı gitti. zati öyle türbanlı mürbanlı tipler yakışmıyor bizim dizimize abicim.
bir çift lafım da eda'ya.

lan eda...adam haklı, madem öptürmücen ne diye sikimsonik laflar ediyosun çocuğun beynini karıştırıyorsun haspa...

hayalet, akbaba...
size ne diyebilirim ki. size kötü söz söyleyecek adamın ben ta amına koyayım. hele hayalet hem söylediği türkü, hem de behzat'tan yediği dayak karşısında hicap duyması yok mu...bitirdin la bizi bebe...

savcı'm...kırmızı elbiseni yirin senin yahu. yine çok güzeldin. ama hadi şimdi behzat'ı kurtarmak sana düşüyor, göster bakalım kadınlığını şimdi...

neyse.

ercü bir dahaki sezon yine aramızda olacak.
o yumruğun hesabı kapanmadı daha, üstelik memduh başgan'ı da istemeye istemeye vurdu, onun intikamı için geri dönecektir ercüment çözer.

emrah serbes,
serdar akar,
tarkan karlıdağ ve tabii ki senarist ercan mehmet erdem...

siz uçmuşsunuz olm. dicek bişeyim yok size. ellerinize sağlık...yapımında ve yayınında emeği geçenlere, bizlere böylesine kaliteli ve dolu bir yapım izletenlere zibilyon kez teşekkürler...
tanım mı ben sana söyleyim tanımı tanım hayatımın tanımına kodu.şoktan yeni yeni çıkıyorum kardeşim o neydi lan bir gün bu ekibe rastlarsam hepsine gidip kocaman teşekkürlerimi sunacağım. filmini merakla bekliyorum ve ilk günden gideceğim.

edit: benden önceki herkes zaten ne söylenmesi gerekiyorsa söylemiş. benim gözüme takılan diğer şeyse cevdet. harun ile bacanak olduktan sonraki ruh haliyle beni benden aldı, tebrik ediyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar